Když Agatha Christie napsala v roce 1934 detektivku Vražda ve voze do Calais, netušila, že vlak jezdící z Paříže do Istanbulu se jejím přičiněním stane ikonou. Dnes už této knize i její filmové podobě nikdo neřekne jinak, než Vražda v Orient Expressu. Samotný vlak, který brázdí železnice už od října 1883, je synonymem luxusu a závanem starých časů.

Není však jediným. To, že je kouzlo vlaků i v dnešní době letadel a automobilů stále atraktivní, dokládá i to, že se k nim autoři často vrací jak v knižní, tak ve filmové podobě. Příkladem může být komediální drama Darjeeling s ručením omezením amerického režiséra Wes Andersona, nebo dnes už vánoční animovaná klasika Polární Express, ve které zazněl mimo jiné hlas Toma Hankse.

Právě Polární Expres z již zmiňovaného filmu připomína vlak, který jezdí na pravidelné lince Helsinki – Rovaniemi. Jeho cílovou destinací je laponské Kemijärvi, ale většina turistů vystupuje už v Rovaniemi. Je to dáno zejména tím, že se Rovaniemi proslavilo jako domov Santa Clause.

Noční Santa Claus Express ujede 827 kilometrů z hlavního města Finska do laponského Rovaniemi za pouhých osm hodin. Jedná se o výrazně rychlejší způsob cestování oproti dřívějším vlakům, které stejnou trasu ujely za čtrnáct hodin.

Cestu zprostředkovává státem vlastněná Suomen Vlation Rautatiet (VR) a lístek stojí od 68 euro. Ve vlaku je však nutná rezervace. Pokud cestující obětují na jednu noc spánek na posteli, tak za rezervaci sedadla ve vlaku zaplatí jen 21 euro. Za příplatek 41 až 48 euro za osobu si cestující můžou pořídit vlastní kupé i s koupelnou. Pokud se rozhodnete pro vlastní kupé bez koupelny, vyjde vás na 36 až 43 euro za osobu. V kupé máte dvě povlečené postele a umyvadlo. VR vás vybaví i ručníky a k dispozici máte po celou dobu cesty wifi.

Během osmi hodin cestování vás můžou zastihnout i nečekané události. Jako například když vlak zastaví, ve vašem vagónu vypadne elektrika a přestane téci voda. A vy namydlení od krku k patám stojíte v oné sprše o velikosti 1,5 m krát 80 cm a za vámi jsou zamčené dvoje dveře. Vysvětlování situace v ručníku finskému strojvedoucímu, který nerozuměl anglicky, stálo za to. Žádná sláva, po hodině ty pojistky konečně nahodil.

V případě, že chcete vyzrát na vysoké finské ceny za dopravu, vyplatí se pořídit si několika denní lístek od společnosti Eurail. Mladí do 27 let mohou využít neomezené cestování po Finsku po dobu tří dnů za 159 euro, v případě cestujících nad 27 let se jedná o lístek za 198 euro. Ceny se liší podle počtu dnů.

Rovaniemi

Je deset hodin dopoledne. Po osmi hodinách ve vlaku přijíždíme do Rovaniemi. Probleskující sluneční paprsky dopadají na sněhové závěje, které vypadají, jak kdyby se po nich tuto zimu ještě nikdo neprošel.

Rovaniemi je největším městem Laponska. Žije v něm necelých 61 tisíc obyvatel a ačkoliv podle Finů není ještě oním pravým Laponskem v plné kráse divoké severské přírody, je vyhledávanou turistickou destinací. Údajně je totiž domovem Santa Clause. Tomu ve Finsku neřeknou jinak, než Joulupukki.

Ten sídlí ve vesničce Santa Clause Village. Vesnice je vzdálena 8 kilometrů jihovýchodně od centra Rovaniemi a poprvé otevřela své brány návštěvníkům v roce 1985. Když do ní vstupujete, tak vás dost možná zaskočí krokující skupinky lidí. Neděste se. Jsou to turisti, kteří rituálně překračují severní polární kruh. Ten je nakreslen napříč vesničkou a za příplatek si můžete pořídit i certifikát, který dokládá, že jste ho „zdolali“.

Joulupukkiho najdete v jeho kanceláři. Cestou k němu procházíte částí zábavního parku, která vysvětluje, jak to ten Santa dělá, že dokáže během jedné noci roznést dárky po celém světě.

Když dorazíte k jeho kanceláři, tak buďte připraveni na frontu, každý si s ním totiž chce chvíli popovídat. Jakmile se u Santy uvolní místo, tak Vás k němu pustí jeden z jeho elfích pomocníků. Předtím se vás ale zeptá odkud jste, aby vás Santa mohl při vstupu uvítat hlasitým „Ahoooj!“. Pak už je jen na vás, zda se s ním budete chtít za poplatek vyfotit a nebo si s ním jen popovídáte. Co může být znepokojující, je to, že na různé Santy ve vesničkách narazíte na každém rohu.

Roztomilí sobi na denním menu

Další atrakcí ve vesničce je pošta. V té můžete za dvě eura padesát koupit pohled se známkou, který pak pošlete svým blízkým. Ten je označen speciálním známkou se znakem severního polárního kruhu.

Součástí vesnice je i Santa Claus Park, který nabízí atrakce jako Snowmobile Park, kde můžete jezdit se snowmobilem, nebo Snowman World, ve kterém najdete Ice Bar, Igloo hotel a nebo sochy z ledu.

Za kanceláří Santy Clause narazíte na sobí rezort, kde si můžete zaplatit za projížďku v sobím spřežení. Sáňky jsou vystlané kožešinami a táhnou je sobi dva. Při té příležitosti se vám dost možná vybaví, že ve Finsku se hojně jí sobí maso a při pohledu na ta roztomilá zvířátka si takovou delikatesu dopředu raději odpustíte.

Za zmínku určitě stojí místní restaurace Kotahovi. Ta nabízí pouze finská jídla a je vystavěna jako dřevěné týpí. Pokud jste doteď nepocítili Laponsko, tak tady se vám to povede už určitě. Stejně jako v ostatních skandinávských zemích, je i ve Finsku nedílnou součástí kuchyně losos. Nabídka v restauraci je omezená. Vybrat si můžete pouze ze sedmi hlavních jídel, která jsou převážně složená ze sobího masa, lososů a brambor upravených na různé způsoby. Já sama jsem v Kotahovi zkusila tradiční lososovo- krémovou polévku Lohikeitto a vzpomínám na ni dodnes.

Méně sympatické je na Santa Claus Village to, že je zde až přemíra obchodů se suvenýry. Ale vždycky záleží jen na vás, jaké si to uděláte. Vstup do parku je zdarma a pokud vás tyto turistické atrakce omrzí, tak se můžete vždy vydat na sobí, nebo husky farmu. Případně vyrazit na některý z místních kopců, a pokud vám bude štěstí a počasí přát, třeba uvidíte i polární záři. Její předpověď si můžete zkontrolovat například na Aurora Forecast.

foto: Lenka Filipová, Flickr/@Heather Sunderland, Wikimedia, Wikimedia, Wikimedia