V naší civilizaci není snad nikdo, kdo by se v průběhu svého života jakýmkoli způsobem nesetkal s fenoménem kouření. Zprvu frajeřina, později závislost a závažné problémy.  Nicméně pořád tak trochu platí to, že v kuřárnách se vyměňují ty nejzásadnější informace. Je ale kouření ještě vůbec in?

Snad každý z nás alespoň jednou odolával pokušení zapálit si cigaretovou trubičku. Ti silnější a zásadovější zarputile odolávají, zbytek většinou, byť třeba krátkodobě, podlehne. Byly časy, kdy široká veřejnost a masy lidí podléhaly rádoby módnímu diktátu reklamních agentur, které na zakázku výrobců cigaret popularizovaly kouření jako cool fenomén.

Nebylo prakticky možné projít jedinou ulicí, aby člověk nepotkal aspoň 5 kolemjdoucích s cigaretou v ruce. Chválabohu, že se dnešní společnost aspoň trošku odklonila. Minimálně ubylo příležitostných kuřáků, lidé se více orientují na zdravý životní styl, hlídají si, co přesně konzumují v běžných potravinách, snaží se sportovat a kouření naopak omezují.

pexels-photo-11840

Ještě nedávno by ve skupince náhodně se bavících lidí například na párty byl outsiderem nekuřák, nyní však ale stále častěji nastává situace, v níž jsou v menšině právě kuřáci. To, že kouření nesluší zejména ženám, je relativně známá věc. On ale zuřivě popotahujíící muž s všudypřítomným štiplavým pachem cigaret také není to pravé ořechové, co si budeme povídat.

Šéf mě naštval, ale nechci žluté zuby

Problém ale je, jak se na kouření cigaret doposud stavěla společnost. Pod vlivem filmů a reklam jsme dopustili, abychom tento zlozvyk začali přirozeně vnímat jako přednost, začali jsme si kouření spojovat s příjemnými chvílemi. Znáte také důvody jít si zapálit jako „dneska mám ale pitomý den, dneska si mě šéf/ učitel podal, jsem smutný, a tak se vyléčím cigaretou?“ Proč si ale nejdeme dát třeba bonbón? I nedání si cigarety si můžeme zdůvodnit, například „nechci mít žluté zuby a ošklivé nehty, nechci mít zničené plíce a další orgány, nechci si huntovat zdraví,“ a podobně.

cigarette-599485_1920

I když v rámci dodržování zdravého životního stylu od kouření mnoho lidí upouští, pořád ve velké míře platí, že zásadní informace se člověk dozví právě v hloučku kuřáků. Cigareta v ruce a pocit, že děláme něco možná trochu zakázaného a určitě nezdravého a navíc to můžeme sami ovlivnit, nás patrně spojuje. Možná bychom se ale mohli s kolegy a spolužáky družit i jinak, i když málokdy je to tak jednoduché jako vyptat si oheň.

Ať je móda jakákoliv, do jisté míry ovlivníme jen my sami, nakolik chceme jít s trendy a nakolik se odvážíme se lišit. Každopádně, pokud nemáte přátele a nekouříte, určitě s tím kvůli tomu nezačínejte.

 

Foto: Pexels.com, Pixabay.com