Do světa rapu se dostal svým debutovým CD At da Speed of Life, které vyšlo roku 1996. Od té doby vydával album téměř každé dva roky a řadil se tak svého času k celosvětově nejproduktivnějším umělcům. Na rozdíl od jiných kolegů totiž X-Zibit nebyl pouze slavným a uznávaným rapperem, ale také hercem a moderátorem. Ovšem až do doby, kdy věci nabraly nečekaně rychlý spád.

Od roku 2009 se totiž X-Zibitova finanční situace radikálně změnila. Poté, co byla zrušena show Pimp My Ride, čelí krizi obludných rozměrů. Dle dostupných informací dluží na daních přibližně milion dolarů. Dokonce se dvakrát pokusil vyhlásit bankrot, ovšem zatím bez naděje na úspěch. Žádost totiž byla vždy zamítnuta. Smutnou zprávou na konec je, že jeho dům v Kalifornii byl zabaven a prodán v aukci za 630 000 amerických dolarů.

Jak to ale všechno začalo?

Své první rapové texty začal Alvin Nathaniel Joiner psát v Novém Mexiku, kam se s otcem a jeho druhou ženou přestěhovali z Detroitu po smrti matky. Originalita X-Zibitových prvotin tkví ve skutečnosti, že je skládal zcela sám, neovlivněn rapem a hip hopovou kulturou, která již v té době v Americe bujela ve velkém.

Potíže s prodejem drog

V poměrně raném věku se Alvin rozkmotřil s rodinou, odloučil se od ní a začal se živit prodejem drog. Bylo mu tehdy pouhých 15 let. První problémy na sebe nenechaly dlouho čekat a postupně na sebe nabalovaly další. Situace vyústila až ve vyhoštění z Michiganu. Právě tehdy se Mr. X to the Z, jak se X-Zibitovi také říká, rozhodl, že se přestěhuje do Kalifornie, kde chtěl vždycky žít. Dávný sen si mohl splnit díky penězům, které ušetřil z prodeje drog. Zde se nabízí zmínit staré úsloví, které praví, že všechno zlé je pro něco dobré.

What U Se Iz What You Get

Po úspěchu debutového alba At Da Speed od Life se po dvou letech v roce 1998 objevilo druhé, které získalo platinu a vyrovnalo tak výkon prvního. To se stalo jedním z nejlepších dlouhotrvajících alb roku 1996. Album 40 Dayz & 40 Nightz přineslo song What U Se Iz What You Get. Ten se spolu s písní X stal vůbec největším X-Zibitovým hitem. Producentem dalších dvou desek se nestal nikdo jiný než slavný průkopník gangsta rapu a G-Funku Dr. Dre. Kromě něj na albech spolupracovali i X-Zibitovi parťáci Eminem, Nate Dog a Snoop Dog. Další, v pořadí páté album, které přišlo opět po 2 letech, si již X-Zibit producentsky obstaral sám. Ještě jednou dodržel u něj již typickou dvouletou lhůtu a v roce 2006 vydal v pořadí šesté album Full Circle. Zatím poslední počin s názvem Napalm vydal po šestileté pauze v roce 2012. S 3 200 prodanými kusy v USA se album dostalo na 150. příčku.

Koketování s filmem

Co se týče filmového plátna, tak jej fanoušci mohli vidět například v Eminemově filmu 8 mile, American Violet, nebo v Akta X:Chci uvěřit. Účinkoval i ve snímku Tha Eastidaz, nebo společně s Dr. Dre a Snoop Dogem ve filmu The Wash. Na televizních obrazovkách se zase objevil v jednom z dílů Kriminálky Miami coby postřelený rapper. Dále účinkoval v seriálech The Boondocks a Havaj 5-0.

Vyšperkuj mi káru

Na MTV měl X-Zibit dokonce vlastní show Pimp My Ride (Vyšperkuj mi káru). Zde s pomocí svého týmu měnil staré a již téměř nepoužitelné vozy v auta snů. První epizoda se objevila v březnu roku 2004 a X-Zibitovi vynesla ocenění Teen Choise Awards za nejlepší mužskou hvězdu televizní reality show. V jednom z dílů X-Zibit dokonce natočil reklamu na českou škodu Yeti.

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4

www.pinterest.com