Ačkoliv první letní den oficiálně připadá na 21. června, většina z nás tak vnímá 1. července. Tedy den, kdy dětem začínají velké dvouměsíční prázdniny. I když my dospělí už se na prázdniny těšit nemůžeme, můžeme se těšit na volnější režim, který v létě naštěstí ctí většina pracovišť. A nejen na ten. Především nás čeká relax a období dovolených, které lze strávit i aktivně a přitom stále odpočívat. Nevěříte? Je to snadné!

Přesto, že termín dovolená pochází od slova volno, ještě to neznamená, že o dovolené se nutně musíme válet a lenošit. Samozřejmě, že představa o dovolené se u jednotlivých jedinců nepatrně i patrně odlišuje. Faktem však zůstává, že slovo volno nutně nemusí evokovat dny a týdny naplněné zahálkou a nicneděláním. Rozhodně není nic špatného na tom strávit den, dva s knížkou v posteli. Ale proležet a prospat celé 2 týdny? To by vás nakonec určitě mrzelo.

Sport jako benefit

Trendem posledních let jsou sportovní dovolené, kde sport znamená přidanou hodnotu k jinak klasickému pobytu. Pro vás taková dovolená znamená, že zabijete dvě mouchy jednou ranou. Celý rok se mučíme nejrůznějšími dietami, sportujeme, snažíme se vyváženě stravovat, nepít moc alkoholu a dostatečně spát. Na dovolené potom zvlčíme a naše veškeré dosavadní snahy přijdou vniveč mnohem více a mnohem rychleji než o tolik obávaných Vánocích. Letní dovolené nabízí řadu pokušení, jimž se v pohodové volnočasové atmosféře velmi těžko odolává. Většinou se nám to nedaří vůbec. Na sportovní dovolené se jich ale nemusíte bát, ani si je nemusíte odpírat. Protože tam, kde je pohyb, je i soudnost a přiměřený přístup k jídlu i pití.

Potřeba režimu

Kromě toho, že příznivě působí na naše tukové buňky, nám sport dává ještě jednu významnou věc. Řád a režim. Každý, kdo se pravidelně věnuje nějaké pohybové aktivitě, to jistě potvrdí. Pokud sportujeme, musíme si dávat pozor na to, co jíme a co pijeme. Sníme-li např. před během něco těžkého, tělo nám to vrátí silnými pocity nevolnosti, kdy nám daná potravina při zdolávání kopce půjde rovnou směrem nahoru a bude se chtít vrátit tam, odkud přišla. Když se před večerní lekcí jógy budeme snažit dohnat nedostatečný pitný režim z uplynulého dne, zřejmě se během cvičení budeme muset odebrat na toaletu, nebo ji strávit v šavásáně. Protože voda bude v našem žaludku dělat různé věci, které rozhodně s klidem a pohodou budovanou při józe nesouvisí.

Pravidelný pohyb reguluje příjem stravy

Když se tedy věnujeme nějaké fyzické aktivitě, musíme přemýšlet nad tím, co tělu dáme před jejím započetím i po něm. To nám zároveň dává potřebu vytvořit si jakýsi režim, kdy nám doba a náplň stravy i cvičení bude vzájemně korespondovat místo toho, aby se rušila. Na dovolené obvyklé zvlčíme, režim zapomeneme a potom plácáme páté přes deváté, až je nám z toho špatně. Pokud si zvolíte sportovní dovolenou, kde budou zřejmě dvě lekce během dne – jedna ráno a druhá večer – zůstane vám režim a vy mu přizpůsobíte i míru a náplň stravy.

Zdravá a lehká jižní kuchyně

Půjdete-li cvičit po snídani, rozhodně se nenacpete k prasknutí. Půjdete-li večeřet po cvičení, bude vám líto zaplácat dosažený výkon tunami nezdravého jídla a naložíte si na talíř samé dobré věci. Po večeři si potom dáte skleničku či dvě suchého vína a odeberete se na lože. Budete totiž vědět, že kdybyste moc ponocovali, bylo by vám špatně a nevstali byste na ranní rozcvičku. Během dne, kdy je moc velké teplo, abyste do sebe tlačili tučná jídla, zřejmě zvolíte nějaké lehké a syté jídlo. Takové, které vás nezatíží, a vy budete moci pokračovat v opalování. Ideální je nějaký salát s pořádným kusem masa. Jednoduché, ale účinné.

Velká variabilita a široké spektrum možností

A skvělé na tom všem je, že se sportovní dovolenou se můžete podívat do destinací, do nichž se jezdí na klasické pobyty. Vydejte se kamkoliv, kam jste se chtěli kdy podívat a jen podle toho vyberte náplň a zaměření cvičení. Jak již bylo výše řečeno, tak lekce obvykle probíhají v ranních a večerních hodinách. To pro vás znamená, že čas mezi tím můžete strávit, jak se vám zlíbí. Tedy proválet jej s knížkou na pláži, vyrazit na obhlídku ostrova či města, vydat se za poznáváním historických krás či za seznamováním se s místní kulturou a folklorem.

Aktivní odpočinek

To, že se rozhodnete vyjet na sportovní dovolenou, tedy rozhodně neznamená, že budete cvičit od rána do večera. Ani to neznamená, že si nebudete moci dopřát to, kvůli čemu se primárně na dovolenou jezdí – odpočinek. Sport zde nepředstavuje nepřítele, který nad vámi bude držet napřažený bič. Ale přítele, jenž se postará o vaši vnitřní pohodu a udrží křivky, na nichž jste po celý rok tvrdě makali. Sportovní dovolená nabízí aktivní odpočinek, který občerství tělo i mysl. Vy se vrátíte jako znovuzrození, plní pozitivní energie a chuti žít dál svůj úžasný život.

www.pixabay.com