Luxusními šperky a hodinkami od Cartiera se společnost těší už téměř 170 let. Firma nesoucí jméno svých zakladatelů si udržela přízeň klientů svými nezaměnitelnými kolekcemi šperků.

Historie věhlasné šperkařské firmy se začala psát už v roce 1947, kdy ji založil Louis-François Cartier, jenž převzal šperkařskou dílnu po svém mistrovi. Ve světovou známost však podnik vstoupil až s přispěním další „cartierovské“ generace.

Prvním a zcela zásadním počinem této tehdy mladé firmy bylo zhotovení legendárních hodinek. V roce 1904 si totiž brazilský pilot Alesandro Santos-Dumont stěžoval Louisi Cartierovi na nespolehlivost a hlavně na nepraktičnost kapesních hodinek při letu.

V reakci na to zhotovil Cartier první pánské ploché náramkové hodinky se čtvercovým ciferníkem. Vznik legendárních „Santosek“ přitáhl firmě Louise Cartiera mnoho nových klientů, kteří byli novými hodinkami nadšeni.

Cartier 04

Mezi dalšími legendárními počiny Louise Cartiera bylo vyrobení slavných Záhadných hodin, které měly průhledný ciferník, ale kromě ručiček ukazujících čas, nebylo nic vidět. Ani hodinový strojek. A k známým a populárním kolekcím té doby se zařadila Cartierova sbírka pestrých a barevných šperků Tutti Frutti, inspirovaná exotikou a Orientem.

V roce 1907 podepsal Cartier smlouvu s Edwardem Jaegerem, což mu zajistilo dodávku hodinových strojků výhradně pro jeho firmu. V návaznosti na to pak Cartier vytvořil ikonické modely hodinek Baignore a Tortue. Následoval je fenomenální model hodinek Tank, který byl inspirován válečnými stroji, a který je v třiceti variantách prodáván dodnes.

Cartier, to je nezbytnost!

Louis Cartier zemřel v roce 1964 a jeho potomci šperkařskou společnost prodali. Noví majitelé se rozhodli zachovat a zdokonalit brand této firmy, což se ukázalo být skvělým krokem. V roce 1972 se firmy ujala skupina investorů vedená Josephem Kanoui. V té době také vznikl koncept „Cartier, to je nezbytnost,“ který dal firmě nový ucelený a luxusní směr.

Výrobky Cartier, které musíte mít, se s novou prezentací staly nezbytným „must have“ pro všechny, kdo chtěli okázale demonstrovat svůj společenský status. Novým konceptem prezentace navíc noví majitelé vystavěli pevnou značku zakládající si na vysokém statusu a kvalitě z cartierovské minulosti.

Cartier 03

Nejznámější kolekce

Mezi jedny z nejznámějších kolekcí věhlasné šperkařské rodiny patří ta s názvem Bestiář. Šperky z této kolekce jste už dozajista někde viděli, jsou to právě ty, jimž dominují krokodýli, panteři, chiméry, draci nebo ptáci. Symbolem této kolekce a posléze symbolem celé firmy Cartier se stala takzvaná Panthère Broche, tedy brož s panterem vyrobená na zakázku pro Wallis Simpsonovou.

Věhlas francouzské značky se sídlem v Paříži se rozšířil do celého světa. Výrobky šperkařského koncernu se dostaly například do Indie v podobě Pandžábského náhrdelníku. Mezi ikonické výrobky patří také již zmiňované náramkové hodinky Santos, které ohromily svět.

Cartier zhotovoval mimo jiné 27 tiár určených pro korunovaci krále Edvarda VI., za které byla firmě udělena výsada dodavatelů anglického královského dvora. Služby a onu výsadu poté Cartierově firmě udělili také panovníci ze Španělska, Portugalska, Ruska, Srbska, Belgie, Rumunska nebo Egypta.

Cartier 05

Foto: Pixabay, Wikimedia