K hektické době patří i stresující a hektický život. A ten se podepisuje na našem organismu víc, než si možná myslíme nebo si jsme schopni připustit.

Velká většina lidí navíc ignoruje náznaky svého těla, které říkají, že se organismus blíží ke stavu úplného vyčerpání. Přitom by stačilo jen málo k tomu, aby lidé jednoduchou odreagovací činností či blahodárným „restartem“ metaforicky dobili baterky a mohli fungovat dále.

Nedostatek energie se projevuje individuálně, každý člověk může pociťovat trochu jiné příznaky, ale každopádně bychom se měli naučit rozpoznávat signály organismu, které o něčem svědčí. Nejčastějšími znaky únavy jsou ale ztráta nálady, podrážděnost, pocit bolestivého břicha nebo třeba nechuť ráno vstát z postele.

Vlivem úbytku energie se tak postupně vzdáte svých koníčků a oblíbených sportovních aktivit, protože na ně prostě nemáte kapacitu. To je na tomto stavu v podstatě to nejhorší, protože lze dlouho jet na takzvané záložní zdroje, výsledkem je ale totální kolaps a pocit bezmoci. S postupem času se totiž vzdáte všeho, co vás vyčerpává – a ke konci to může být opravdu cokoli.

energ b

Je třeba umět hospodařit

Jsou to v zásadě poměrně jednoduché počty – energii, kterou vydáte na své pracovní povinnosti nebo koníčky, musíte také doplnit. Měli byste být víceméně v rovnováze. Příjem energie se vypočítává třeba také při hubnutí, kdy se opačně snažíme s příjmem energie dostat o něco níže. Pokud ale chceme plnohodnotně fungovat, musíme umět svému tělu dodat vše, co mu stresem a námahou vezmeme.

Nejde ale jen o vyvážený příjem a výdej, jde také o umění odpočívat. Při výkonu stresující práce je velmi důležité dopřát si poctivou dovolenou, během níž se vaše tělo a stresem zmáhaná psychika zregenerují a budou schopny znova naskočit do pracovního procesu. Umět si udělat pauzu a odpočinout si je dobré i v práci. Při nepřetržitém plnění pracovních povinností snadno ztratíte koncentraci a budete se cítit dříve unavení.

energ c

Dopřejte si tedy například malou přestávku na kávu, zaskočte si popovídat s kolegou nebo se třeba projděte po chodbě. I pouhých pár minutek na pročištění hlavy působí blahodárně. Pauzu byste si měli dopřávat co tři hodiny na deset minut.

Co dělat na pokraji vyčerpání?

Pokud se dostanete na hranici, kdy už vám ani pauzy a dobré hospodaření s energií nepomáhá, musíte si radikálně dopřát chvíli oddechu. Ve chvíli, když jste totiž tak přetažení, že nemůžete spát a ani ta nejsilnější káva vás nedokáže nabudit, je třeba rapidně zvolnit.

energ a

Dopřejte si volný víkend, vyrazte do přírody nebo naopak vůbec nevylézejte z postele. Pokud můžete, klidně si víkend o jeden nebo dva dny prodlužte a naplánujte si dlouhodobější dovolenou. Pokud takové časové možnosti nemáte, zajděte si jednorázově na masáž, která má velmi dobrý a znatelný účinek. Užitečným postupem je také stanovit si přesný rozvrh, podle něhož se budete řídit, a který hlavně bude určovat váš biorytmus tak, abyste svému tělu dopřávali co možná nejvíce odpočinku.

Bohužel většina lidí si vyčerpání svých možností uvědomí až ve chvíli kolapsu. A to už je prostě pozdě.

Foto: Pixabay