trappist
This artist's concept appeared on the February 23rd, 2017 cover of the journal Nature announcing that the TRAPPIST-1 star, an ultra-cool dwarf, has seven Earth-size planets orbiting it. Any of these planets could have liquid water on them. Planets that are farther from the star are more likely to have significant amounts of ice, especially on the side that faces away from the star. The system has been revealed through observations from NASA's Spitzer Space Telescope and the ground-based TRAPPIST (TRAnsiting Planets and PlanetesImals Small Telescope) telescope, as well as other ground-based observatories. The system was named for the TRAPPIST telescope. NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, California, manages the Spitzer Space Telescope mission for NASA's Science Mission Directorate, Washington. Science operations are conducted at the Spitzer Science Center at Caltech in Pasadena. Spacecraft operations are based at Lockheed Martin Space Systems Company, Littleton, Colorado. Data are archived at the Infrared Science Archive housed at Caltech/IPAC. Caltech manages JPL for NASA.

Otázku Jsme ve vesmíru samiuž vyslovil kdekdo, odpovědí je taky celý seznam. Ale ve skutečnosti nevíme, kterou si vybrat nebo které věřit. Odpovědi ještě přibudou po tom, co NASA objevila hvězdnou soustavu podobající se té naší: TRAPPIST-1.

Hvězdný systém se 7 planetami

TRAPPIST-1, takové jméno získala hvězda, velký červený trpaslík, kolem kterého obíhá 7 planet. Ty jsou z pohledu člověka velice podobné planetě Zemi a 3 z nich jsou dokonce podle prvních odhadů také obyvatelné – vyskytuje se na nich totiž voda.

Naše budoucnost

Planeta Země, ať už si to přiznáme nebo ne, je velmi komplikovaným ekosystémem, který však nebude fungovat a žít věčně. To napovídá nejen globální oteplování, ale také nevysvětlitelné změny počasí a živelné katastrofy, které v minulosti (na rozdíl od nynější doby) bylo možné předvídat a učinit proti nim také opatření. A tak je více než logické, že je v zájmu lidstva, aby se našla pro budoucí generace také další obyvatelná planeta, kde by život vzniknout mohl.

A přesně takovou možnost rozvíjí objev NASA.

trappist

A co život? Je tam někde?

Bylo by velmi naivní myslet si, že ve vesmíru existujeme pouze my. Docela malá planeta oproti celému vesmírnému prostoru a všem těm hvězdným velikánům, dalším galaxiím apod. A tak je jen otázkou času, kdy se jako obyvatelé této planety dozvíme, co je pod pokličkou hrnce s názvem Vesmír a všechno tam venku mimo nás.

TRAPPIST-1

Solární systém, který zahrnuje 7 planet, leží pouze 40 světelných let od nás. To je skutečně blízko. Oproti Slunci je však TRAPPIST-1 nepatrnou hvězdou, kterou byste na obloze hledali jako laici hodně dlouho. I přesto je však velmi nádhernou hvězdou a skrývá ještě mnohá tajemství, na jejichž odtajnění se těšíme snad všichni.

trappist1

Ačkoli je TRAPPIST-1 malá a nedodává tolik tepelné energie jako Slunce, solární systém tvořený 7 planetami je vytvořen skutečně dobře, protože planety jsou hvězdě blíže, a tak jsou i přes slabší výkonnost hvězdy dostatečně ohřívány.

Proč až nyní?

Ještě se objevila jedna otázka spojená s tímto převratným objevem NASA: Proč až teď? Když je celý solární systém TRAPPIST-1 skutečně tak blízko, jakože 40 světelných let je blízko, proč došlo na objev až v nyní? Nebo snad k objevu došlo již dříve, ale NASA to skrývala před veřejností?

Ať už je to jakkoli, jde o vskutku úžasnou zprávu. Snad jen přát lidstvu trochu více rozumného a laskavějšího zacházení s planetami i jejich ekosystémy, než tomu bylo a stále je.

Zdroj: nasa.gov, spitzer.caltech.edu