Přerostlý opičák a nefalšovaný král Ostrova lebek Kong hájí své teritorium před zvídavými lidmi i příšerami, které ohrožují jeho svrchovanost. Vzniká tak přímočaré dobrodružství bez přidané hodnoty, které si na nic moc nehraje.

Snižte tedy svá očekávání a z kina odejdete poměrně spokojení. Žádná velká a výjimečná jízda se nekoná, ale jako jednorázovka, kterou si možná i za pár let pustíte znovu pro připomenutí, to funguje.

Ať žije ostrov plný monster

V téhle partii jsou lidé vždy až ti druzí. Vydáni napospas kreaturám hájí své mrzké životy, aniž by na to jejich snaha měla větší vliv. I pro diváka jsou lidské charaktery podružné. Jejich propracovanost odpovídá jejich komparzní roli a vyjma Johnna C. Reilleyho se všichni krčí v King Kongově stínu. Ale Reilleyho napolo zblázněný voják, který přežívá na ostrově skoro 30 let, zase skutečně stojí za to.

Každopádně ale nejlepší momenty filmu jsou, když na plátně řádí Kong nebo děsiví lebkoplazové. Věřte mi, děsivěji vypadají, než se jmenují. Scény zaměřené na lidi jsou pouhými intermezzy spojujícími tyhle digitálně dobrodružné hody a férově si přiznejme, je to prostě trochu nudná vata. O to větší odměnou pak je každý souboj.

Kong nabízí přímočarou zábavu

Navzdory trailerové kampani se Kong extra vážně nebere. Je to takové to prímovní dobrodrůžo, které vás občas trochu vyleká, někdy napne a někdy prostě pobaví. A naštěstí ho tvůrci vyleštili po technické stránce k dokonalosti. Digitální efekty dosahují neskutečné kvality, kamera, střih taky fungují výborně. Podívaná tedy stojí za to. Škoda je jen herců, jejichž zvučná jména (Tom Hiddleston, Brie Larson, Samuel L. Jackson, John Goodman) na plakátu jsou to jediné, co z nich v tomto spektáklu zůstalo, a ve svých rolích zapadli do očekávaných šablon, viz výše.

Přesto mi tahle šablonovitost přišla plánovaná a v ničem mi nevadila. Naopak mě svým způsobem bavila a k takovémuto filmu se mi zdála vhodná a hravá. Pokud nebudete na bedra opičího krále nakládat přehnaná očekávání, tak se vám vskutku příjemně odmění.

Zahoďte proto inťoušský předsudky, příjemně se odreagujte a vyrazte na tajuplný ostrov, který skrývá mnohá překvapení. Tedy vlastně ani moc ne, protože vše, co vás mohlo ohromit, už bylo v trailerech. Ale stejně… není třeba tenhle film odsuzovat, protože si férově na nic nehraje a jako zábavně napínavá taškařice funguje.

Foto: © Warner Bros.