Dáte si rádi večer po práci skleničku dobrého vína nebo kvalitní whisky? Pak se možná řadíte k úspěšným lidem.

Hurá, nová vědecká studie (konečně) prokázala pozitivní vztah mezi konzumací alkoholu a pracovními a životními úspěchy. Podle vědců totiž platí, že čím úspěšnější jste, tím větší je vaše záliba v alkoholu. Možná se tak skrze svou úspěšnost a zvyšující se dávky alkoholu můžete propít až do protialkoholní léčebny. Ale to je nyní vedlejší.

Důležité je, že ve společnosti tak nějak podvědomě převládá například představa mocného, inteligentního a úspěšného muže, který sedí v koženém křesle a pije zlatavou whisky. Oproti tomu si představme šarmantní ženu se sklenicí červeného vína na barové stoličce… Zkrátka a dobře alkohol svým způsobem patří k určitému společenskému postavení.

Alkohol podle vrstev?

Možná, že by se lidé dali rozdělovat do společenských vrstev už přimárně podle alkoholu, který pijí. Ke každému společenskému postavení totiž patří určitý typ alkoholu, kterým se ta daná vrstva snaží odlišit od té pod sebou. Kvalitní značkový alkohol tak do jisté míry může hrát v celkové image rádoby úspěšného člověka.

21

Pomineme-li dělnické štamgasty, kteří s železnou pravidelností okupují židle ve svých oblíbených lokálech a „cucají“ celý večer jedno nebo dvě piva, lze podle výzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj tvrdit, že lidé, jež pocházejí z vyšších nebo vzdělaných socioekonomických vrstev společnosti, mají větší tendence a předpoklady k popíjení alkoholu než lidé z jiných vrstev.

Bez alkoholu není pořádná párty

Tímto tvrzením se řídí poměrně velká část lidstva. Konzumentem alkoholu je téměř každý, a alkohol samotný vnímáme  jako běžnou součást našeho života. Navíc se bez něj neobejde žádná příležitost k oslavě. Pijeme, když slavíme narození potomka, když úspěšně ukončíme školu, když slavíme pracovní úspěch, nebo když se odhodláme k životnímu kroku, jakým je třeba svatba.

22

Možná je vyšší konzumace alkoholu úměrná s vyšším postavením související s tím, že lidé s vyšším postavením se snáze dostanou do situací, které je potřeba „oslavit“ či zpečetit sklenkou něčeho ostřejšího. Ne že by tedy za jejich pití mohlo jejich vzdělání, ale spíše životní styl.

Vysokoškolačky pijí více

A to až o osmašedesát procent oproti ženám se středoškolským nebo základním vzděláním. Dalo by se tak zlehka finalizovat, že ženy s nižším vzděláním vypijí o hodně méně alkoholu. Koneckonců samotný výzkum OECD prokázal, že většinu vyprodukovaného alkoholu vypije jen asi pětina konzumentů, kteří jsou nazýváni jako heavy drinkers.

23

Velkou zajímavostí, která vyplynula z výzkumu a stojí za zmínku, je pak také ta, že lidé z etnických menšin pijí méně než většinová populace. A nakonec smutný fakt: Jen 30 procent chlapců a 31 procent dívek mladších patnácti let v naší společnosti nikdy neochutnalo alkohol. Že bychom vychovávali inteligentní a úspěšné od raného mládí?

Foto: Unsplash/Brandon Morgan, Dave Lastovskiy