Pokud jste někdy stáli na okraji skály nebo útesu, kde se pod vámi rozprostírala nekonečná propast, pak tento pocit velmi dobře znáte. Svrbění prstů, polévající pot a bušící srdce, takový je celý paragliding. Při prvním opuštění pevné půdy pod nohama se člověk cítí, jako by vykouřil prvního jointa nebo vypil první sklenku alkoholu. Ve vzduchu se pohybuje volně jako pták a všechny problémy zůstávají dole (nebo nahoře?) na zemi. Pokud byste právě něco takového potřebovali, pak neváhejte ani chvíli.

Touha vidět svět z ptačí perspektivy je stará, jako lidstvo samo a paragliding je nejjednodušší způsob, jak ji uspokojit. Stačí jen nafouknout rozběhnutím z kopce paraglidingové křídlo a nechat se vynést nahoru. Paraglidista je bezpečně zapnutý do sedacího postroje a pomocí vzdušných proudů nebo šňůr se dostává výše a řídí směr cesty.

Na rozdíl od rogala neobsahuje padákový kluzák žádnou konstrukci, a tak si jej jednoduše sbalíte třeba do baťohu. S horkou novinkou – motorem, navíc nemusíte k nezapomenutelnému zážitku vyhledávat ani příhodné horské masivy a odstartujete pohodlně třeba z vlastní zahrady před domem. Pro laiky je nejvhodnější vyhledat asistenci profesionálního tandemového pilota, který za vás ve vzduchu obstará vše potřebné. Paragliding se tak může stát příjemným zpestřením dovolené na lyžích, ale i u moře.

Padáčkářem do týdne?

Samotné ovládání je velmi jednoduché, dokonce asi jednodušší než jezdit na kole. Co ale vyžaduje cit pro věc a zkušenosti jsou „drobnosti“, které stojí za příčinou zranění či dokonce smrti nejčastěji. Může jimi být například rozhodnutí, jak vysoko lze ještě letět, jaké bude v daném místě proudění, umění odhadnout vývoj počasí nebo vliv větru na turbulence. K tomu je potřeba čas, teoretické znalosti a cvik. Jinak přichází nevyhnutelné následky.

V České republice patří k povinné výbavě přilba, která neomezuje výhled a je v ní dobře slyšet a výškoměr, spojený často s variometrem, který indikuje, zda padáčkář stoupá nebo klesá, případně jakou rychlostí. Pro rizikové situace nesmí chybět ani záchranný padák. Podle zákona o civilním letectví musíte před samostatným startem s padákovým kluzákem vlastnit také pilotní průkaz, technický průkaz a pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám. Většina pilotních kurzů zabere sedm až devět dní, ale je to stejné jako s autoškolou. Základní znalosti člověk ovládá, je však nutné se „vylétat“.

Pro tandemový let se zkušeným pilotem téměř žádná omezení neplatí. Stačí pevná obuv pro hladké přistání a teplejší sportovní oblečení, aby vám v oblacích nebyla zima. Dobré je přibrat s sebou také foťák nebo kameru, protože takový zážitek si určitě zaslouží pečlivě zaznamenat.

Extrémní sport v bezpečí

I když je lidský strach z výšek přirozenou součástí pudu sebezáchovy, u paraglidingu se bát nemusíte. „Naprostá většina úrazů při paraglidingu je zaviněna buď nekázní pilota, nebo zásadní pilotní chybou, která pramení zpravidla z podcenění podmínek. Při dodržení všech pravidel je paragliding nádherný rekreační sport vhodný pro zájemce starší patnácti let, ve kterém, k překvapení mnohých, není důvod k adrenalinovým situacím,“ říká inspektor paraglidingu Jíří Valenta pro Deník. Paragliding si sice občas nějakou oběť vyžádá, v praxi to ale není více než patnáct lidí ročně.

Nejčastěji jsou, jak již bylo řečeno, na vině lidské faktory, třeba když člověk přecení své síly nebo odstartuje do špatných podmínek. Ani letadlo neopouští ranvej, pokud se blíží bouřka a stejné je to i u paraglidingu. Turbulence, silný vítr a krupobití se s kluzákem příliš nekamarádí. Naopak s ptáky většinou problém nebývá, padáčkáři s nimi mají spíše hezká setkání a často jim také pomáhají s nalezením stoupavých vzdušných proudů. Za to elektrické dráty už tak milosrdné nejsou.

Do nebes a zase zpátky

Na australské mistrovství světa v paraglidingu Němka Ewa Wisnierska nejspíše už nikdy nezapomene. Podruhé se tady narodila a prošla si doslova peklem, tedy v tomto případě spíše jeho opakem. Na počátku vypadalo vše jako nevinná bouřka v dálce, během několika okamžiků se však vše změnilo. „Velice těžko se to popisuje – najednou nám mrak zkřížil cestu. Chtěla jsem jej obletět, ale nasál mě rychlostí 20 m/s dovnitř. Spustil se liják a krupobití. Stoupala jsem stále víc a rozhostila se tma. Za několik minut hřmělo všude kolem a bylo mi jasné, že jsem se ocitla v centru bouřky,“ přibližovala svůj zážitek pro web SkyFly. Krátce na to upadla do bezvědomí.

Kluzák si nemilosrdně provrtával cestu skrz kroupy ve velikosti pomerančů a obalenou ledem ji hnal stále vzhůru do nebes. Aniž by to Ewa věděla, chystala se překonat světový výškový rekord. Mount Everest měří 8848 metrů, její variometr zaznamenal výšku až 9946 metrů. Je skutečným zázrakem, že přežila v minus padesáti stupních a po zhruba čtyřiceti minutách zmítání v bouřce přišla k vědomí. „Za chvíli už jsem viděla zemi a hlavou mi blesklo – tož kurňa, já to snad přežiju!“ Po několika dalších minutách nakonec přistála a příhodu překonala bez větších potíží. Její čínský kolega He Zhong Pin ale takové štěstí neměl. Jeho tělo našli v pětasedmdesáti kilometrové vzdálenosti od startu.

I když to zní děsivě, takové případy jsou opravdu výjimečné. Paragliding uhranul srdce již několika sportovcům. Pročistíte si s ním hlavu a život se zase bude zdát jako peříčko. Navíc se perfektně hodí jako netradiční dárek!

Zkuste to třeba tady: Mistral Paragliding

Raná u Loun (73 km od Prahy)

Tandemový paragliding – od 1600 Kč

Základní a pilotní kurz – 11 000 Kč

Foto: veřejná databáze