Spojit svou práci a cestování po světě je snem nejednoho z nás. A díky pokročilým technologiím je tenhle sen zase o kousek reálnější.

Spojení pracovních povinností a volnosti, která vám umožní cestovat po celém širém světě, se dnes fundovaně říká digitální nomádství. Díky notebookům, tabletům, chytrým telefonům a internetu se nám otevírají nové pracovní a potažmo také životní možnosti.

Samozřejmě je jasné, že pokladní v sámošce asi těžko na měsíc vycestuje a bude markovat zboží přes internet, ale s profesí, kterou můžete vykonávat na stále modernější home office, máte skoro vyhráno. Jen málokomu stačí pět týdnů dovolené k tomu, aby si splnil svá cestovací očekávání. Pokud ale nemáte žádné závazky, můžete zcela bez výčitek propadnout trendu digitálního nomádství.

08

S kanceláří sbalenou v kufru tak můžete prakticky kdykoliv neohroženě vyrazit za exotickým dobrodružstvím. Tedy pokud vám to umožní vaše finanční možnosti. Digitální nomádi milují svou nespoutanost a fakt, že mohou kdykoliv zvednout kotvy a přesunout se do inspirativních končin, které nakopnou jejich fantazii a také jejich chuť k práci. Mohou tak pracovat prakticky z jakéhokoli místa na zeměkouli, na kterém je wifi nebo alespoň telefonní signál.

Digitální nomádství jako moderní způsob života

Je jen na vás, jak si svůj život nomádského cestovatele uzpůsobíte. Někteří lidé cestují jednou až dvakrát za rok, jiní jsou v pohybu a na cestách neustále a další střídavě žijí v delších intervalech v zahraničí a ve své rodné zemi. Právě ta volnost a variabilita je lákadlem, které přitahuje mnoho dobrodruhů k tomuto způsobu života. Dokud nemáte závazky, můžete si se svým životem naložit, jakkoli chcete.

Důležité ale je, abyste svému dobrodružnému životu nepropadli na úkor své práce. I když totiž můžete své pracovní možnosti do velké míry ovlivnit, neměli byste je upozadit. Velmi důležitá je sebekázeň, díky níž se dokážete vycepovat k odvedení špičkové práce, ať jste, kde jste.

09

Nomádský život má i svá úskalí

I když jsou moderní technologie na dobré úrovni, nenahradí vám osobní rozhovor s vaším klientem. Domlouvání přes Skype či e-maily je fajn, ale je vhodné mít svou práci jasně definovanou a stanovenou. A k tomu jsou osobní pohovory prostě nejlepší. Proto se snažte do zahraničí vyrážet až poté, co máte svou práci nasmlouvanou a máte přesnou představu o tom, co po vás váš klient chce. Dalekosáhlé vysvětlování přes Skype moc neklape.

A jedním z dalších úskalí může být také finanční náročnost života digitálního nomáda. Na rozdíl od klasických nomádů, kteří žijí z minima požadavků i financí, vyžaduje digitální nomádství určitý životní standard. I v zahraničí potřebujete elektřinu, internetové připojení a mobilní signál, jinak byste byli odepsaní a přišli byste o zdroj své obživy.

A tak se vám to může trochu prodražit. Pokud vyrážíte do země, jejíž životní návyky jsou dražší, hlídejte si obezřetně tok svých financí. Může se stát, že si budete muset tu a tam nějaké radovánky odříct. Pokud se ale rozhodnete vyrazit do lokalit, v nichž je životní úroveň nižší, než-li u nás, můžete si ve svém životním standardu polepšit i za nižší náklady.

10

Svůj význam má na cestách také nepřetržité zálohování veškerých dat, protože existuje mnohem vyšší riziko, že přijdete o svůj mobilní telefon nebo pracovní laptop. A to by bylo mimořádně nemilé. Proto určitě nezahálejte a zálohování věnujte zvýšenou pozornost.

Není to život pro každého

Digitální nomádství je tak trochu bohémský styl života. Nikam se nehoníte, svůj život si organizujete sami a nehledíte na osmihodinovou pracovní dobu. Pracujete tak dlouho, dokud svůj úkol prostě nesplníte. Někdy to má výhody, jindy to přináší spoustu nevýhod. Faktem ale je, že nomádský život není pro každého. Občas je nutné překonat určité nepohodlí, abyste se opět mohli vrátit do standardní spokojenosti.

Třeba jste ale právě vy tím vyvoleným, který si nomádský život zamiluje a zažije tak spoustu dobrodružných chvil při křižování světa.

11

Foto: Unsplash/Hugo Villegas, Oscar Nilsson, Bethany Legg, Steve Richey, Julien Lavallée