Zdá se, že gentlemanství se už zdaleka nenosí tolik, jako dříve. Nemusíte mít bedlivě nastudované všechny knížky týkající se etikety, a ani nemusíte naplňovat vzorce chování dle Oldřicha Nového. Ale mít zmáknutá alespoň základní pravidla slušného chování není úplně na škodu.

Pravého gentlemana totiž netvoří jen frak, buřinka a vhodné množství kolínské, jak by se dle stereotypů mohlo zdát. A navíc je důležité rozlišovat mezi rádoby pózou a skutečným přesvědčením o tom, že dané chování chceme vyznávat, uplatňovat a ctít. Jakkoli to zní nadneseně a jakkoli se feministicky orientované ženy vzpouzejí, určitá noblesní úroveň mužského chování lichotí kterékoliv ženě.

1. Podrží jí dveře. Vždycky

Pravý gentleman vždy podrží dámě dveře a usnadní jí tak vstup nebo odchod z místnosti. Jedinou akceptovatelnou výjimkou je onen pověstný příchod do restaurace, kam by skutečně kvůli bezpečnosti ženy měl jako první vcházet muž.

2. Pomáhá s kabátem

Ať už obléct nebo svléct. Pomůžete-li ženě s oblečením nebo naopak sundáním jejího kabátu, získáte plusové body. A to nejen u ní, ale i u ostatních přihlížejících dam.

3. Nechá ženu usednout jako první

I když pokud je to přehnáno do extrému, může se to zdát být spíše komické. Nicméně podle pravidel etikety by muž vždy měl počkat, až žena zasedne ke stolu, popřípadě jí pomoct s židlí, a až poté si sednout sám. Navíc žena by měla vždy sedět čelem do místnosti, protože právě tato pozice je hodnocena jako lepší a výhodnější.

Rene Asmussen, Pexels 05

4. Chová se uctivě

Ke každému a bez výjimky. Protože i sebevětší problém se dá vyřešit s mužnou grácií a noblesou. Není třeba okamžitě tasit nadávky a urážky, mnohem více toho vyřešíte s klidem a rozvahou. A navíc nebudete za vznětlivého neovládajícího se cholerika.

5. Umí podat ruku

Jakkoli to zní zvláštně, na podání ruky záleží. Nemusíte koneckonců ani chtít být špičkový gentleman, ale při podání ruky druhému člověku pamatujte na to, že je klíčový pevný pohled do očí a krátký, ale intenzivní stisk podávané ruky. Díky tomu budete působit energicky, silně a sebevědomě.

bow-tie-fashion-man-person

6. Má své chování pod kontrolou

Nemá zapotřebí se projevovat klasitým krkáním nebo nedejbože prděním nebo mlaskáním na veřejnosti. Také se neopíjí do němoty. Pravý gentleman má své chování a své tělo vždy pod kontrolou. Za jakýchkoliv okolností.

7. Nemluví sprostě

Používání sprostých slov ke gentlemanství prostě a jednoduše nepatří. Jak chcete působit elegantně a noblesně, když se neumíte vyjádřit bez všudypřítomného „vole“?

suit-1159436_1920

8. Nemluví o tom, že je gentleman

Protože to, že je gentleman, jeho okolí pozná podle jeho chování. Ne podle toho, co se o sobě snaží prohlašovat. Není potřeba velkých gest a činů, a přesto by právě tyto měly mluvit za vás.

Foto: Pexels, Pixabay