Hra, která zaměstná váš mozek, nohy i GPSku a donutí vás procestovat nejenom celou Českou republiku, ale i svět.  

Co je to geocaching? Tak pro začátek, správná výslovnost je [geokešing] a slovo se skládá ze dvou částí. GEO jako geografie a CACHING/KEŠING znamená proces ukrývání keší. Jedná se o celosvětovou hru, při které hráč pomocí souřadnic GPS hledá místo, kde na něj čeká malý „poklad“, tzv. keška. Krabička různé velikosti, kde kromě logbooku, do kterého hráč zapíše svou návštěvu, může najít i různé putovní předměty. Logbookem se rozumí jakýkoliv notýsek nebo blok, který do krabičky pasuje.

Jaká jsou pravidla? Zvládne to opravdu každý. Pokud si z kešky něco vezmete, musíte tam na oplátku něco přidat. Tato věc by měla mít buď stejnou hodnotu, nebo alespoň podobnou. Většinou se jedná spíše o různé hračky, které reprezentují jména zalogovaných hráčů. Tedy těch, kterým se poklad podařil najít už před vámi.

geo-2

Během celé doby hledání musíte dávat pozor, aby vás neviděli nezasvěcení turisti. Často se totiž bohužel stává, že i takhle materiálně téměř bezcennou, za to zážitkově bohatou kešku někdo ukradne. Těm, kteří geocaching neznají, říkáme spiklenecky mudlové. Poté, co se vám po několikaminutovém, ale někdy možná i hodinovém hledání keška v pařezu, větvi nebo nějakém tajném místě konečně ukáže, zapíšete své jméno do logbooku. Svůj nickname si jednoduše volíte registrací na stránkách geocachingu. Poslední věcí je potvrzení nálezu na stejné stránce. To se ale dělá většinou až po návratu z terénu.

Poradíte si s mobilem i GPSkou

Co se týče vybavení, tak je nutné mít pouze GPS nebo mobilní telefon s příslušnou aplikací. Nejlepší je asi c:geo. Ta vás nasměruje kompasem i odhadem vzdálenosti. A proč to vůbec dělat? Kromě obvyklého cíle udělat něco pro sebe se dá dostat na významná nebo zajímavá místa, které opravdu stojí za to neminout. „Při hledání s aplikací c:geo je možné si přečíst historii bodu, keše a důvod, proč byla založena. Mnohdy jsou to velmi hezké příběhy a výlet tak dostane jiný nádech. Jakoby vás virtuálně po okolí někdo provázel, a mnohdy tak neutratíte ani za průvodce. Autor kešku většinou dává buď na historicky významná místa, k nějaké symbolické věci nebo vás zavede na pěkné, ne příliš známé místo,“ vysvětluje jeden z „kečrů“ Vojtěch Kuldan.

pexels-photo-26419

Kromě základních keší, které pouze najdete a zapíšete se, existuje spousta dalších typů. Nejzákladnějšími a také nejčastějšími jsou Mystery, neboli Mysterky. Pro získání finálních souřadnic u nich musíte vyřešit nějaký rébus nebo hádanku. Některé vám zaberou pár sekund, ale občas si budete lámat hlavu třeba i den (rébus si dopředu přečtete na stránkách geocachingu).

Dalším populárním typem je Multi. Tyto keše zahrnují několik stanovišť, které vás postupně provedou po dvou, nebo i více místech. Některé mají tolik částí, že je zvládnete pouze v rámci celodenního výletu. Ale to bývají výjimky.

Poslední častou keší je Earth. Ta označuje speciální geologické místo, kde se dozvíte o unikátních znacích Země. Kromě zpestření hledání vás keška naučí, jak se naše země měnila geologickými procesy, jak nakládáme s jejími zdroji a jak vědci shromažďují důkazy.

Tak na co čekáte? Hurá do měst nebo přírody! Pravděpodobně hned po registraci zjistíte, že nějakou kešku máte přímo před nosem!geo

Foto: geocaching.com, Pexels