Je to záležitost několika posledních let: Velké množství lidí v produktivním věku si dobrovolně volí single život. Proč to dělají?

Stále více mladých lidí se nechce vázat dlouhodobými vztahy, žijí tak pohodlný nezadaný život, v němž se zaměřují zejména na kariéru a své zájmy. Je to ale to, co bude následující desetiletí takzvaný moderní styl života? Nezávislí singles, kteří budou budovat kariéru a budou si užívat svůj pohodlný život by mohli v následujících letech ještě rozšířit své řady. Školy a školky třeste se, plození dětí bude out!

Svobodný život bez závazků je mimořádně pohodlný. Rozhodujeme se totiž jen sami za sebe a za svá rozhodnutí si také neseme následky. Nemusíme brát ohledy na partnera a jeho potřeby a přání, a nemusíme vynakládat finance navíc do dárků a pozorností, kterými bychom partnera potěšili. Když žádného nemáme, můžeme dárečkem či pozorností přece stejně dobře potěšit sebe, že?

single 2 - kopie

Je totiž jednodušší zaměřit se ve svém životě jen na jednu věc a té se věnovat naplno. Takže pokud se ambiciózně rozhodneme budovat kariéru, nemusíme se trápit složitým kloubením práce a vztahu. A možná právě tímto způsobem uvažuje mnoho mladých lidí, kterým se otevírají životní možnosti. Pocit, že na budování rodiny a závazků je ještě spousta času, je žene vstříc pracovním příležitostem.

Budování kariéry versus tikot biologických hodin

Zejména ženy vhání tento životní styl do úzkých. Budují kariéru, jsou uznávané a úspěšné a – bezdětné. Na sklonku produktivity je pak sužuje zásadní problém: Chtěly by dítě, ale není čas a mnohdy ani není s kým si jej pořídit. A tak začnou zběsile šílet a snažit se dohánět něco, co jim po dlouhou dobu nechybělo.

single 4

V závislosti na mnohdy až posedlé touze se objevuje problém s početím, na které se žena přílišně upíná a usilovně si jej přeje. To je ale jen jeden z možných důsledků života singles. Na jednu stranu je to mimořádně moderní a pohodlné, na druhou stranu krajně nepraktické.

Ono žít život v obklopení přátel je sice pěkná představa, ale mohou přátelé plnohodnotně suplovat jednu nejbližší osobu, o kterou se díky absenci vztahu připravujeme? Budování kariéry možná naplní ambice snaživých jedinců, ale za jakou cenu? Jedna část pohodlného života bez uskrovňování se totiž docela určitě bude na gram přesně vyvážena nepohodlím a stresem v jiném období. Ale na to přijdeme až za pár let.

single 1 - kopie

Foto: Pixabay