Velikonoce jsou sice za námi, to ale nic nemění na tom, že se z mnoha domácností line vůně čisticích prostředků. Okna se šudlí novinami, vyhazují se staré krámy, vysavače slouží přesčas, prostě jarní úklid probíhá v plné parádě. Může být ale tahle na první pohled otravná činnost povznášejícím zážitkem a cestou k sebezdokonalení a psychické pohodě? Odpověď zní- může.Pořádek doma, do duše okno

Psychologické moudro, že kdo má binec v bytě, má obvykle pořádný binec i v hlavě. A takové pokojíčky puberťáků, které vypadají jako by v nich vybuchl celý vagon nitroglycerinu, toto jen potvrzují – není snad emocionálně a myšlenkově rozháranější období v životě člověka, než právě v období dospívání. Nejinak tomu bývá i v domácnostech lidí v depresi nebo prožívajících nějaké těžké období – úklid je to poslední, na co člověk, sžíraný nepříjemnými pocity, myslí.

Jenomže to není všechno. Psychologové se dnes také shodují, že úklid léčí – a nemyslím teď to, že pobyt v příjemném, útulném a uklizeném prostředí působí harmonickým dojmem na bolavou duši. Samotný proces úklidu je také vynikající terapeutický nástroj.Ukliď = uklidni

Uklízení věcí a s tím spojené činnosti jako vysávání, utírání prachu, zametání, to nejsou zrovna zábavné činnosti – vlastně to může být docela nuda. Jenomže právě v té jednoduché rutině se skrývá síla. Děláme-li něco automaticky, můžeme nechat mozek běžet a třídit tak při úklidu nejen věci, ale i myšlenky. A jako bonus na konci úmorného smejčení přijde endorfinová odměna v podobě příjemného pocitu z dobře  vykonané práce.

Mimochodem – zamysleli jste se někdy nad slovem úklid? Jeho základem je klid. A slova uklidit a uklidnit se liší jen v jediném písmenku.

Jak uklízet, aby to mělo smysl?

Zbavování se starých věcí, aby se udělalo místo novému. Nudná monotónní činnost, při níž se mozek může rozletět na plné obrátky. Uklidňující a naplňující zkrášlování obydlí. To všechno jsou příjemné věci, které může přinést nepříjemná uklízecí povinnost. Jak přesně se do toho tedy opřít, aby mělo uklízení blahodárný vliv nejen na náš byt, ale i na naše duševní zdraví?

  • pusťte si k úklidu hudbu, kterou máte rádi – ideálně něco energického, co vás nabudí
  • vytyčte si cíl, který chcete splnit. Vyklidit starou skříň na chodbě? Udělat pořádek v garáži? Vycídit kuchyňskou linku? Cíl vám pomůže v motivaci a jeho splnění vám přinese dobrý pocit z dokončené mise
  • udělejte si na uklízení dostatek času a zařiďte si klid, ať vás nikdo neruší
  • nebojte se vyhazovat – naopak! Vyhazování starých a nepotřebných věcí je dalším skvělým rituálním prvkem, nepotřebné myšlenky i věci patří pryč z vašeho života. Když konečně vyhodíte ten svetr po bývalém a šaty, do kterých prostě nikdy nezhubnete, zmizí s nimi i kus vašeho trápení.
  • vložte do úklidu pocit, který vás momentálně naplňuje a vyjádřete ho při tom. Jste sklíčení? Poplačte si, až půjde do koše oblíbená, ale moly prožraná deka. Jste naštvaní? Pořádně mávejte hadrem jako by to byla baseballová pálka. Je to terapie, ne?
  • odměňte se – za dobrý výkon si zasloužíte kromě příjemného pocitu a návalu endorfinů třeba něco dobrého na zub. To vás taky motivuje v půlce nemrštit hadrem do kouta a padnout k televizi pod hradbami nevynesených krabic od pizzy.

Tak vidíte. Úklid domácnosti není jen nepříjemnou rutinou. Možná se jedná o efektivní způsob, jak si uklidit i v hlavě a přivést se na trochu jiné myšlenky.