Letošní Velikonoce se pomalu, ale jistě blíží. Už víte, kam vyrazit? Pro utříbení myšlenek přinášíme žebříček pěti nejoblíbenějších evropských destinací. Zároveň odhalíme, jakým způsobem se tradice ve vybraných zemích dodržuje a na co všechno se při návštěvě můžete těšit.

Každoroční žebříček nejhledanějších velikonočních destinací v Evropě sestavuje hotelový vyhledávač trivago.cz. Pro zajímavost – Praha se umístila na krásném osmém místě. Jedná se samozřejmě o statistiky z minulého roku, aktuální ještě nejsou zpracované. To ale neznamená, že by nás během výběru toho pravého místa nemohly popostrčit tím správným směrem.

Anglie a palačinkový běh

Na prvním místě trůní, nám kulturně velmi blízký, Londýn. Anglické slovo Easter, označující Velikonoce, má původ ve jméně saské bohyně úsvitu a východu slunce Eastre. Milovníky sladkého, a především palačinek, potěší Masopustní úterý, neboli Pancake Day. Velmi pitoreskní pohled se vám naskytne při návštěvě města Olney. Dodržují tady nezvyklou tradici spojenou s památkou na jednu místní hospodyni. Ta kdysi v tento den propadla výrobě palačinek natolik, že zapomněla na zpověď. Kulinářskou seanci jí přerušili až svolávající zvony. Bez rozmýšlení tak vyběhla v zástěře i s pánvičkou a dodělávající se palačinkou směrem ke kostelu.

Přesně v 11:55 si tento splašený úprk můžete vyzkoušet se zástěrou, čepečkem na hlavě a prskající rozpálenou pánví i vy. Startuje se u tržnice a vítěz musí zdolat 375 metrovou vzdálenost jako první. Zároveň nesmí zapomenout palačinku po cestě třikrát otočit ve vzduchu!

Při návštěvě Londýna můžete v tuto dobu potkat také velké množství dětí s košíčky v ruce. Během Egg Hunt, tedy vaječného lovu, se snaží nalézt čokoládová vajíčka, které jim velikonoční zajíček poschovával po domě nebo zahradě. Šanci ulovit si svou sladkost tak mají na rozdíl od Česka také malé slečny.

Pomlázka naopak?

Pokud vás přítel každoročně „zbičuje“ pichlavým jalovcem nebo něčím podobným, přináší Londýn další důvod, proč vybrat letos právě jej. Tentokrát si totiž všechny ty předešlé roky vyberete zpět. Druhé pondělí po Velikonocích přivážou ženy své manžely k židli a vymáhají z nich drobné mince jako výkupné. Další den se sice situace obrací, ale cena je pro dámy opět přitažlivá. Z pout je nakonec dostanou pouhé polibky. Angličanky zkrátka ví, jak využít své tajné zbraně.

Jak se ale zabavit přímo v Londýně? Dlouhou chvíli rozhodně mít nebudete. Partner se vyřádí skandováním na závodě osmiveslic na Temži. Proti sobě stojí tradičně univerzita Oxford a Cambridge. Dalším zpestřením jsou průvody například the London Harness Horse Parade nebo soutěž pivovarských spřežení. Děti zase ocení pouštění draků v Covent Garden.

Karnevalový Amsterdam

Země tulipánů a sýrů je ideální k návštěvě během jarních měsíců. Den před půstem startuje v Nizozemsku karneval Vastenavond, v překladu Postní podvečer. Jeho symbolem je číslo jedenáct. Proč? Jeho přípravy začínají jedenáctý den jedenáctého měsíce předešlého roku a plánuje ho rada jedenácti. Pokud se chcete pořádně odreagovat, pak je velikonoční Amsterdam právě pro vás. Jedenáctka je totiž číslem bláznů. Během karnevalu každý odhazuje vážnou tvář a bezstarostně si užívá zábavy.

