David Jordan (Jake Gyllenhaal) and Miranda North (Rebecca Ferguson) in Columbia Pictures' LIFE.

Chce to být trochu Vetřelec a má to v sobě kus Gravitace. Pravdou ale je, že Život je především takový trochu nedomrlý mix mezi vážně míněným vědeckým filmem a béčkovou sci-fi vyvražďovačkou. Přesto se jedná o poměrně zábavný snímek, který dokáže ve správné chvíli napnout, vyděsit, nebo i pobavit.

Tenhle snímek mohl skončit jako tragický provar. Ale nějakým způsobem dostal docela rozumný rozpočet, ze kterého se zaplatili slušní herci, velice povedené triky a režisér si na něm dal docela záležet. Hned úvodní scéna, kdy prozkoumáme snad každé zákoutí vesmírné stanice a poznáme každého astronauta je fascinující a velmi vydařená. Poté se rozběhne příběh, který láká na vědecké zkoumání získaných vzorků z Marsu a divákova zvědavost samozřejmě vzrůstá.

Když tu náhle přichází…

…prudká změna. Biologický vzorek, tvoreček prozaicky pojmenovaný Calvin, je vlastně docela hnusný parchant, zvyklý o své přežití docela agresivně bojovat. V tu chvíli tak není ohrožena jen posádka, ale také každý člověk na Zemi, podařilo by se tomuto hnusákovi nějak atmosférou dostat na povrch živý. Boj o přežití posádky a lidstva začíná.

A člověk v kině najednou musí přehodit výhybku v hlavě, protože ze seriózně tvářícího se sci-fi se vyklubal místy béčkový, skoro spíš až hororový výplach. Má to ale spád, graduje to a v některých momentech mi to přišlo záměrně lehce přehnané a vtipné. Přesně tedy to, co bych od podobného filmu čekal.

Dva přístupy splácané do jednoho filmu

Máme tedy dva směry, které se snímkem prolínají. Oba samostatně vlastně fungují skoro až výborně. V některých scénách dokonce působivě. Mně se líbila jak ta realističtější linka, tak odlehčená vybíjená bezmocných astronautů. Dohromady to ale vytváří jistý chaos, který celý snímek sráží spíše k průměru, nebo ať zbytečně nekřivdím, k lehčímu nadprůměru. Čímž trochu zbytečně ubíjí svůj potenciál.

Tady totiž tentokrát bylo nakročeno k tomu vytvořit něco víc než jen tak nějak zajímavou sci-fi pro zahnání nudy. Herecká parta v čele s Jakem Gyllenhaalem a Ryanem Reynoldsem do ISS zapadla parádně, režisér ukázal, že taky něco umí a kamera a triky byly na vysoké úrovni. Příště se jen rozhodnout, který směr převáží a míň patlat dohromady. Ale na napínavé odreagování doporučuji.

Foto: Oficiální stránky filmu