První Annabelle byl veleprůměrný horůrek, který nedokázal vybudovat zajímavější atmosféru, vyděsit, ani moc zabavit. Přesto tahle sestřička V zajetí démonů vydělala balík, takže logika velela poslat do kina další díl.

Naštěstí pro diváky se ale v produkci někdo chytil za nos a pořídil druhé Annabelle mnohem zručnějšího režiséra. Za kameru vlezl David Sandberg, který příjemně překvapil hororem Zhasni a zemřeš, a na kvalitě Zrození zla to bylo znát. Film získal tvář, která umí i poctivě vyděsit, až to občas člověkem i v sedačce cukne.

Když horor, tak jedině v sirotčinci!

Příběh děsivého sirotčince (už zase!), který vedou manželé – děsivý zamračený chlapík a zmrzačená a divná ženská, co jim umřela dcera a mají své tajemství – se může pochlubit solidní atmosférou. Ta je dostatečně retro, aby to působilo zajímavě, i dostatečně strašidelná, aby se udrželo napětí.

V režii je znát pečlivá zručnost (např.: scéna, kdy kamera na jeden zátah prochází celý sirotčinec), která se tyhle pozitivní atributy, včetně slušně hrajícího dívčího ansámblu, snaží co nejvíc zužitkovat. Přesto má Annabelle 2 jedno velké ale. Dost chatrný a předvídatelný scénář, který kupí jedno klišé za druhým. Případně nabídne takové bomby, kdy démona stačí majznout baterkou přes prsty a on se pustí!

Po celou dobu každopádně není těžké předvídat, kam se příběh, který je mimochodem prequelem prvního dílu, bude ubírat. SPOILER! Potěší snad jen konec, který Zrození zla organicky prováže s jedničkou.

Zajímavá atmosféra slabší příběh nezamázne

Film je tedy víceméně kvalitně budovaný horor, kdy Sandberg dokáže při lekačkách překvapit a využít budovaného napětí, ale na slabých scénáristických základech. Což bohužel nakonec vede k tomu, že celkový dojem zůstává průměrný. Při sledování se tak střídají ty pozitivnější pocity s těmi negativnějšími a mírných rozpaků se nezbavíte.

Přesto je vzestup kvality v sérii znát a hardcore fanouškům hororu druhou Annabelle s odřenýma ušima doporučuji. Ti ostatní si ale návštěvu kina mohou odpustit, případně vyrazit na Emoji ve filmu, které jsou podle všeho minimálně do kvality ještě děsivější záležitostí.

Foto: ©New line cinema