potopené město shicheng

Bájná Atlantida, tedy prastarý kontinent s vyspělou civilizací, který měla zničit přírodní katastrofa někdy v 10. století před naším letopočtem a navždy jej pohřbít na dně oceánu, je jedním z nejhledanějších míst na zemi. Existují desítky, možná stovky teorií o tom, kde se nachází a co se s ní stalo.

Na světě však existují i jiná, a především zcela skutečná zatopená města, která budí pozornost svojí krásou a lákají zejména archeology a potápěče. Většina smrtelníků se však může jejich krásou pokochat pouze na fotografiích a videích.

Temný osud

Čínské město Shi Cheng mohli lidé obdivovat až do roku 1959 na vlastní oči na souši. Toto nádherné starověké město bylo dokladem významu a prosperity starověké Číny a v polovině minulého století ho obývalo téměř 300 tisíc obyvatel. Přesto mu osud přichystal v roce 1959 velmi rychlý a zcela nepochopitelný konec.

Jelikož město stálo v cestě velké vodní nádrži, nechala ho čínská vláda jednoduše zmizet uprostřed nedalekého jezera Tisíce ostrovů, Quiando. Obyvatelé se museli přestěhovat a v okamžiku, kdy město zmizelo pod hladinou, upadlo na dlouhá léta v zapomnění. Po svém znovuobjevení získalo označení čínská Atlantida. Takhle nějak by totiž ta pravá Atlantida mohla vypadat.potopené město shicheng

Historie Lvího města

Město Shi Cheng bylo založeno za vlády Východní dynastie Chan někdy v letech 25 – 220 našeho letopočtu a postupem času se stalo významným politickým, obchodním i kulturním centrem. Opodál stojící hora Pěti lvů mu propůjčila majestátní přízvisko Lví město. Jak příznačné! V celé dynastii Zheijang nemělo obdoby.

Jeho nebývalou krásu a monumentálnost však lidé obdivují, trochu nepochopitelně, až dnes, kdy je pohřbeno na dně obrovského vodního díla. V době, kdy muselo ustoupit vodní elektrárně na řece Sin-an, jeho historický význam a jedinečná architektura ještě z dob dynastií Ming (1368-1644) a Qing (1644-1911) nikoho nezajímala.shicheng

Zakonzervovaná krása

Na dně jezera v hloubce asi 30 metrů zabírá Lví město plochu neuvěřitelných 62 fotbalových hřišť. A ačkoli to bude znít velmi neuvěřitelně, zatopení vodou ho vlastně uchránilo před barbarskou devastací v podobě městské revoluce, která má na svědomí mnoho historických památek a jiných, dnes již bývalých součástí čínského kulturního dědictví.

Voda, třebaže je sama jedním z erozních činitelů, uchránila město před větrem a slunečními paprsky a v jezerních hlubinách tak po zhruba 50 letech od zatopení začali lidé znovu objevovat starobylé město s dochovanými nádhernými detaily.Je neuvěřitelné, že tolik desetiletí pod vodou přežily například i dřevěné trámy a schodiště.

Ponor do těchto míst je proto tak trochu jako cestování v čase. Proplouvat mezi řasami, pokrytém městě spolu s rybami a objevovat nová a nová dech beroucí zákoutí, propracované reliéfy, umně zpracované sochy, ale i obyčejné domy, je cílem mnoha potápěčů i běžných turistů. Ti se k Atlantidě východu mohou dostat ve speciální ponorce, která do svého 23 metrů dlouhého těla pojme až 48 turistů a vezme je na výlet do tohoto podvodního ráje.

Město obklopuje pět městských bran a věží a je obehnáno asi 2,5 kilometrovou zdí a síle 2 metry. S největší pravděpodobností pocházejí tyto hradby z 16. století. Jednotlivé brány spojuje 6 hlavních ulic zpevněných oblázky a dlaždicemi, s 256 klenutými, bohatě zdobenými průchody. Nechybí ani reliéfy draků, lvů, fénixů a historické nápisy.

Ulice jsou plné domů, chrámů, dokonce zde najdeme školu, v budovách již zmíněné dřevěné trámy a schodiště. Jako by bylo město zaplaveno teprve včera. U některých z všudypřítomných lvích soch se našly zvláštní kovové trubky, které se staly předmětem mnoha dohadů a odborných zkoumání. Jediným možným vysvětlením je však názor, že trubky jsou pozůstatkem po pokusech o krádež soch. Zloději je k nim nejspíš připevnili s nadějí, že je za ně vytáhnou ven. Podle všeho však neuspěli. Město tak zůstává skutečně nedotčeným pokladem.

Zdroj foto: youtube.com