Na Květnou neděli chodí děti v průvodech po farmách a sbírají vajíčka na pondělní velikonoční sporty. Nejmenší ratolesti stejně jako v Anglii hledají analogicky vajíčka po domě a zahradách, zatímco starší bojují s křehkými skořápkami. Cílem je nakřápnout vajíčko protihráče tím svým.

Cestovní kanceláře nabízejí velké množství zájezdů do Amsterdamu. Jejich součástí je například návštěva sýrových trhů, největšího květinového parku Kaukenhofu, královského města Haagu, expozice piva Heineken a mnohem více.

Rytířské turnaje, koncerty i výstavy

Třetí skončil v listu Berlín, který je během Velikonoc narvaný všemožnými akcemi k prasknutí. Ulice navíc zpestřují vlastnoručně nabarvená vajíčka, které Němci rozvěšují po všech přilehlých parcích. Ani tady děti neošidíte o hledání vajíček. V Blitzer Garden mohou protáhnout unavené nohy po celodenním procházení památek, zatímco rodiče si oddechnout v nedaleké kavárně.

Zitadella Spandau vás vrátí do šlechetných dob rytířů a kejklířů. Rytířskému festivalu se nevyhnou ani akrobatické kousky a turnaje. V Düppel Museum Village naučíte potomky správně barvit vajíčka, a přitom ochutnáte tradiční domácí klobásy. Kdo nenechá rozum stát ani o svátcích, může ho trochu potrápit v Muzeu přírodovědecké historie v Invalidenstraße. Zpříjemníte tak chvíli jednomu obrovskému lednímu medvědovi nebo třináctimetrovému brachiosaurusovi. Vyplatí se sbalit s sebou i slavnostní róbu. V Konzerthaus Berlin můžete zaslechnout líbivé melodie třeba Johanna Sebastiana Bacha, Franze Lista nebo Richarda Wagnera.

Paříž ve znamení gastronomie

Koho náboženský původ Velikonoc příliš netáhne a raději by zakousnul něco chutného, může zamířit do čtvrté zmíněné destinace – Paříže. Od jehněčího v různých úpravách po sladké pochoutky z čokolády a marcipánu – tady o jídlo rozhodně nouze není. Stejně jako v ostatních zmíněných zemích i tady se nevyhnete hledání vajíček. Ve Francii se říká, že na Velký pátek všechny zvony odletí do Říma, nesouc s sebou zármutek z Kristova ukřižování, v Římě jsou požehnány a vrací se zpátky se spoustou čokoládových dobrot a vajíček pro děti.

Honby za pokladem se můžete zúčastnit i vy, a to díky soutěži Eiffelovy věže, která proběhne od 4. dubna do Velikonočního pondělí. V prvním patře a v skrýších na Martových polích pod věží se skrývá několik tisíc vajíček, jejichž nálezce čeká odměna v podobě čokoládových dobrot.

Při návštěvě však dávejte pozor, abyste se nestali součástí francouzského vtipkování. Pokud uvidíte někoho s papírovou rybou na zádech, stal se pravděpodobně cílem poisson d’avril, jehož pointou je připevnit nepozorovaně papírovou rybu na záda každému, kdo se ocitne ve vašem okolí.

Prázdniny či piknik v Římě?

Během Velikonoc se Řím proměňuje v jeden velký park plný pikniků. Rodiny buď využívají zelených koutků ve městě nebo vyrážejí na venkov. Čím jiným si zpříjemnit den než přírodou, vynikajícím jídlem, červeným vínem Chianti a kytarou? Pláže od města Pesaro až po Palermo jsou tradičně plně obsazeny už od Velkého pátku. Velikonoční neděle je jediným dnem v roce, kdy Italové vyměňují při snídani croissant za pořádné jídlo. Pochutnat si můžete třeba na plátcích dražších salámů a šunek či vermutu. Velikonoční zajíčky Italové neznají, zato se v celé zemi pečou sladké dorty „colomba“ ve tvaru holubic.

I tady se můžete vrhnout do víru karnevalu, jehož důležitou součástí jsou masky duchů a čarodějnic. Děti tedy raději nechejte doma a užívejte si opojnosti tanců a vín.

Foto: veřejná databáze