Paleo dieta je bezpochyby jedním z nejzajímavějších stravovacích stylů posledních let. Spíše než dieta je to ale změna stravovacích návyků a životního stylu. Co to tedy obnáší?

Paleo dieta je životní styl a stravování, které se snaží navrátit a následovat stravovací návyky našich dávných předků z doby kamenné. Ti se totiž přirozeně stravovali masem zvířat, která ulovili, a k tomu doplňovali jedlé kořeny, byliny a semena, které nasbírali v okolí.

Základní filozofií paleo diety tedy je konzumovat potraviny, pro které bylo lidské tělo vyvinuto. S vývojem doby se značně změnil náš jídelníček, ovšem naše tělo funguje stále na stejných principech. A s větším pokrokem a industrializací v potravinářském průmyslu do svého těla stále více a více ládujeme látky, které jsou pro náš organismus nevhodné.

Mezi tyto nevhodné potraviny, které ve zvýšené míře konzumujeme, patří podle paleo diety například mléko, cukry, rafinované oleje, luštěniny nebo obilniny. Paleo dieta se zakládá na konzumaci ovoce a zeleniny, libového masa, ryb, mořských plodů a ořechů. Správné stravování pak „vyladí“ náš organismus tak, že se budeme cítit lépe, budeme mít více energie a budeme odolní vůči nemocem.

paleo 02

Paleo není primárně o zhubnutí

Je vcelku jasné, že většina lidí se do diet a změn stravovacích návyků vrhá zejména kvůli dosažení úbytku na váze. Ačkoli se tento styl stravování nazývá paleo dieta, není jejím primárním cílem zhubnout. Cílem by mělo být dosažení harmonie těla a vyladění organismu, popřípadě urychlení metabolických procesů. A druhotným důsledkem toho ono zhubnutí může přijít samo.

Snahou je také se vyhnout a eliminovat civilizační nemoci, kterými jsou například cukrovka, artritida, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, mrtvice, rakovina nebo obezita, jimiž naši předkové z doby kamenné podle všeho netrpěli. K paleo životnímu stylu patří také pohyb, kterého měli lidé v době kamenné více než dost.

Denně prý naši předkové ušli kolem 20 kilometrů, denně vykonávali fyzicky náročnou činnost, kterou byl například lov, a několikrát za den byli vystaveni situacím, na něž museli reagovat zejména svou tělesnou pružností. Proto bývá často součástí paleo diety také takzvaný paleo trénink, který zahrnuje fyzické vypětí srovnatelné s vypětím pračlověka. Díky tréninku a stravování získáte pevnou postavu a zdravé tělo.

paleo 03

Vědci jsou na pochybách

Před několika dny přišel italský deník Corriere della Sera s tím, že vědci účinky paleo diety testovali na laboratorních myších. Zkrátka a dobře některé myši krmili běžnou stravou a druhé paleo dietou. A podle jejich výsledků se zhoršil právě zdravotní stav myší s paleo dietou. Je ovšem zřejmé, že myši těžko doženete k vyvinutí fyzické aktivity a mnoha dalších aspektů, na nichž se paleo životní styl zakládá.

Ano, spíše než o dietě hovoříme o životním stylu, protože je třeba do něj zahrnout nejen změnu stravovacích návyků, ale také pohyb a studium o aspektech tohoto životního stylu. Největší odpůrci namítají, že paleo strava je nevyvážená. Ale můžeme s určitostí tvrdit, že mainstreamová strava obsahující lepek a průmyslové preparáty je vyváženější?

Velké plus paleo diety tkví v důrazu na kvalitu surovin, z nichž se připravuje jídlo. Kvalitní maso, domácí vejce, čerstvá zelenina bez chemických přípravků použitých při jejím pěstování. Pro zdravý životní styl patrně není úplně nutné se tvrdě vymezit a konzumovat výhradně potraviny schválené paleo dietou, ale rozhodně není na škodu alespoň některé principy převzít.

Nemusíte se vzdát mléka, pečiva nebo luštěnin, stačí je třeba omezit a nahradit nějakou zajímavou alternativou. V dnešní době máme přístup k pestrému množství surovin, z nichž si vcelku dobře můžeme sestavit pestrý, zdravý a zároveň chutný jídelníček a životní styl. Zkusíte to také?

paleo 04

Pro lepší představu o paleo dietě a také pro vaši stravovací inspiraci jsme vám vybrali některé zajímavé recepty paleo stravy. Určitě je vyzkoušejte!

Pečené avokádo s vejcem

Kombinace pečeného avokáda a vejce je výborným tipem na vydatnou snídani. Autorem tohoto receptu je Jan Dragomir.

paleo 05

Doba přípravy: 20 minut

Ingredience (1 porce):

  • 1 ks avokáda
  • 2 vejce
  • sůl, pepř na dochucení

Avokádo rozpůlíme a odstraníme pecku. Lžící vydlabeme avokádo tak, aby nám z něj vejce nevyteklo.

Předehřejeme troubu na 180°C, vejce rozklepneme a vložíme každé do poloviny avokáda. Podle chuti osolíme a opepříme, vložíme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme 10-15 minut.

Zdroj: www.paleorecepty.cz

Telecí pečeně s česnekem a cibulí

Doba přípravy: cca 2 hodiny

Ingredience (4 porce):

  • 1 kg telecí kýty
  • 2 cibule
  • 4 stroužky česneku
  • pepř, sůl, kmín

paleo 06

Telecí maso očistíme a osušíme. Troubu si předehřejeme na 200° C. Maso vložíme do pekáčku, opepříme, osolíme a posypeme kmínem. Česnek nakrájíme na plátky, cibuli oloupeme a nakrájíme na kolečka. Cibuli společně s česnekem nasypeme na maso.

Maso v pekáčku přikryjeme, vložíme do trouby a pečeme 30 minut. Poté maso odkryjeme a dalších 90 minut pečeme na 160° C. Podáváme s bramborovou kaší nebo mrkvovo-bramborovým pyré.

Zdroj: www.paleodieta.cz

Vepřová panenka s medovou glazurou

Doba přípravy: cca 3 hodiny

Ingredience (2 porce):

  • 1 celá vepřová panenka
  • 1/2 hrnku medu
  • 1/4 hrnku olivového oleje
  • šťáva z půlky citrónu
  • 3 utřené stroužky česneku
  • 2 lžičky provensálského koření
  • 1/2 lžičky mletého pepře

paleo 07

Všechny ingredience smícháme ve vhodné nádobě, do které poté vložíme celý kus masa a obalíme marinádou. Přikryté necháme odležet v ledničce minimálně na 2 hodiny. Půl hodiny před pečením vyndáme a necháme při pokojové teplotě, aby se nám maso rozleželo a nepustilo šťávu.
Panenku znovu celou potřeme směsí a přendáme na pekáč. Při 200° C pečeme zprudka 10 minut. Pak teplotu stáhneme na 160°C a pečeme dalších 20 minut. Panenku pravidelně potíráme marinádou a dle potřeby můžeme lehce podlít.
Během poslední fáze pečení kontrolujeme dotykem, zda už není hotová. To poznáme tak, že už není měkká a ještě není tvrdá, ale je spíše pružná. V tento okamžik panenku vyndáme z trouby, zabalíme do alobalu a necháme 5 minut odpočinout.

Upečenou panenku šikmo nakrájíme na plátky, které by měly být v prostředku lehce narůžovělé, nikoliv syrové. Podáváme s dušenou zeleninou.

Zdroj: www.paleodieta.cz

Foto: Pixabay