Četl jsem Sirotčinec slečny Peregrinové někdy loni, zhltnul jsem i oba navazující díly, takže si dovolím tvrdit, že divák znalý předlohy bude teda valit bulvy. Že film ledacos změní, jsme si zvykli, ale Burton to vzal teda z gruntu.

Z pohádky s temnými tóny udělal horor s občasnými pohádkovými záchvěvy, ústředním postavám Emě a Olivii prohodil schopnosti, úplně změnil závěr a celkově tak nějak vypreparoval mytologii Riggsova knižního světa a přizpůsobil pro potřeby své, potažmo plátna.

My knihomolové moc nemáme rádi, když někdo takhle kanibalizuje naše oblíbené čtení, nicméně tentokrát budu smířlivější, jelikož mně to tentokrát vlastně vůbec nevadilo. I když si nedovedu vlastně ani vysvětlit proč. Přesto jsem se ale uspokojivé adaptace nedočkal.

peregrins-gallery10-gallery-image

Začátek sliboval mnohem víc

Možná za to mohl až snově skvělý začátek, který měl atmosféru tak vtahující, že mě naladila na nejvyšší očekávání. Nicméně tohle vítězství jsem přál Burtonovi velmi brzy. Protože tak po půl hodině vše začalo drhnout.

Ani krásná výprava a typově skvělé obsazení herci nemohli zakrýt fakt, že děj se dopředu posouvá velmi pomalu a můj zájem o svět podivných (tedy ten filmový) začal nějak opadat. Vysvětlování, co, jak a proč začalo působit nahodile, i proto už mi nepřišlo tak kouzelné jako na začátku. Na změnu k lepšímu, která připomněla skvělý začátek, jsem musel čekat až do akčnějšího finále.

peregrins-gallery6-gallery-image

Forma opět poráží obsah

Takže ve mně nakonec uzrály protichůdné pocity, ze kterých musím konstatovat, že tohle byl zase průměrný Burton z poslední doby. Teď mě mnozí asi ukamenujete, ale podle mě je v téhle fázi již od Alenky v říši divů. Ve fázi, kdy nadstandardní vizuál nebo různé formální hříčky předbíhají o strašně velký kus samotný příběh, který se zapomenutý plahočí o kus dál. To často vyústí až v jistou úmornost, která na diváka sem tam útočí.

Na rozdíl od totálních propadáků vás Sirotčinec slečny Peregrinové neunudí. Film jede ale ve vlnách. Chvíli vás zaujme víc, chvíli vůbec. Součtem tak dostanete průměrné fantasy, které na začátku vypadalo mnohem slibněji. Takže koukat se na to dá, ale na druhou stranu je to Burton a ten to uměl dřív mnohem líp. A to se prostě odpouští dost těžko.

peregrins-gallery8-gallery-image

Foto: Oficiální stránky filmu