Marihuana cigarette with two cannabis leafs isolated Keywords: abuse;addict;addiction;cannabis;cigarette;close-up;detail;drug;green;habit;hashish;illegal;isolated;joint;legalize;marijuana;natural;nature;object;plant;smoke;smoking;white;white background;sativa;smoker;thc;weed;addictive

Další tři státy si odhlasovaly legální užívání trávy.

Pokusy o zlegalizování marihuany probíhají v České republice už poměrně dlouhou dobu. Může za to především velký marihuanový boom v posledních několika letech. Snad každý teenager se během dospívání setkal s někým, kdo trávu kouří, ať už výjimečně nebo pravidelně, pěstuje ji nebo si sám občas „šlukne“. A na každém hudebním festivalu se občas najde někdo, kdo to i přes jasný zákaz zkusil se stánkem plným trávy nebo alespoň „sklem“ nebo dýmkou na pokuřování. Nemluvě o vůni/zápachu konopí linoucím se mezi publikem během jednotlivých koncertů.

Fantazie účastníků Cannafestu v Praze dokonce dosáhla do takového bodu, že už nenabízejí rostlinky ani trávu na hulení, ale „pouhá“ semínka trávy, která zákon nezakazuje. Svitla místním milovníkům konečně naděje?

Marihuana cigarette with two cannabis leafs isolated Keywords: abuse;addict;addiction;cannabis;cigarette;close-up;detail;drug;green;habit;hashish;illegal;isolated;joint;legalize;marijuana;natural;nature;object;plant;smoke;smoking;white;white background;sativa;smoker;thc;weed;addictive

Jak to začalo

Prvním americkým státem, který povolil užívání marihuany alespoň nemocným lidem byla v roce 1966 Kalifornie. Zanedlouho na to se v Oaklandu otevírala první konopná lékárna. Není divu, že revoluční rozhodnutí začínalo právě tady. Od začátku sedmdesátých let se totiž v Kalifornii skupiny ilegálních pěstitelů předháněly ve šlechtění psychoaktivnějších rostlin. Prvenství v legalizaci pro rekreační užívání jí sice ukradly čtyři jiné americké státy spolu s Uruguayí a Kanadou, přesto nelze pochybovat o tom, že udělala důležitý první krok.

Dalším zásadním zlomem bylo nedávné referendum o legalizaci, které probíhalo souběžně s prezidentským duelem v Kalifornii, Nevadě a Massachusetts. Všechny tři státy vyslaly do světa jasné ano a podíl Američanů, kteří mohou legálně kupovat, pěstovat i kouřit konopí najednou vyskočil z pěti procent na dvacet. Bude následovat i zbytek USA, a pak Evropa?

vpq7aruqdzo-get-budding

Běh na dlouhou trať

Odpověď není tak jasná, jak by se možná zdálo. Oba kontinenty mají s touto drogou odlišnou zkušenost i historii. Zatímco v České republice může člověk vypěstovat až pět rostlin jen s rizikem pokuty, v Americe by ho to ve výjimečných případech stálo i doživotí. Legalizace je tady odpovědí na tvrdou válku proti drogám a kriminalizaci a Kalifornie už si mastí kapsy také na tučné příjmy do státní pokladny. Na trh tady vstoupí soukromý byznys a očekávají se roční výnosy ve výši jedné miliardy dolarů.

Je tedy jasné, že cesty legalizace se s Českem trochu rozcházejí. Českou republiku tak čeká ještě dlouhý boj. Pokud teda k něčemu podobnému vůbec dojde. Poslední výzkumy sice ukazují, že konopí možná není tak škodlivé, jak se původně myslelo, ale. Na mozek dospívajícího to stalé není to pravé.

Foto: Pexels, guffel.com