Ještě minulý rok se bála čtvrtina Čechů kvůli teroristickým útokům trávit dovolenou v zahraničí. Jak je tomu letos? Bojí se Češi užít si dovolenou v destinacích nebo poblíž míst, kde došlo v minulosti k útokům?

Logika až na druhém místě

Poptávka po zahraničních pobytech je letos vyšší oproti minulému roku. Čím to je? Strachují se snad Češi méně, když jde o místa, kde k teroristickým útokům v minulosti došlo? Ne. Ve skutečnosti vzrostla poptávka po místech, kde si Češi připadají bezpečně – na pobyty v Řecku byly rekordní rezervace už v únoru 2017. Plné pláže Čechů tak můžete očekávat nejen v Řecku, ale také v Bulharsku, Itálii nebo Egyptě, to potvrzuje také Iveta Hamarnech, vedoucí katedry ekonomiky cestovního ruchu Vysoké školy obchodní v Praze. Podle ČSÚ však ještě loni vedlo sousední Slovensko a hned za ním Chorvatsko.

Ačkoli se v globálu lidé bojí teroristických útoků a snaží se pro své rodiny vybírat bezpečná místa k pobytu u moře – ne každý to vnímá dramaticky. Dovolená by měla být časem tráveným v klidu, bez strachů a starostí. A potřeba odpočinout si na dovolené potvrzuje také ředitel cestovní kanceláře Fischer Jiří Jelínek: Letos Češi cestují daleko více než v loňském roce a předpokládáme, že trh poroste zhruba o 20 procent.

Nebojím se terorismu. Pokud bych chtěla jet do zahraničí na konkrétní místo, nebrala bych v potaz, jestli se v minulosti v místě teroristický útok stal či nestal. – Marie

Cena, cena, cena

Zdá se, že mnoho lidí si uvědomuje nebezpečí a rizika vycházející z pobytu v zahraničí, obzvláště v místech postižených terorismem. Nepředstavuje to však prioritní hledisko při výběru dovolené. Bezpečnost jde totiž ruku v ruce s cenou, kvalitou a pěkným počasím.

Asi bych jela tam, kde se nic nestalo. Ale stát se může cokoli a kdekoli – i na chodníku před domem tady v Česku a nemusí jít o teroristický útok. – Lída

V rámci své bezpečnosti se až 72 % Čechů chystá na jednu z plánovaných dovolených vlastním autem – chtějí tak předcházet útokům, které byly v převážné míře směřovány na prostředky hromadné dopravy a davy lidí. Navíc argumentují také tím, že si mohou kdykoli zastavit, vzít s sebou v rámci jedné ceny dopravy více členů rodiny a přátele. Výjimkou není ani to, že se Češi rádi zastaví u míst, která jsou pro ně zajímavá.

Kdo rozhoduje o bezpečí destinací?

Lidé. Kdo jiný. Ať už si to chceme nebo nechceme připustit – jednotlivá místa se stávají pro klid našich duší bezpečnějšími jen na základě přesvědčení a chování druhých. Proč se cítíte bezpečně v České republice? A skutečně se cítíte bezpečně? Ono je totiž jedno, kde se právě nacházíte, mentalita lidí a atmosféra dané země totiž tvoří komplexně celkový dojem dané destinace.

Kdybych plánoval dovolenou, určitě bych se neohlížel na to, zdali se v daném místě stal v minulosti teroristický útok. Téměř na každém místě se staly hrozné události. Nezáleží na tom, jestli to byly vraždy, loupeže, nebo teroristické útoky. Myslím, že je větší šance, že mě na přechodu pro chodce přejede auto, než že se stanu obětí teroristického útoku. Kdybych se měl bát, sedím schovaný doma v rohu s nabitou brokovnicí namířenou na dveře.“ – Ondřej

Islám v Česku nechceme ale kebab a marocké pláže ano!

Strach z teroristických útoků a dalších nebezpečných událostí mají především starší občané. Mnoho z těch, kteří byli součástí rodiny, která byla zasažena 2. světovou válkou, nebo se sami stali obětí, je navíc vnitřně označkováno, a tak v nich strach z útoků přežívá dodnes. Proto dávají raději přednost dovolené v rámci České republiky nebo odpočívají u sebe doma. V jedné z diskuzí žena sdílí s ostatními svůj negativní názor na dovolenou v Turecku a reaguje tak na to, že se lidé už přestali bát teroristů i cestování do těchto míst (a není sama, převážná diskutujících je proti návštěvě tureckých destinací): Kecy v kleci. Neznám nikoho,kdo by plánoval cestu do Turecka. Sama bych tam nejela ani zadarmo. A nikoho z rodiny bych tam nepustila.

Mladí jsou v tomto ohledu přizpůsobivější a otevřenější pozitivnímu nahlížení na dnešní dobu.

To není o destinaci, ale o lidech. V každé zemi se nachází osoby, které záměrně škodí ostatním, v menší nebo větší míře. Bohužel nelze nikdy dopředu vědět, kde se co stane. Pokud by se jednalo o místo, kde se útoky opakují, pak by stálo za zvážení, zda je vhodné k výletu. Obavy z teroristů v nás ale vyvolávají média a my pak máme strach z každého člověka, který nese igelitku nebo jede autem.“ – Kateřina

Vyvolat paniku umí každý. Uklidnit však rozbouřený dav už málokdo. My vám chceme popřát zdravý pohled na věc a příjemnou dovolenou, kterou si spolu s rodinou, přáteli nebo partnerem užijete na sto procent a v klidu spolu s dalšími bonusy, které dovolená má, pokud si to dovolíte.

Zdroj: echo24.cz, cestovani.idnes.cz, ctk