Nejkrásnější pláže nabízejí dechberoucí scenérie s tyrkysovou vodou, ostrými útesy, krásným kamením nebo třeba bílým pískem. Tady je deset tipů na nejkrásnější pláže.

Některé jsou velké, jiné malé, někde je voda studená, jinde teplá. Jedno však mají společné – pohled na ně v nás vyvolává chuť objevovat svět. Pokochejte se krásnými fotkami, anebo tam rovnou můžete vyrazit.

1. EL CASTILLO BEACH, Tulum, Mexiko

Mexické pláže na poloostrově Yucatán jsou vyhlášené svým jemným pískem, tyrkysovou vodou a teplem. Pláž El Castillo má ale ještě něco navíc. Nachází se na Mayské riviéře a chrání ji starý mayský přístav Zama.

Návštěvníkům se za zády zdvíhá staré mayské opevnění. Podobně jako pyramida Tulum i tato mayská památka stojí přímo na břehu moře. Pláž leží dvě hodiny jízdy z Cancúnu. Mayové si vybírali nádherná místa pro svoje stavby, dnes se pohledem na ně mohou kochat turisté.

2. KO PODA, Krabi, Thajsko

Thajské Krabi si dodnes zachovává autentickou a klidnou atmosféru. „V okolí městečka Ao Nang na březích Andamanského moře je několik krásných pláží, ale nás zaujala pláž Poda dostupná jen pronajatou loďkou. Zejména ráno tu vládne božský klid,“ říká Pavel Fellner z cestovní kanceeláře S.E.N., který sem první turisty přivezl před šestnácti lety.

Jemný, hedvábný písek a moře zbarvené jako zelené jablko – to je pláž Ko Poda Krabi.

17

3. KURAMATHI, Maledivy

Maledivy v Indickém oceánu nabízejí nezapomenutelné zážitky. Nezapomenutelné jsou i zdejší pláže. Vybrat jednu je velmi těžké, naše fotografie je z ostrova Kurahmati.

Zatímco turisté v posteli snídají, připluje jejich miláček – žralok útesový – prohání se přímo pod bungalovem.Lidí se bojí, když někdo skočí do vody, žralok uplave. Maledivy nabízejí nádherné šnorchlování ve vodě, která je sytější než koktejl z modrého nápoje curacao.18

4. KALUTARA BEACH, Srí Lanka

Srí Lanku v jihovýchodní Asii objímá písečná pláž a celoročně tu vládne příjemné počasí. Podle legendy si ji za svůj domov vybral Adam. Za návštěvu stojí hlavně západní pobřeží, kde má písek barvu mandlových makronek a voda připomíná bourbon. Například pláž Hikkaduwu milují nadšenci surfování. Na pláž Kalutara míří ti, kteří hledají klidnější vody. Pláže jsou lemované palmami a menšími hotely. Srí Lanka kromě pláží nabízí památky s historií, přírodu a skvělý cejlonský čaj.

19

5. BORA BORA, Francouzská Polynésie

Bora Bora na souostroví Francouzská Polynésie vždycky bude synonymem nádherné pláže. Tvoří ji bílý písek a výhled na tyrkysově modrou vodu. „V dálce vidíte tu nejsytější modrou barvu, která naznačuje hloubku a z bungalovu nad vodou máte pod kontrolou místní podmořský život,“ popisuje toto místo Pavel Fellner z cestovní kanceláře S.E.N., která své klienty vozí za exotikou do 150 zemí.

20

6. EL NIDO, Palawan, Filipíny

Román, podle kterého natočili slavný film Pláž, napsal Alex Garland právě na Filipínách v Tichém oceánu (byť film se pak točil v Thajsku). Filipíny leží mimo hlavní trasy cestovatelů. Mají přitom nádhernou nedotčenou přírodu a skládají se ze stovky tropických ostrovů s množstvím malebných pláží. Ty nejkrásnější leží v okolí severní části ostrova Palawan. Lemují je vápencové útesy, kokosové palmy a hlavně tu nestojí velké hotely.

4___Narodny_park_Americka_Samoa-uvidime

7. ALOGAAGA, Savai’i, Samoa, Jižní Pacifik

Stojíte na kraji útesu kousek od rovníku. Pod vámi je temně modrá barva, jakou může mít jen velký a hluboký oceán, společnost vám dělají štíhlé sytě zelené kokosové palmy a zpěněný příboj. Ten vystřeluje vodu do výšky až třiceti metrů. Je to nádherné Neptunovo divadlo, kvůli kterému se sem vyplatí cestovat.

21

8. ACHMELVICH BEACH, Lochinver, Skotsko

Pokud si myslíte, že krásné pláže jsou jen v teplých regionech, mýlíte se. Pobřeží Skotska a Irska nabízí pláže, které se vyrovnají i těm nejkrásnějším tropickým. Na divokém severu Skotska najdete třeba místo jako vystřižené z Francouzské Polynésie.

Tyrkysová voda, svěží vítr, jemný a do bíla zbarvený písek – Achmelvich Beach. Najít ji není vůbec jednoduché. Vede k ní cesta jen pro jedno auto, může se stát, že před ním přeběhne jelení zvěř. Jen škoda, že je tu tak studená voda – místní se koupou v plavkách, turisté spíše v neoprenech.

22

9. IFATY BEACH, Madagaskar

Tato pláž na ostrově na jihovýchodě Afriky je dost vzdálená od většiny turistických tras. „Jedná se o turisticky neprobádanou oblast, kde stín poskytnou palmy, nikoliv slunečníky. Pláž tu lemují tradiční rybářské domečky z přírodních materiálů,“ vypráví Pavel Fellner z cestovní kanceláře S.E.N. Rybáři místního kmene Vezo rádi turisty vozí na malé domorodé plachetnici a nedaleký korálový útes nabízí krásné šnorchlovací zážitky.

23

10. MRTVÉ MOŘE, Jordánsko

Mrtvé moře uzavírá náš žebříček, neboť se tu nedá plavat. Jedna z nejkrásnějších pláží u Mrtvého moře leží nedaleko místa zvaného Mujib Valley. Vezměte si noviny, lehněte si na záda a dávejte si pozor jen na to, abyste si nestříkli vodu do očí.

Mrtvé moře je desetkrát slanější než oceán (v jednom litru je rozpuštěných až 1,24 kilogramu soli) a nic tu nepřežije. Proto je také Mrtvé. Je o něm zmínka už v Bibli, stál tu zřejmě první lázeňský dům v historii, kde odpočíval Herodes Velký. Jakkoliv se sem těšíte, víc jak hodinu tu nevydržíte. Potřete se léčivým bahnem a oddychujte s výhledem na Izrael.

Zdroj: Playboy