Thriller Smrt ve tmě je tak trochu jako Sám doma. Opuštěný dům ve vybydlené čtvrti chce vyloupit parta zlodějíčků, kterou nezastaví ani to, že uvnitř je majitel nemovitosti. Na rozdíl od Macaulayho McCulkina ale Stephen Lang (plukovník z Avatara) není roztomilý klučík, který lumpům nabančí, a my se pobavíme. Naopak je to velmi nebezpečný muž, který chce zlodějům ublížit. Hodně moc a vás z toho bude mrazit.

Hraje totiž vyšinutého veterána, který, i přestože ztratil ve válce zrak, je stále schopný velmi efektivní obrany a ještě efektivnějšího útoku. Navíc se rozhodl narušitele svého soukromí vůbec nešetřit. K tomu ho vedly i jiné postranní úmysly, které celou situaci dělají ještě mnohem zajímavější. Stejně jako fakt, že zlodějíčci nejsou asi tak úplně odsouzeníhodní lidé, kteří kašlou na zákony pro srandu a adrenalin. Je to parta mladých lidí, která v Detroitu, silně postiženém ekonomickou krizí, našla jediný způsob, jak se živit.

Tahle nejednoznačnost, na čí stranu se postavit (podle mě to nejde asi úplně ani na jednu), divácký zážitek umocňuje a zvyšuje napětí, které se dá hned od začátku krájet. Aniž bych spoileroval, tak samotné finále ve mně vyvolalo až fyzickou nevolnost. Z čeho a proč se můžete jít přesvědčit sami 🙂 Každopádně nitky, které v lidech tahají za ty ustrašence v nás, zde vedou rozhodně na ty správná místa.

img2

Stephen Lang děsí až na hranu únosnosti

Především díky Langovi, jenž je v roli psychopatického veterána strašidelný jako smrtka, se vám div nezauzlují strachy střeva a žaludek nestáhne na velikost malého hroznu.

Jinak chvála patří také pro mě neznámému režisérovi Fede Alvarezovi (remake kultovního Evil dead), který si prosadil silně autorskou vizi pracující s hutnou a intenzivní atmosférou. Navíc příběhovou premisu vytěžil na maximum a po cestě dokázal překvapovat. Nejen tím, kam své vyprávění zavedl, ale i formální stránkou filmu. Práce se zvukem a kamerou je skutečně na vysoké úrovni.

Navíc, a to kvituji s povděkem u všech takovýchto filmů, nedošlo na žádné vycpávání a zbytečné natahování stopáže. Hodina a půl podobným snímkům hodně sedí. Není pak čas na zbytečnou nudu a zůstává jen prostor pro to nejdůležitější, budování napětí.

Každopádně letošní hororová sezóna má žně. I když já bych Smrt ve tmě spíš označil za thriller. Což nic nemění na faktu, že jde o nadprůměrnou záležitost, kterou by si milovníci napjatých nervů neměli nechat ujít.

Foto: Oficiální stránky filmu, ©2016CTMG