Hru o trůny zná každý. Jen na Shut-down je jí věnováno několik článků a světová média se po ní můžou utlouct.

No a nějakou tu klíčenku, tašku nebo tričko – to má doma určitě taky skoro každý. Kdo seriál zná. Což jsou v zásadě všichni. 

Ožívá na PC a Xbox

Věděli jste ale, že své oblíbené postavy můžete navštívit nejen v knihách, ale i u svých počítačů a herních konzolí? Je to tak – sám autor knižní série George R. R. Martin se podílel na herním scénáři (u single-playeru) a dohlížel i na vývoj multi-playerové části Hry o Trůny od Cyanide.

A kdy jsme to zmeškali, ptáte se?

Hra je poměrně stará, její release byl 15. května roku 2012 tedy ne tak dlouho potom, co se na obrazovkách objevila její seriálová podoba, ale je založená na Písni ledu a ohně, od které – jak víme – se seriál začal celkem znatelně odklánět. Holt Martin nedokáže psát tak rychle, jak se nové díly točí.

Hlasy seriálu

Vedle toho pak v roce 2014 vznikla hra na motivy Hry o trůny ještě od vývojářů z Telltale games (známých pro své herní zpracování The Walking Dead nebo The Wolf Among Us), která už vypadá o poznání lépe. A Margeary mluví pravá Margeary – Natalia Dormer a to samé Tyrion. Za ním stojí Peter Dinklage.

Sám samotinký mod

Bylo by zarážející, kdyby tu bylo tak málo her na motivy Game of Thrones, ale je tomu tak. Tedy aspoň oficiálně.

Vedle her z roku 2012 Game of Thrones a Game of Thrones Genesis od vývojářů z Cyanide a té z roku 2014 od Telltale však vznikla i rozsáhlá fanouškovská verze hry.

Jde o mod navázaný na už existující hru Crusader Kings II.

Simuluje různé válčící rody a frakce a hráči umožňuje věrné interakce mezi postavami a neopakovatelný strategický zážitek, když se s tou danou frakcí player snaží dosáhnout vlády nad sedmi královstvími.

Můžete hrát i za skoro vymřelé Targaryeny i za otrokáře (než na vás naběhne Daenerys se svojí armádou) – no prostě co hrdlo ráčí. Stačí si jen pořídit základní hru a můžete frčet. Protože to není žádné nové GTA nebo Dishonored, můžete si to sakumprásk pořídit kolem dvou stovek. A to už se vyplatí.

Naleštěný miláček

Jasně, nebude se to lesknout jako psí… miska, ani to nebude vyšperkované a navoněné jako Dragon Age Inquistition (co byste taky po Unreal 3 enginu chtěli, že). Ale pokud jste pravý fanda, určitě nebudete koukat na obal a bude vás zajímat, co je uvnitř. A proč ne? Stratég, který si chce zahrát simulovanou hru na život a na smrt přeci dřímá v každém z nás.

Než doběhne sedmá série, určitě se dozvíme ledacos nového, ale to nic nemění na tom, že Westeros je úžasný, komplexní svět, který si zaslouží prozkoumat a – podle chuti – buď diplomaticky korigovat, nebo pěkně postaru posekat. Jak je komu libo.

Na své si určitě přijdou i ortodoxní čtenáři původní série, protože tenhle mod je vymazlený a často je přesnější než sám seriál. Nenechte své království čekat a než to celé zhltne armáda nemrtvých, udělejte i vy svůj zářez do historie Westerosu.

Foto: © Telltale, © Paradox Development Studio, © HBO, © Cyanide