Blíží se sezóna letních festivalů a hudební fanoušci už vlastní doma alespoň jeden festivalový lístek. Předčí festivaly koncerty?

Léto je tady a jen málokdo si jej dovede představit bez účasti alespoň na jednom festivalu. Pohodička, léto, spousta hudby a přátelé jsou prostě velkým lákadlem pro všechny milovníky hudby. A že se v každém z nás alespoň kousek milovníka ukrývá. V souvislosti s festivaly se přímo nabízí srovnání s koncerty, které mohou mít v létě také své kouzlo.

Nicméně festivaly z tohoto srovnání vycházejí poněkud lépe. Jednak za jednu sumu zaplacenou za festivalovou vstupenku máte možnost zhlédnout nesrovnatelně větší množství koncertujících kapel, jednak se vstupné na jednotlivé koncerty velmi přímočaře odvíjí od popularity koncertující kapely. Navíc je vstupné omezeno kapacitou koncertní místnosti nebo areálu, v němž je takový koncert pořádán.

fest b

Někteří lidé by mohli namítat, že absolvování koncertů naživo je ztráta času a vyhozené peníze. Není. Nikdy si při poslechu hudby z CD nebo počítače nebudete moci naplno vychutnat atmosféru burácejícího davu a zhlédnout své favority v přímém přenosu. Na druhou stranu je fakt, že doma ci můžete své oblíbené album svého oblíbeného interpreta poslechnout pěkně v klidu a v teple, zatímco při nepřízni počasí při koncertu jste mnohdy nuceni zatnout zuby a pěkně si postát v dešti.

Oproti festivalům mají ale koncerty přece jen jednu výhodu. Trvají jen několik hodin, a tak se nemusíte vzdávat svého komfortního a civilizací pozdviženého života. I po koncertě, který prostojíte v blátě na dešti, se totiž můžete jet domů nebo do hotelu pohodlně osprchovat a nechat na sebe působit velkolepý koncertní zážitek. No a koncerty, které se nekonají pod širým nebem, nýbrž v akusticky dokonalé hale? To už je ale úplná pohodička.

fest c

Festivaly nejsou pro každého

Festivalový režim oproti koncertům není vhodný pro každého, protože jen těžko můžete od festivalového bivakování očekávat plný komfort. Často je třeba poněkud slevit ze svých nároků na ubytování a hygienické návyky. Mnohdy totiž je třeba přespávat ve stanu a sprchovat se v závislosti na dostupnosti vody nebo sprch.

Tento fakt někteří lidé prostě nepřekonají. Dobrodružné stanování ve stanovém městečku plném dalších lidí, které v noci jen málokdy utichá, ale k festivalovému folklóru tak nějak patří. Pokud ale přežijete, že následujících pár dní strávíte s mastnými vlasy a špinavýma nohama, máte v podstatě vyhráno. Protože festivalový program vám vaši „oběť“ několikanásobně vynahradí.

fest a

Foto: Pixabay