Středa 21. června 2017 se stala dnem, kdy z několika míst v naší republice vyběhlo ve stejný čas více než 70 tisíc běžců. Všichni přitom běželi pro jednu dobrou věc. Podpořit děti ze sociálně slabých poměrů, kterým se na sportování nedostává finančních prostředků. Naše redakce byla u toho.

Různí běžci, různá místa, jedna myšlenka. To je heslo T-mobile Olympijského běhu, kterého se letos v Česku zúčastnilo téměř 72 tisíc odvážlivců. Před všemi, kteří do toho šli, smekáme klobouk. Protože středa 21. června byla opravdu parným dnem, kdy se teploty pohybovaly mezi 25°C – 30°C, mnohdy i výše. Teplo bylo ještě v 18.00, kdy závod oficiálně odstartoval moderátor Českého rozhlasu Radiožurnál.

Díky České Olympijské nadaci a společnosti T-Mobile se u nás Olympijský den oslavil během

Historie běžeckých závodů na mezinárodní Olympijský den má u nás v Česku dlouholetou tradici. Pod záštitou Českého olympijského výboru běháme již od roku 1987. Letošní oslava připadla na 21. června a několik tisíc lidí tak mohlo v jeden okamžik pomoci dětem, které chtějí být aktivní, ale nemají k tomu dostatek prostředků. V rámci T-Mobile Olympijského běhu, který mimo jiné upozorňuje na to, jak nám moderní technologie pomáhají ve sportování, jste mohli vybírat celkem ze 4 typů závodů. Zlatého, stříbrného, bronzového a individuální výzvy přes běžeckou aplikaci Endomondo. Volba byla rovněž mezi celkovou vzdáleností běhu – 5 nebo 10 km.

Bronzový běh v Ústí nad Orlicí

Naše redakce zvolila bronzový běh o délce 5 km. Vypravili jsme se do malebného podhorského městečka Ústí nad Orlicí. „S myšlenkou pořádat Olympijský běh nás oslovil TJ Sokol Ústí nad Orlicí. Naše sdružení Rozhoupej město má s pořádáním takových akcí bohaté zkušenosti. Takže jsme nabídku přijali a společně jsme zažádali o možnost pořádání bronzového běhu v Ústí nad Orlicí,“ říká Dalibor Adam, jednatel občanského sdružení Rozhoupej město. Atmosféra byla úžasná. V místním parku Kociánka, kde se konala registrace, start závodu i jeho cíl, se sešlo 87 sportovních nadšenců. „Na začátku jsme si říkali, že by bylo super mít 50 běžců. Vůbec jsme nečekali takovou účast. Jsme moc rádi, že akce lidi zaujala a dorazili v tak hojném počtu,“ komentuje vysokou účast pan Adam.

Běh pro dobrou věc: Running With Those That Can´t

Společně s dalšími se na start postavil i Martin Bednář, který závodil se svým synem Michalem Bednářem upoutaným na invalidní vozík. Míša trpí nevyléčitelnou nemocí zvanou Duchennenova muskulární dystrofie (DMD). Toto onemocnění se klinicky manifestuje u chlapců a jedná se o nejobvyklejší typ svalové dystrofie. Svalová ochablost nejprve postihuje nohy a pánevní svalstvo, později se rozšiřuje na horní končetiny, krk a dýchací svaly. Kolem 13. roku života jsou chlapci upoutáni na invalidní vozík. Mezi 20. – 30. rokem života pak většinou nastává smrt vlivem srdeční či dechové nedostatečnosti. Martin Bednář, který se svým synem běžel, je členem charitativního občanského sdružení Running With Those That Can´t (RWTTC). Organizace se účastí na sportovních běžeckých událostech snaží do běžného života zařadit osoby se specifickými potřebami a zvýšit povědomí o jejich existenci.

Vodní mlha: Oáza na parné cestě

Již od půl páté se mohli účastníci registrovat v salónku místního hotelu Poprad nacházejícího se přímo u startovního místa. Registrace končila o půl 6, kdy proběhlo přivítání a v 18.00 se vyrazilo na trasu. Před námi bylo 5 km, které se vinuly kopcovitým terénem městečka Ústí nad Orlicí. Po celé trase stálo mnoho dobrovolníků, kteří řídili dopravu, aby běžci měli volný průběh. Kolonu otevíralo a uzavíralo policejní auto. Příjemné osvěžení poskytli místní dobrovolní hasiči, kteří zajistili vodní mlhu. Ta zafungovala jako parádní osvěžení v parném podvečeru, kdy již měli mnozí vyschnuto v krku a pokoušelo se o ně vyčerpání. V cíli pak čekal nejen sladký pocit vítězství, ale rovněž milá slečna organizátorka, která každému doběhnuvšímu podala láhev neperlivé vody. V té chvíli se jednalo o nejkrásnější dárek pod sluncem. A to doslova. Protože slunko stále pořádně pálilo.

Sport, který sdružuje a pomáhá

Účastníci se následně mohli občerstvit v přilehlé restauraci v hotelu Poprad. Po doběhnutí posledního běžce se sečetly výsledky a proběhlo vyhlášení vítězů. Ti byli odměněni krásnými medailemi, které byly pro všechna města, v nichž se běžel T-mobile Olympijský běh, stejné. „S konečným výsledkem jsme naprosto spokojení. Celá akce se vydařila a těší nás, že všude panovala dobrá nálada. I přes velká vedra účastníci podali neuvěřitelné výkony. Ani nebylo třeba zásahu zdravotnické záchranné služby, jejíž jeden člen se běhu rovněž zúčastnil,“ shrnuje celou akci Dalibor Adam. Pro nás se jednalo o skvělou zkušenost – úžasná atmosféra a lidé, kteří se navzdory parnému počasí zakousli a zaběhli plných 5 km pro radost z pohybu a pro pomoc dětem, které to potřebují. T-Mobile Olympijský běh je důkazem toho, že sport sdružuje a pomáhá.

Zdroj 1, 2, 3, 4, 5

Fotky:

Občanské sdružení Rozhoupej město