NETHERLANDS - NOVEMBER 25: HILVERSUM Photo of Kurt COBAIN and NIRVANA, Kurt Cobain recording in Hilversum Studios, playing Takamine acoustic guitar (Photo by Michel Linssen/Redferns)

Včera, tedy v neděli 19. června, tento svět navždy opustil ruský herec, který se prosadil v Hollywoodu, Anton Yelchin. Zemřel při autonehodě, jejíž detaily nejsou veřejnosti zatím známé a vlastně nejsou důležité. Jediné, co je třeba vědět, je to, že svět opustil mladý člověk, který mohl dokázat mnohem více. Navíc zemřel ve věku 27 let, který je v moderní historii spojen se spoustou podobných událostí.

Klub 27, také znám jako „Forever 27 club“, odkazuje především k sérii úmrtí rockových a bluesových muzikantů, jejichž životy vyhasly neočekávaně v 27 letech, často v souvislosti s drogami, alkoholem a celkově nezřízeným způsobem života. Jako poslední se k nim připojila zpěvačka Amy Winehouse, která skonala na zástavu srdce. Nicméně dnes lidem vyskakuje toto spojení pokaždé, zemře-li umělec, sportovec či jiný veřejně známý člověk v tomto nízkém věku. Včera při oznámení Yelchinova úmrtí se okamžitě u příspěvků na sociálních sítí objevil #27club.

Jako první člen tohoto klubu bývá označován zakladatel kapely Rolling Stones Brian Jones, který se v roce 1969 utopil za nevyjasněných okolností ve vlastním bazénu. O rok později ho následovaly idoly generace hippies, fenomenální kytarista Jimmi Hendrix a zpěvačka Janis Joplin. Hendrix se zadávil zvratky po předávkování prášky na spaní, Joplin se pravděpodobně předávkovala heroinem.

Jen o rok později je následoval básník, rocker a člen skupiny The Doors Jim Morrison. Údajně mu selhalo srdce, pravděpodobně následkem jeho životního stylu. Kvůli neprovedené pitvě se ale jedná jen o pravděpodobnou spekulaci. Jednou z největších legend tohoto klubu je frontman kapely Nirvana, kytarista a zpěvák Kurt Cobain, který v roce 1994 spáchal sebevraždu. Jeho sestra naznačila, že už jako kluk si přál stát členem klubu 27.

Foto: Michel Linssen/Redferns

Mezi další umělce, kteří v tomto dnes již magickém věku odešli, patří třeba bluesman Robert Johnson, zakládající člen kapely Grateful Dead Ron „Pigpen“ McKernan, nebo Gary Thain, který se nejvíce proslavil jako baskytarista kapely Uriah heep. Zajímavým jménem, které vlastně na seznam patří jen pravděpodobně, je Richey Edwards. Textař a kytarista skupiny Manic Street Preachers zmizel 1. února 1995 ve věku 27 let a od té doby nebyl spatřen. Předpokládá se, že je mrtev.

Vraťme se ale k Yelchinovi, který včera tragicky odešel a bude tak s tímto klubem od teď až navždy, alespoň některými, dozajista spojován. Kdo na začátku vlastně ani netušil, o kom je řeč, tak vězte, že tento mladík se zhostil například role kapitána Čechova v restartované sérii Star Trek. Nejnovější díl míří do kin toto léto. Jeho premiéra tak bude mít značně smutnější nádech, než by se na tak slavnostní událost slušelo.

Anton_Yelchin_Deauville_2011
Foto: Georges Biard

Mimo tuto sérii se objevil třeba ve filmu Alpha dogJustinem Timberlakem, nebo v adaptaci Kingova románu Srdce v Atlantidě. Nejvíc je ceněn ale jeho výkon ve snímku Charlie Bartlett, ve kterém si zahrál po boku Roberta Downeyho Jr. Film jsem do teď neviděl. Nyní mám ale důvod si ho pustit, abych se alespoň symbolicky rozloučil s hercem, jehož umělecká kariéra skončila zbytečně brzy.

Foto: Flickr, Wikimedia