Darvaza Gas Crater

Máte adrenalinovou povahu a toužíte zažívat nová a nová dobrodružství? Pak byste rozhodně neměli vynechat návštěvu pekelné brány, z níž budete mít zážitek na celý život.

Uprostřed pouště Karakum, která leží na území dnešního Turkmenistánu, se nachází podivuhodný přírodní jev, který láká senzacechtivce a milovníky dobrodružství i mystiky z celého světa. Už přes čtyřicet let hoří v kráteru nazývaném Darvaza uprostřed pouště zemní plyn.

Místo, v němž se kráter s hořícím plynem nachází, si za svou pětačtyřicetiletou existenci vybudovalo velkou turistickou oblibu. Za nepřetřžitě hořícím kráterem se vydávají turisté z celého světa. A že je to dozajista nezapomenutelný zážitek, dokazují nejenom fotografie.

Turkmenistán patří k zemím, které mají bohatá ložiska zemního plynu. V roce 1971 objevili vědci jednu z mnoha plynových kapes právě uprostřed pouště Karakum, čehož se rozhodli využít. Vrtná výprava za zemním plynem uprostřed pouště slibovala vysoké výdělky, ale v průběhu navrtávání kapsy došlo k nehodě a slibné naleziště se celé propadlo. V poušti tak vznikl nebezpečný kráter o průměru sto metrů a hloubce 20 metrů, který hrozil vybuchnutím.

Darvaza Gas Crater
Darvaza Gas Crater

Vědci se tenkrát pokoušeli nalézt efektivní řešení, které by problém s nebezpečným plynovým kráterem odstranilo. Po úvahách se nakonec rozhodli kráter sami zapálit, aby nedošlo k náhodnému neštěstí. Jenže místo toho, aby plyn v kráteru rychle vyhořel a oheň se uhasil, nastal pomalý proces postupného spalování velkých zásob zemního plynu, které unikají z nitra země.

Vědci tenkrát očekávali, že zásoby plynu během několika let dojdou a plameny uvnitř kráteru vyhasnou, ale jejich očekávání byla mylná. Místo toho oheň v kráteru hoří už více než čtyřicet let. V roce 2010 nařídil prezident Gurbanguli Berdymuhamedov uzavření úniku plynu z útrob kráteru, jeho příkazu se však doposud nepodařilo vyhovět.

Darvaza 02

Návštěvníkům, kteří se nicméně na místo vydají, se naskytne bezesporu impozantní podívaná, na kterou jen tak nezapomenou. Hučení spalujícího ohně společně s pekelnou září linoucí se ze stometrové díry je přirovnáváno k peklu. A možná to není úplně od věci, co myslíte?

Foto: Wikimedia, Flickr