Záříjová studie Journal of the American Heart Association mluví jasně: Lidé, hýbejte se! Nejen že budete daleko zdravější, ale ruku v ruce s tím i ušetříte.
Studie pracovala se zdravotními údaji 26 tisíc Američanů nad 18 let, kteří se zúčastnili výzkumu z roku 2012. Ve studii nebyly zahrnuty těhotné ženy, lidé s podváhou a lidé, kteří nebyli schopni ujít více než deset kroků. Jedna třetina pacientů se srdečním onemocněním a polovina zdravých pacientů prováděla doporučená cvičení pravidelně.
A výsledek? Jednoznačně nebyl pozitivní pro necvičící pacienty, kteří trpěli srdečním onemocněním, ale ani pro zdravé pacienty, kteří se pravidelnému cvičení vyhnuli.
„Dokonce i v rámci skupiny s vysokým rizikem, jako jsou pacienti diagnostikováni s onemocněním srdce nebo mrtvicí, ti, kteří byli zapojeni do pravidelných pohybových aktivit, vykázali mnohem nižší riziko hospitalizace, využití léků na předpis, či návštěv pohotovosti,“ komentoval ředitel kliniky kardiovarskulárních onemocnění z Baptist Health South Florida Khurram Nasir.
Pacienti, kteří pravidelně necvičili a trpěli na srdeční onemocnění, utratili za rok o 2 500 amerických dolarů více než ti, co cvičení pravidelně prováděli.
A lidé bez srdečních problémů, kteří byli fyzicky aktivní, utratili o 500 amerických dolarů méně, než jejich neaktivní protějšky. Zpráva je tedy jasná- cvičit!
Samotné léky totiž nejsou tak účinné ve snižování rizika onemocnění a ve snižování zdravotních nákladů, jako je tomu v případě pravidelného cvičení.
Prokázaný pozitivní dopad na srdeční zdraví má minimálně třicet minut mírné fyzické aktivity pět dní v týdnu, dvacetpět minut intenzivní aerobní aktivity třikrát týdně nebo kombinace obojího.
American Heart Association doporučuje cvičit většinu dnů v týdnu. Vhodné je chození, nebo třeba plavání. Aerobní cvičení jsou dobrá na váhu, cholesterol, krevní tlak, ale dlouhodobě cvičení kladně ovlivňuje i náladu a příliv energie. Takže samá pozitiva! Nazujte tenisky a směle do toho!
foto: Pixabay