Na oblíbené poutní trase Cammino di San Tomaso ve střední Itálii otevřeli kašnu, která uhasí žízeň i toho nejvybíravějšího poutníka.

Dalo by se říct, že tahle fontána v podstatě přeměňuje vodu na víno. A co víc si přát? Člověka by snad ani nenapadlo něco takového ve světě hledat. A přece je tady – zdarma a otevřená celoročně čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. S nápadem přišlo místní vinařství Dora Sarchese. Chtějí tak zpříjemnit cestu tisícům turistů a poutníků, kteří cestují z Říma do Ortony, aby zde navštívili katedrálu s ostatky Tomáše, jednoho z Kristových učedníků.

Fontana del vino je jediná v celé Itálii, která je otevřená bez omezení. Podobné atrakce totiž najdete i jinde, ale jejich provoz je omezen pouze na dobu konání různých oslav či festivalů. „Samozřejmě, že jsme ji nezřídili pro účely opilců a hulvátů. Kašna je dárkem pro poutní cestu svatého Tomáše, ve kterou věříme, a chceme ji tímto způsobem pomoct dále růst,“ upozorňuje vinice na svých Facebookových stránkách.

3724166-fontana-1-800x533p0

Víno až do domu

Nejznámější italská fontána s „živou vodou“ je v centru Mariny, která občerstvuje hosty během vínového Grape Festivalu. V roce 2008 ji postihla taková „malá“ instalatérská chybička. Místo toho, aby bylo víno přesměrováno do fontány, dostalo se do potrubí okolních rezidencí.

Starosta Adriano Palozzi tehdy řekl: „Lidé, kteří bydlí okolo náměstí, byli velice překvapeni, když jim z trubek místo vody začalo téct červené víno. Mysleli si, že se jedná o jakýsi dárek od místní rady. Naštěstí omyl trval pouze tři minuty.“

photo-1475535866404-ba915ebe237d

Tak co, ocenili byste podobnou fontánu, nebo krátkou chybu i v České republice?

Zdroj: telegraph.co.uk

Foto: rozhlas. cz, Unsplash