Nenechám se oblbnout, nástěnný kalendář nelže: Jaro je v rozpuku, i když u nás zrovna padaly kroupy. A proto je právě teď ideální čas nazout vhodnou obuv, vyrazit do přírody a začít budovat novou závislost. Běh je přece teď tak in…

Ano, běh – ta prospěšná činnost, která přece nic nestojí

To není tak úplně pravda. Nejdříve musíte zainvestovat do kvalitních běžeckých tenisek. Ty vyberete podle toho, po jakém terénu plánujete běhat. Máte tenisky halové, venkovní na měkký povrch, tvrdý povrch, bezprsťáky pro otrlé… Tenisky samozřejmě jednou za čas obměňte. V případě katastrofického scénáře za oknem můžete zkusit běžecký pás. Předpokládám, že ho nemá jen tak někdo doma, takže se za ním budete muset vypravit do posilovny. Můžete zkusit takovou tu sebetříznivou posilku, kterou najdete v jakémkoliv obchodním centru. Poznáte ji podle toho, že jste nuceni se při běhu na pásu koukat do food kurtů, kde se jedlíci cpou tím, co vy si odpíráte.  

Někdy stačí chůze

Všichni vytrvalí běžci tvrdí, že stačí vydržet dostatečně dlouho a do běhu se zamilujete. Já jsem se ovšem nedočkala. Buď nejsem dost (běžecky) vytrvalá, nebo to prostě není pro mě. Říkám si, že na autobus doběhnu, a to mi stačí. Ale běžecký pás nezavrhuju.

Mnohem příjemnější a pro začátečníky vhodnější je chůze do kopce. Na běžeckém trenažéru si můžete volit rychlost chůze/běhu a stejně tak úhel, do kterého budete stoupat. Budete překvapeni, jak rychle se zapotíte.

Orbitrek – relativně levná varianta kardio tréninku

Na rozdíl od běžeckého pásu, orbitrek si domů může dovolit každý. Já jsem s jeho pomocí před 3 lety zhubla poslední 2 kila, kterých jsem se nemohla zbavit 5 let. Ale úspěch přičítám i stresu před státnicemi a nižšímu apetitu. Po dobu 2 týdnů jsem nevečeřela nic jiného než bílý jogurt a na orbitreku jsem strávila 80 minut denně. Nešlo o žádnou dietu, prostě moje tělo odmítalo cokoliv jiného povečeřet. To ovšem není ideální stav a rozhodně netrvá dlouho. Denně vám postačí i 20 nebo 30 minut na orbitreku, nevečeřte „prasárny“ a investice do stroje se vyplatí coby dup.

Když chcete sedět – rotoped

V českých domácnostech se objevuje dlouho a často. Je to fitness stálice, ale ještě mnohem častěji jenom němý sluha. Má takové svádivé rukověti, na které je zrovna potřeba něco položit… Za chvíli je rotoped pohřben pod šatstvem a nevíte, že ho máte. To by byla škoda. Raději ho nasměřujte před televizi a zasedněte.

A proč je kardio tak důležité?

Je to pohyb, u kterého se zvyšuje srdečný tep a tělo se dostává do té správné „nálady“, ve které dobře spaluje tuky. Na rozdíl od posilování můžete kardio aktivitou strávit i dvě hodiny v kuse. Ale nezapomínejte na výživu. Jídlo tvoří 70 % úspěchu. Před cvičením si dejte banán, s ním vám nedojdou síly hned na začátku.

Těch přístrojů nebo pomocníků je samozřejmě více, od bruslí po spoustu novot, které k nám ještě nepřišly. Ovšem běh, orbitrek a rotoped patří k nejoblíbenějším a hlavně nejjednodušším volbám i pro ty, kteří jinak sportem moc neholdují.

Foto: Pixabay.com