sny

Pozitivně. Slovo, které slýcháváme poslední dobou velmi často, pro každého z nás však znamená něco jiného a v odlišném ohledu. Někdo se snaží být pozitivní v práci, ale doma pláče. Jiný zase vidí pozitivní život v neustálém pohybu a jakési živosti. Ať tak či tak, společné mají jedno: snahu sjíždět pozitivní vlny v oceánu života.

Jinak tomu není ani u Vendy Jelínkové – drobounké milovnice oceánu, pisatelky a zářící hvězdy na obloze splněných snů. Vždy tomu tak však nebylo, ostatně vyvíjíme se všichni, někdo však možnost posunout se z místa odmítne a jiný ji přijme se slovy: Přesně na to jsem čekal! A protože život je od slova užívat si, mít se krásně – rádi bychom vám představili bloggerku, můžeme-li ji takto nazvat, pozitivního blogu:

Pozitivní myšlení – pozitivní život

Jsem Venda, nenapravitelný snílek beznadějně zamilovaný do oceánu a mořských gigantů.

Píšeš vlastní blog. Je plný zajímavých článků, které nutí k zamyšlení o každodenních strastech, ale také radostech. Co tě k tomu dovedlo?

Spíš než o strastech, je o radostech. Slovo strasti ve slovníku nemám. Jak to začalo si už vlastně ani nepamatuji. Bylo to spontánní, možná jsem se jen chtěla podělit o pozitivní energii a odpočinout si u ťukání do klávesnice. Nenapadlo mě, že těch pár slov někdo bude číst a těší mě zájem a každý, kdo si z toho něco odnese.

sny

Co tě motivuje každý den k tomu, abys myslela pozitivně? Je to rozhodnutí v hlavě? Ovlivňují tě okolnosti?

Není to jen rozhodnutí. Myslet pozitivně je životní styl. Je to volba každého z nás. Můžeme si tvořit budoucnost bez ohledu na to, co se nám zrovna děje. Síla myšlení a pozitivní psychologie je doslova k nezaplacení. Stále je co se učit, ale život je laskavý učitel. Každá překážka nebo špatný den jsou posunem vpřed. Když člověk pochopí, že i na to, čemu lidé říkají problémy, se dá dívat dvěma úhly pohledu, pak má téměř vyhráno. My sami si určujeme váhu okolností a to, jak je přijmeme.

Máme často tendence říkat si: Tohle se nestane, to je nepravděpodobné. Ale to, že to není reálné pro ostatní, neznamená, že to není reálné pro vás. Můžete být a mít cokoliv. Jen věřte.

Máš nástěnku přání? A už sis nějaký sen splnila?

Nástěnku přání? Kdepak. Mám svou hlavu plnou snů, které si ráda vizualizuji. Nepochybuji o tom, že víra přináší úspěch. Někomu pomáhá nástěnka, někdo si přání píše. Jednou jsem si pár přání načmárala do sešitu, to je pravda. Shodou okolností jsem to tento víkend našla. Škrtla jsem si skoro celý seznam. Díky milující rodině a vynalézavé sestřičce jsem viděla velryby, oceán a teď bydlím ve vysněném srubu. To asi hovoří za vše. Jen je někdy těžké lidem vysvětlit, že můžou taky – mít cokoliv a žít v hojnosti.

Dreamcatcher – továrna na splněné sny

Zmínila jsi, že jsi viděla velryby díky rodině. Jak se to povedlo?

Díky úžasnému projektu Dreamcatcher a neskutečnému úsilí skupinky lidí kolem mě. Neměla jsem tušení, co se chystá. Sestřička s kamarádkou a dalšími anděly malovaly tašky, aby vydělaly alespoň na část snu a Dreamcatcher tento sen vybral pro realizaci. A tak jsem jednoho dne na oslavě narozenin sestřičky dostala ten největší dárek v životě já. To, co mí drazí taškami vydělali, darovali dětskému domovu v Ostravě Hrabové. Ať si přejete cokoliv, celý vesmír se spojí, aby se to uskutečnilo. Nemusíte přemýšlet nad tím JAK. Někdy se o to postará vaše nejbližší okolí (smích).

azory

Mnoho lidí se drží pozitivního myšlení, ale pouze do chvíle, než se jim stane něco ošklivého, nepříjemného – máš takové dny i ty? Jak je zvládáš?

Všichni je máme – jsme jen lidé. Nejsem lepší než ostatní jen proto, že se snažím myslet pozitivně. Když mám špatný den, snažím se být sama sobě kamarádkou. Už se s takovými dny srovnávám po svém, beru je jako škádlení. Prostě si je užiji. Bez nich by byla nuda. Nebyly by pak žádné lepší nebo horší dny. Rovnováha je důležitá. Dobře vím, že bez špatných zkušeností bych nebyla tam, kde teď jsem. Mám ráda život takový, jaký je. Jiný bych ani nechtěla.

Změnilo se něco od chvíle, kdy se snažíš být pozitivní a vděčná za každý den?

Změnil se mi celý život. Je spousta věcí, které se učím. Někdy mám strach ze všeho cizího a nového, ale dobře vím, že je jen v mé hlavě. Nejdůležitější v pozitivním životě je nezačít brát vše jako samozřejmost. Na krásný život a všechny ty úžasné věci se lehce zvyká. Proto je důležité si pamatovat své staré dobré já a užívat si všechny pocity a emoce, které věci, zážitky a život přinášejí. S pokorou a vděčností.

azory

Co bys poradila těm, kteří by rádi taky šli za jejich sny, ale ostýchají se nebo před sebou mají překážky, které nedokážou překonat?

Neexistuje žádná překážka, kterou by vám někdo určil. Určujete si je sami. Zkuste si jen tak z legrace představit svůj dream job bez toho, že byste vždy sklouzli k tomu, co se vám zdá reálné. Máme často tendence říkat si: Tohle se nestane, to je nepravděpodobné. Ale to, že to není reálné pro ostatní, neznamená, že to není reálné pro vás. Můžete být a mít cokoliv. Jen věřte.

Zdroj fotografií: archiv Vendy Jelínkové