Je až neuvěřitelné, kam až jsou ženy schopny zajít v touze za ideálními křivkami. Obyvatelky Pobřeží slonoviny používají zázračný balzám nebo kalhotky s vycpávkami.

V jejich končinách je totiž pořádně zaoblený zadeček a vše velké považováno za krásné. Ženy tak soupeří ve vynalézavosti, kterak dosáhnout co nejpěkněji zaobleného pozadí. Například štíhlá Kate Moss a její hubené následovnice nikdy nebyly v Abidžanu příliš populární.

Aby byla v Pobřeží slonoviny žena krásná, musí mít pěkné pozadí. Muži mají radši ženy s větším zadečkem,“ poznamenává čtyřiatřicetiletá obchodnice Sarah. Zaoblené křivky jsou podle politologa Jeana Alabra totiž známkou blahobytu a dobrého zdraví. Jsou také zárukou plodnosti ženy, dodává. Aby tak dámy rozšířily své sedací svalstvo, používají nejrůznější triky.

woman-759688_1920

Evelyne prodává krém na zvětšení zadečku na tržišti Treichville, které je v ekonomické metropoli země největší. Krém je vyrobený z tresčích jater, medu a ořechů máslovníku a mezi tamními ženami se těší nesmírné popularitě. „Ten se prodává nejvíce,“ tvrdí Evelyne, která ještě mimo jiné nabízí krém na pěkná ňadra a pomádu sloužící k upevnění a zvětšení mužského pohlavního údu.

Denně prodá i desítky balení, přičemž jeden krém stojí v přepočtu od 600 do 1000 korun. Taková částka je přitom v Pobřeží slonoviny celé jmění. „Výsledky jsou zaručeny do 30 dní a trvají. Zatím si žádná zákaznice nestěžovala,“ prohlašuje Evelyne. „Není to jako pilulky, po kterých se nafouknete, ale pak zase splasknete,“ dodává.

Na tržišti Treichville se rovněž prodávají léky na rozšíření pozadí, většinou z anglofonních zemí, zejména z Nigérie. Ty bývají často vyrobeny na bázi kortikoidů a uživatelům způsobují zdravotní potíže, jakými jsou například cukrovka, vysoký krevní tlak nebo infekce. Mohou podle dermatoložky a veneroložky Fatimy Lyové z Dakaru dokonce vyvolat koma. V senegalské metropoli tyto léky, často padělky, vytvářejí velký problém pro veřejné zdravotnictví, který se ročně týká tisíců lidí, říká.

zen-865022_1920

Falešný zadeček„, jakési vycpané kalhotky, ohmatává na tržišti v Abidžanu šestapadesátiletá Christine. „Je to pro mou dceru,“ říká. „Já toho mám na pozadí už až moc,“ žertuje a prohlašuje, že dává přednost tomu, co příroda nadělila, před umělým. „Co nám dal Bůh, to si musíme ponechat,“ říká.

Vycpané kalhotky se objevily před pěti lety a prodávají se jako housky na krámě, v přepočtu za 370 Kč, raduje se majitel krámku Kader Camara. „Dřív jsme takové zboží neměli. Ženy nosily několik sukní na sobě, aby se jim zadeček zvětšil,“ říká. Ty, které jsou nespokojeny se svým pozadím, si mohou rovněž koupit vycpávky na zvětšení horních částí nohou.

Další technikou, jak rozšířit pozadí, je kostka polévkového koření Maggi, které se hojně používá v africké kuchyni.

Mám přítelkyni, která ho užívá jako čípek, aby si zvětšila zadeček,“ ujišťuje třicátnice Francine. Tato praxe se nejprve objevila v Kongu, kde o tom dokonce byla složena písnička.

Pro ty nejmajetnější tu je další řešení: plastická operace mimo Pobřeží slonoviny. Pařížský chirurg Robin Mookherjee, který každý měsíc jezdí do Dakaru, má stovky pacientek z Afriky, zejména z Pobřeží slonoviny, které jsou podle něho ovlivněny černošskou latinskoamerickou kulturou. Ženy jsou také ochotny zaplatit v přepočtu 75 tisíc až 100 tisíc korun za lipoinjekce, kdy je tuk z jejich břicha nebo paží přemístěn na hýždě.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay