Jedna z nejvýraznějších osobností americké popové scény slaví o letošním Velikonočním pondělí třicetiny. A že toho za třicet let svého života stihla opravdu hodně.

Newyorská rodačka ostře pronikla do světa showbyznysu před osmi lety. Za svou osmiletou kariéru si vybudovala nepřehlédnutelnou image a se svým vystupováním je řazena mezi nejvlivnější ženy populární hudby. Americká extravagantní umělkyně ale nespadá pod klasické umělé „rychlokvašky“, které prahnou po rychlé slávě.

Lady GaGa je například autorkou svých písní, které mimo jiné oceňují i kritikové. Za svou kariéru byla oceněna už šesti cenami Grammy a bylo prodáno více než 100 milionů jejích hudebních nosičů.

Gaga 02

Zpěvačka se narodila 28. března 1986 jako Stefani Joanne Angelina Germanotta do italoamerické rodiny. Ještě před vstupem na sólovou pěveckou dráhu nasbírala umělkyně poměrně hodně zkušeností s popovou hudbou, byť novějšího vydání.

Před rozjezdem své hvězdné pěvecké kariéry tak Stefani Germanotta, dnes už světové známá jako Lady GaGa, působila jako autorka písní. Její písně zpívala například dívčí umělecká sestava Pussycat Dolls, její podpis se skví například také pod skladbami Britney Spears, skupiny New Kids on the Block nebo zpěvačky Fergie.

gaga 04   gaga 01

Ve své hudbě mísí Lady Gaga taneční pop a elektro-pop, používá i prvky rocku a disco hudby. Proslavila se hned svým debutovým albem The Fame (2008) a úspěšné byly i další její desky. Celkem vydala čtyři studiová alba a zážitkem jsou i její velkolepé koncerty.

gaga 03

O tom se mohli dvakrát přesvědčit i čeští fanoušci. V roce 2010 ve vyprodané O2 areně bylo podle pořadatelů na jejím koncertě přibližně 17 tisíc diváků, v roce 2014 to bylo 10 tisíc lidí. Letos získala také Zlatý glóbus za výkon ve snímku American Horror Story: Hotel.

Zdroj: ČTK

Foto: Youtube, Flickr, Wikimedia