Jeden mluví moc a neřekne vlastně nic, druhý skoro pořád mlčí, ale když promluví, tak to stojí za to. Jay a mlčenlivý Bob jsou dvojka, která nenechá tvojí bránici v klidu. Tahle ulítlá parodie na Hollywood jede bomby.

Jay a Bob jsou ukázkoví lůzři. Postávají před svým oblíbeným obchodem, hulí a dealujou ganju a snaží se sbalit nějakou tu koc, neúspěšně. Tedy do doby, než dostanou zákaz se k obchodu, před kterým běžně zevlujou, přiblížit. Tím přijdou o svůj smysl života.

Tedy do doby, než se dozví, že v Hollywoodu se bude podle komiksu inspirovaným jejich životem točit film. A kvůli tomu se do nich pustili lidi na internetu, kteří si o nich nemyslí vůbec nic pěkného. Proto se rozhodli, že natáčení filmu musí stůj co stůj zastavit.

Parodie napěchovaná popkulturními odkazy

Na cestě zažijí dost netradičních zážitků, včetně setkání s partou zlodějek vydávajících se za ochránkyně zvířat nebo souboje s Markem Hamillem aka Lukem Skywalkerem. Ve filmu se objeví i spousta dalších celebrit, v čele třeba s Mattem Damonem, či Benem Affleckem.

A jelikož jde o parodii, tak se můžete těšit na spoustu povedených odkazů na klasické filmy jako Star Wars, Matrix, Uprchlík, E. T. Mimozemšťan, Planeta opic nebo Charlieho Andílci.

Kde se vzaly Jay a mlčenlivý Bob?

Jinak Jay a mlčenlivý Bob se s tímto filmem neukázali na plátně poprvé. Naopak. Dalo by se dokonce říct, že jsou takovým průběžným vtipem režiséra Kevina Smithe, který mimochodem ztvárňuje Boba. Objevili se totiž do té doby v každém jeho filmu. V křesťanské satiře Dogma hráli dokonce jedny z hlavních rolí. A jejich popularita mezi diváky vystoupala na takovou úroveň, že si vysloužili vlastní film.

Malá perlička na závěr. Mlčenlivý Bob je skutečně, inu, mlčenlivý, takže za celý film pronese jen 102 slov. Naopak „fuck“ zazní v originálním znění 228x. Většinu z nich pronese Jay, kterého hraje Jason Mewes. Tenhle týpek se považuje za občasného herce a vyjma Jaye v podstatě nikoho význačného neztvárnil.

P. S.: Režisér Kevin Smith je neuvěřitelný nerd. Před rokem 2000 málem režíroval Supermana s Nicolasem Cagem. Ale největší pecka je, že svou dceru pojmenoval Harley Quinn!!!

Foto: © Dimension Films