Panuje všeobecně zažitý stereotyp, že chce-li chlap vypadat, co k světu, musí hupsnout za železo a začít do toho pořádně bušit. Pár měsíců s činkama, trocha výživových doplňků a korbu máme na světe. Ale co když chce být chlap v kondici, nepotřebuje být korba a chce provádět cvičení, u kterého nemusí řvát. Začněte cvičit jógu.

Než se borci z posiloven a lamželezové všeho druhu urazí, tak jen doplním, že ne všichni u mrtvýho tahu, benchpressu apod. řvou jak pominutý. Na druhou stranu musíte uznat, že si fitko bez borců, který každý trh doprovází mohutným uááááá, nebo úlevným hmfffff nedovedete představit? Tak vidíte.

Každopádně já chci dnes představit alternativu, která muže nenapadne, chtějí-li si občas zdravě zacvičit. Jógu si totiž spojují s ezoterickými kravinami pro maminy a odsuzují ji jako příliš jednoduchou a nenáročnou.

Začněte cvičit jógu, překvapí vás

Tak zaprvé. Když začnete cvičit jógu, určitě nechytnete veganství, nebudete chtít volat věštci a nestanete se okamžitě posedlí otevíráním čaker. Žijeme v západní společnosti a nevěřím, že jsme schopní vstřebávat filozofické podhoubí východních učení v jeho plné šíři. Máme tady jinou mentalitu, takže v nejlepším případě člověk získá některé zdravější návyky a prostředek ke smysluplnějšímu odbourávání stresu a vlastnímu zklidnění. Pokud se někdo dostane dál, tak je to buď pozér, anebo skrytý mystik. Mystikům všechna čest, pozéři, kašlete na to.

yoga-1634439_960_720

A zadruhé představa jednoduchého cvičení je značně mylná. Pokud to ještě z článku nevyznělo, už pár měsíců testuji jógu na vlastní tělo. Mnoho lidí si představuje jógu jako cvičení zaměnitelné za jednoduchý strečink, ale to jako pozor. Po atletické stránce vám dá jóga taky značně co proto. Posílíte především vnitřní svaly, které naopak při monotónním bouchání v posilce často zanedbáváte. A samozřejmě se protáhnete jak nikde jinde.

Jóga není pro žádný měkoty

Sám praktikuji ashtanga jógu, označovanou jako dynamická pro náročnější. Ale existují třeba ještě vyhrocenější záležitosti, jako třeba bikram jóga, která se cvičí ve vyhřáté místnosti. Takže pokud jste si něco takového mysleli, tak vás ujišťuji, že jóga není záležitost pro žádný máčky.

yoga-1146281_960_720

Proto pokud nevíte co se sebou, chcete udělat něco pro své zdraví, ale nechcete se rvát ve fitku s činkama, vyrazte vyzkoušet nějakou lekci jógy. Doporučuji chlapi se toho nebát, a rovnou vyberte nějakou power jógu nebo její odnož. Ve finále velmi pomůžete své kondici, svému zdraví a povedená lekce a trocha meditace přispěje k vnitřnímu klidu. Vážně, žádná póza 😉

P. S.: V legínách cvičit nemusíte.

Foto: Pixabay