Jeden z nejoblíbenějších a zdaleka nejočekávanějších seriálů poslední doby se vrací. V předposlední sérii se objeví poslední přeživší hráči o trůn Westerosu a fanoušci můžou akorát tipovat, kdo by se tak mohl stát králem (nebo královnou). A přežít.

Když se objevil seriál Game of Thrones v roce 2011 poprvé, bylo to jako blesk z čistého nebe. Nejen, že postavy začaly pěkně hromadně umírat, ale nikdo si nemohl být jistý tím, jestli to zrovna jejich oblíbenec doklepe aspoň na konec dílu, v lepším případě na konec série.

Vraždy, otravy, výbuchy, zrady – to všechno přišlo ve velkém stylu a Hra o Trůny překonala všechny svoje fantasy seriálové předchůdce.

První série se snažila představit celkem nevinně, ale asi každého přešly iluze ve chvíli, kdy Jaime Lannister vyhodil malého Brana z okna a tím ho skoro zabil a zmrzačil.

A kdyby byl někdo jo z kamene, tak i jeho by snad zarazila poprava Neda Starka v posledním dílu série. (I když – hrál ho Sean Bean. Naschvál, který film, kde hraje, ten chudák přežije?)

Vlk, lev nebo drak?

Starkové jsou rozmetáni, Lannisteři jsou na vymření, Daenerys se prohání s draky a stádem koní někde za mořem a daleko na severu se probouzí bílá hrozba.

Vypadá to dobře.

Další série ukázaly hodně z osudů jednotlivých – nových i starých – postav, a nejedna prodělala pořádnou plastiku charakteru. Vzpomeňme nejvýraznější z nich – Jona Snowa, Jamieho Lannistera a v posledních sériích i Aryu Stark a Daenerys.

Každá bitva, střet, zrada, ale i láska a spojenectví – všechno seriálové postavy mění a formuje, a i když to leckdy divák čeká, pokud něco Hra o Trůny opravdu umí, tak je to překvapit.

Šok a zápletka

Kdo z nás by čekal, že Stannis nakonec svou dceru skutečně upálí? Kdo by čekal, že se Jon vrátí (a možná že už i bude něco vědět)? Nebo že zjistíme, kdo to vlastně skutečně je, a že se do Westerosu plaví přes moře za podpory Greyjoyů jeho tetička Dany?

Výčet překvapení, které nám GoT připravila, tímhle určitě nekončí.

Zima je tu!

I kvůli tomu je jasné, že i v sedmé řadě se máme na co těšit – není sice poslední, takže nevíme, kdo to teda nakonec dá (nebo ano?), ale jedním si určitě můžeme být jistí: řady našich favoritů zase prořídnou, zase nás scénáristi něčím překvapí a zase poteče hodně krve.

Ze severu se blíží nemrtví, z východu se plaví Daenerys se svou flotilou a draky, na Winterfell se vrátil Král severu a Starkové se zase usadili na rodné hroudě. Cersei si po Tommenově sebevraždě nasadila korunu a sedla si tak pěkně doprostřed všeho dění.

Kdo přežije? Komu fandíte? A kde skončily všechny ty postavy, které stály za velkými hráči, kteří si teď budou přehazovat ještě teplou korunu?

Už tohle pondělí 17. 7. bude venku 1. díl.

Tak kdo půjde jako první?

Foto: © HBO