První ze série exkluzivních rozhovorů s muzikanty startujeme s novou slovenskou kapelou LEISURE. Jsou důkazem, že u sousedů nevzniká jen deset raperů denně na dva kilometry čtvereční, ale i opravdová tvorba, které se říká hudba. Zpěvačky Kristíny jsme se zeptali, co a jak, kdy a proč.

Tip: doporučuji pustit si nejprve playlist a pak číst. Ať víme o čem, že jo.

Takže, jste nová kapela, zaměřením – pro mě – někde mezi Lanou del Rey a rock metalem. Umíš nám to osvětlit, ať to chápeme i my, co posloucháme plytké věci jako DJ Profesor anebo duo Vašek a Eva?

Jo, já jsem do Lany zamilovaná od prvního poslechu a tak mě chtě nechtě ovlivňuje při tvorbě. Náš hlavní kytarista je zase zarytý metalista, tak jsme to smíchali a zjistili, že je tady něco nového, co jsme ještě neslyšeli.

To tvrdí i Karolína Krézlová, Sámer Issa a další (vysvětlení pro Slováky: Twins), že dělají něco, co nikdo neslyšel, a ve výsledku je neslyšíš nikde. Co chcete udělat proto, aby jste neskončili jako 99 procent začínajících no – name  kapel? Dá se hodit o zem cena Aurel jak to udělal Rytmus, ale to je jí potřeba nejprve získat. A na to bys musela cool rapovat, a to umí jen Tina a tady Česky.

Popravdě netuším, kdo je Karolína Krézlová, každopádně v naší muzice převládají tvrdé metalové kytary a popové melodie takovým stylem, že je ocení i běžný posluchač rádia (poznámka autora: ano, je to tak, nemusíš znát z hlavy diskografii Iron Maiden o půlnoci odzadu, a opravdu oceníš a pochopíš). Nesnažíme se zapadat do žádného stylu, naše songy mají emoce a když se nám melodie líbí, je nám jedno, jaké prvky využijeme. Svědčí o tom třeba Silence So Cruel. Samozřejmě, vždycky se najde někdo, kdo se snaží hudbu srovnávat, ale my jsme zatím neslyšeli nic srovnatelného s tím, co hrajeme. Chystáme se to dokázat našim debutovým EP Quiet of Loud a množstvím dalších songů, na kterých makáme.

04Netušíš, protože nečteš bulvár. Zákon PR praví, že buďto umíš zpívat, a pak zpíváš, anebo jsi v bulváru. Protože o těch, co to umí, píšou normální média, třeba my 🙂 Takže poslední zásadní info je, že Karol nám odjela do Švédska. Zatlačíme slzu a zpátky k rozhovoru. Teď jste vydali EPéčko a měli první koncert. Vysvětli zdrogované mládeži, co zná jen MP3, Spotify a Flac, co to je a k čemu to slouží?

Haha. Moje oblíbená kapela Europe je taky ze Švédska, ale to asi nesouvisí s kvalitou hudby. EP je krátké album s cca třemi až šesti songami (pozn.: pro Moraváky pěsničkama), takže méně než na běžném CD, ale více jako na singlu, kde je obyčejně jeden, dva. Samozřejmě si uvědomujeme, že hudba se dnes šíří hlavně digitálně, případně až zadarmo na internetu. Jako mladá kapela se ale chceme prezentovat hmatatelným produktem, a náš má navíc výborné ohlasy.

Díky za vysvětlení, já taky nevěděl co je EP, takže umřu moudřejší. A zdrogovaná mládež byl samozřejmě vtip, protože mládež přece nedroguje. Výborné ohlasy – to je stylem pět kamarádů řeklo, že je to fantastické, anebo to je jako doopravdy?

Samozřejmě, i deset kamarádů řeklo. To bereme s nadhledem, jelikož v lidské nátuře je hlavně upřímnost 🙂 Před nedávnem jsme odehráli první koncert v Bratislavě a ohlasy byly nadmíru pozitivní, prodalo se podstatně víc CDček, než jsme předpokládali. Naše internetová fanbase se hned rozrostla, a to citelně. Samozřejmě pořád začínáme, ale se startem jsme spokojeni. Všichni věříme tomu, co děláme.

11144953_10207005039791840_5733291832342858589_o

To je důležité věřit a vytrvat. Mluvíš o fanbase – jak ji získáváte, kde všude se prezentujete? Předpokládám nějaké ty sociální sítě – nepodlehli jste módnímu trendu koupit si za pět euro (to je ta divná drahá měna u všech sousedů kolem) deset tisíc fandů z Pákistánu? Ty sice Facebook do týdne vymaže, ale na screenshot pro vnuky je to dobrá věc.

05Na naši hudbu a prezentaci jsme opravdu hrdí, takže se prezentujeme všude, kde to jde. Fandy z Pákistánu a dalších krajin bychom určitě na sociálních sítích měli rádi, ale zatím máme jako začínající kapela hlouběji do kapsy a tak reklamu nenakupujeme. By the way, kde si můžu koupit za pět euro tolik fandů?

Pošlu v tajné zprávě, anebo se zeptáme Rytmuse. Zpátky k muzice. Jak víme, dneska máš na zaujetí člověka tak 20 sekund. Kterou skladbu bys doporučila k poslechu producentovi, který má 20 sekund a takových kapel v mailu deset denně?

Tak to můžu určitě doporučit Cocaine. Je to přímá energická skladba, která šlape v prvních třiceti sekundách. Ověřeno.

V pořádku, vyzkoušíme na Jarovi Slávikovi. Kde se vidíš tak za 5 let? Jinak řečeno, kam kráčíte?

Odpovím taky frází, jdeme nahoru. Vidíme se na velkých pódiích, festivalech a na kontech bude před nulou ještě jiná cifra. Hlavně ale věříme, že lidi budou chodit na koncerty LEISURE, protože mají rádi hudbu a chtějí nás vidět naživo.

Tak to je hezký plán, takový nečekaný. Ta nula mě přivádí k otázce, jak jsou důležité peníze v tomto snažení?

Samozřejmě hudbu děláme z lásky a pro radost. Ale lásku cítíme i k penězům, nebudeme si nic nalhávat. Chceme hrát profesionálně, a to nejde po osmi hodinách někde v práci, když si pak po večerech něco zabrnkáš.

11872029_10207005051352129_5061326197390186625_o

Jsem rád že tu lásku k prachům nemusíme investigativně dolovat ve třech otázkách. Taky je mám rád i proto, abych mohl dělat to, co mě baví, pořádně. Závěrem, víme kde budete za 5 let, ale co tak za měsíc? 

Budeme standardně makat ve zkušebně a 12. září (pozn.: pro Slováky a celý ostatní svět Septembra) to vyvrcholí dalším koncertem v bratislavském Randal klubu. Tam si s náma zahraje i powermetalová kapela Eufory.

Ok, tak díky. Jo vlastně, a zpívat umíš?

Vtipné. Koukni na video z posledního koncertu, kde to je live.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1442533182719519/

Info o kapele LEISURE

http://www.leisure.rocks/