Zrzkové a zrzky nemají lehký život. Ona ta zrzavá barva je zajímavá, ale věřte, že byste ji dlouhodobě nosit nechtěli. Zrz je totiž jenom pro otrlé!

Stejně jako se blondýnkám na základě barvy jejich vlasů přičítá hloupost, mají své specifické přiřčené vlastnosti také lidé s hnědými nebo černými vlasy. Velmi specifická je pak skupina lidí zrzavých, jejich barva vlasů je ojedinělá a mnohdy obtížně napodobitelná. A kromě toho i zrzkové, potažmo slečny s rusou kšticí, jsou vystavovány předsudkům.

Narodila jsem se jako úplně obyčejné dítě. Obyčejným, ale oběma hnědovlasým rodičů. A ani v nejbližší rodině nebyly patrné stopy po tom, že bychom zrovna my mohli být nositeli „rusovlasého“ genu. Asi chápete následné zděšení mých rodičů, když se mi začaly vlasy kroutit a vlnit do neskutečných kudrlin a k tomu – byly zrzavé!

Záhadu jsme po pár letech rozluštili na základě některých našich příbuzných, nicméně ať už moje červená hlava vznikla, jak chtěla, nosím zrzavou barvu na vlasech celý život. Patřičně hrdě.

zrz 01

Ale mít tak výraznou barvu vlasů má svá úskalí, které určitě znají alespoň všechny ženy, které se kdy chopily příležitosti červenou nebo spíše zrzavou barvu vlasů vyzkoušet. Schválně pánové, už jste někomu některou z následujících otázek položili, a dámy, už se vás někdy někdo na něco takového zeptal?

1. Rezavá střecha, vlhký sklep, he he

Ona to sice není otázka, ale vyjde to nastejno. Většinou po tomhle úsloví následuje výslech a sáhodlouhé případné vysvětlování míry sexuální apetence. No ale zamyslete se, dá se posuzovat sexuální výkonnost člověka na základě jeho vlasů?

Ne že bych se tady chtěla jakýmkoli způsobem pouštět do osobního objasňování, ale myslím, že i v případě blondýnek a brunetek zná každý muž přinejmenším jednu, která se umí v posteli rozjet a jednu, která si hraje na matraci. Tak proč by to proboha mělo být u dívek a žen se zrzavými vlasy jinak?

Určitě se najde pořádná rusovlasá dračice, a dozajista jste se setkali nebo se v budoucnu možná setkáte s křehkou Šípkovou Růženkou, jejíž přední výsada bude právě zdrženlivost.

zrz 04

Ono tohle úsloví může být i vtipné, koneckonců v architektonické praxi to tak asi funguje… Ale až příště budete mít nutkání obšťastnit rusovlásku frází tohohle typu, tak si to snad radši i odpusťte. Nebyli byste totiž první ani poslední, od koho by něco takového slyšela.

2. No jo, kdo nepoznal zrzku, nezná lásku

Nebo prostě tak něco. A ano, je to variace na předchozí frázi. Ale proč by pravou lásku měli zažívat jen rusovlasí lidé? Navíc my zrzounové nemusíme typově vyhovovat každému.

Takže pokud toužíte poznat pravou lásku a cíleně kvůli tomu vyhledáváte zrzavé partnerky, tak… vám přece musí samotným dojít, že v tom vaše štěstí spočívat asi nebude, ne?

A ani temperament asi nebude s ryšavým účesem tak úplně souviset. Zkrátka i zrzky se dělí na křehké princezny a temperamentní potvory, s tím se prostě nedá nic dělat.

3. Ty jsi jako přírodní zrzka? To jako úplně všude?

A bůhvíproč je tahle otázka následována přihlouplým potutelným pomrkáváním. Má to snad znamenat vyčkávání na okamžitou názornou ukázku?

A jaká je vlastně správná odpověď. Dříve jsem se snažila podobné otázky odpálkovávat ironickým nabídnutím názorné ukázky, ale následně jsem od své ironie musela upustit, neboť často nebývala tak úplně pochopena.

zrz 02

Protože když se nad tím zamyslíte, přijde vám normální se třeba i cizího člověka ptát, jaké to má „tam dole“ jenom proto, že má nějakou barvu vlasů? A co když je přírodní zrzka přebarvená na blond? To by se asi vyplatilo se preventivně ptát všech…

4. Zrzci nemají duši.

Tečka. Ámen. Konstatování, přes které nejede vlak. A nebo že zrzci kradou duše. Jakože cože? Tak pokud vypustím zcela nebásnickou představu, že zrzaví lidé shromažďují kradené duše kol, zbývá nám pořád kradení lidských duší.

No, a jak se tedy dá lidská duše ukrást? A to jako zrzky a zrzkové kradou duše proto, protože svoje vlastní nemají? A jak se to pozná? Že ji nemá anebo že ji ukradl? I já sama notně tápu.

5. Pihatááá zrzkáááá, pihatá zrzkáááá!

Anebo šikana ve školních lavicích. K tomu se nedá nic moc napsat. Děti vás prostě nemají rády, protože jste s rudou hlavou a bledou pletí jednoduše moc odlišní.

girl-785306_1920

6. Pihatá zrzka na dospělý způsob

Protože i v dospělosti se prostě tou bledou pletí, pihami a zrzavými vlasy lišíte. Muži po vás (nebo spíš po své ideální vykonstruované představě ztělesněné do vaší osoby) šílí, ženy vás (kvůli své paranoidní a zbytečné vykonstruované závisti na základě pochybných předpokladů) nenávidí.

A tak jste zas tak trochu outsider.

7. Hele, Pippi!

Jasně, protože každá zrzavá žena je tak trochu Pippi a vlastně taky tak trochu Šebestová. Dvě zrzavé ikony českých dětí, které zatápí pod kotlem všem těm, jejichž barva vlasů byť jen vzdáleně připomíná rez.

Ale vážně, Pippi i Šebestová jsou out, nešlo by nás spojovat zase na chvíli s někým jiným? A prosím, vynechme Hru o trůny.

zrz 03

8. A uvažovala jsi někdy o změně barvy?

A co je tou otázkou zmíněno? Protože pokud jsem se už otrkala a naučila se odpovídat a reagovat na všechny záludné fráze a otázky, pak to znamená, že jsem si zvykla a rusou hlavu si nechám.

Protože mezi zrzky se zase říká, že když tu přírodní ryšavku odbarvíte nahnědo, načerno nebo nedejbože na blonďato, narušíte si vlasový pigment a už nikdy nebudete mít takovou barvu jako dřív. A věřte, že to je věc, které se většina jedinečných zrzků zatraceně bojí!

Foto: Pixabay, Pexels