Zdravé, bílé zuby, svěží dech a prevence mnoha onemocnění. Právě to a mnohem více slibují prodejci přírodních kartáčků z větviček Salvadory perské. Jsou ale skutečně lepší než ty syntetické? Jejich výhodám jsme se podívali na zoubek.
Co vlastně jsou přírodní kartáčky a odkud se vzaly? Plasty a syntetika se přece na světě objevily o mnoho let později, čím si tedy lidé čistili zuby v minulosti? Odpovědí je již zmíněná Salvadora perská. Její klacíky a kořeny byly v roce 3500 před naším letopočtem hojně využívány již Babyloňany a oblíbily si je i jiné národy. V České republice se naopak dlouho používala lékořice, která později vymizela kvůli své vysoké tvrdosti a riziku nezvratného poškození chrupu. Dalo by se tedy říct, že nám příroda v Salvadoře vyrobila dokonalý nástroj pro ústní hygienu. Je to ale skutečně tak?
Chrup jako v dětství?
Salvadora je bohatá na obrovské množství blahodárných látek a určitě si ji oblíbí každý milovník přírody. Dá se totiž nosit stále u sebe a využívat kdekoliv, kde máte nějaký čas navíc. Nejvýraznějším benefitem je šetrnost k životnímu prostředí. Při čištění zubů nepotřebujete vodu ani pastu a samotný kartáček je stoprocentně rozložitelný.
Přechod na přírodní variantu zajisté ocení i vaše zuby. V složce kůry se ukrývá 4,73 % síry, která má spolu s alkaloidem Salvadorinem výrazný antibakteriální účinek pro svěží dech. Vitamin C a trpký efekt tříslovin napomáhají při léčbě tkání, redukují zubní plak a onemocnění dásní. Ochranu před zubním kazem, zubním kamenem a sklovinu beze skvrn přináší oxid křemičitý, pryskyřice a velká koncentrace chloridu.
Mimo jiné také obsažené složky bělí zuby, hubí bakterie, spouští přirozenou remineralizaci a léčí i předcházejí paradentóze, aftě a herpesu. Polykání silice navíc zlepšuje trávení a je prevencí proti rakovině tlustého střeva. Někteří dokonce tvrdí, že zlepšuje paměť, zrak či léčí bolest hlavy.
Jednoduché používání
Čerstvý klacík je velmi šťavnatý a za šedesát až sedmdesát korun vám kartáček i pastu nahradí zhruba na měsíc. K jeho používání nic speciálního nepotřebujete. Stačí odstranit kůru z jednoho konce a rozmělnit kousek kartáčku v ústech. Sliny by se měly pořádně promísit s vyplavující silicí, aby reakce vyloučila všechny potřebné látky. Žvýkaná část se po nějaké době roztřepí a štětinkami pak můžete mechanicky odstranit plak, zbytky jídla a vyčistit mezizubní prostory.
Používání přírodního kartáčku ze Salvadory perské doporučuje dokonce i Světová zdravotnická organizace při OSN. Odborníci z českého prostředí ale tak optimističtí nejsou. Podle nich nejsou přírodní štětiny dostatečně měkké, aby perfektně vyčistily žlábek u každého zubu, a hodí se spíše na dočištění. Můžete s nimi totiž ošetřit krčky jednotlivých zubů, protože kopírují tvar korunky a žlábku.
Zda se ze Salvadory perské stane klacek, který vám změní život, tak závisí na individuální zkušenosti. Někteří si ji nedokážou vynachválit a syntetické nástupce házejí bez rozmýšlení do koše, jiní tak přístupní změně v koupelně nejsou. Tak či tak, za šedesát korun si můžete svůj názor udělat i vy. Nabízejí je například společnosti Siwak a Yoni.
Foto: Yoni