Už italskému mořeplavci Kryštofovi Kolumbovi tahle část Karibiku na první pohled uhranula. Při jejím objevení pronesl větu, která vstoupila do historie: „Krásnější zemi ještě lidské oko nespatřilo!“

Co očekáváme od dovolené? Je to celková relaxace těla a mysli nebo naopak sportovní i kulturní zážitek? Dominikánská republika v sobě snoubí obojí. Nejkrásnější pláže na světě a bohulibé výhledy, plavání s delfíny či sledování velryb, popíjení jednoho z nejlepších rumů při západu slunce a v koutku úst visící kvalitní doutník? Zastáncům aktivní dovolené zase vezmou dech golfová hřiště jako z pohádky, vášnivý tanec Merengue, majestátné památky, jeskyně s prehistorickými malbami nebo vyhlášené centrum windsurfingu a kitesurfingu. Třešničkou na dortu je nahrávající počasí – ideální doba pro návštěvu je právě během zimních a jarních měsíců!

Jako pirát z Karibiku

Dominikánská republika se rozkládá spolu se státem Haiti na ostrově Hispaniola v Karibském moři a skýtá pro turisty mnoho lákadel. Při svém pobytu občas možná v obklopení rumu, doutníků, nespoutaného Merengue, golfu a vzácného polodrahokamu Larimaru propadnete dojmu, že se z vás stal přes noc miliardář nebo alespoň ničím nesvázaný pirát.

Rum tady teče v každé své podobě. Bílá blanco varianta tvoří základ většiny koktejlů, samostatně si pochutnáte jak na zlatém amarillo, tak tmavém anějo. Dříve místní tento melasový nápoj nazývali Mata Diablo neboli Zabíječ Ďábla. Na to si určitě vzpomenete po první noci v jeho opojení. Litr nejznámějších Dominikánských značek Brugal a Barcelo tady vyjde výrazně levněji. Místo tisícovky vás bude stát pouze něco kolem dvou stovek. Pokud byste si pár lahví chtěli odvést i domů, mějte na paměti, že vyvézt sice můžete libovolné množství, ale země Evropské unie povolují jen jeden litr. Jinak je nutné platit clo.

Místní s oblibou říkají: „Nejznámější doutníky jsou z Kuby, ale ty nejlepší z Dominikány!“ Po ochutnání jim dáte zajisté za pravdu. Doutníky tady ještě stále vyrábějí ručně a pečlivě vybírají každý lístek tabáku. Jedny z nejlepších najdete například pod značkou Arturo Fuente a La Aurora. Ve městě Santiago de los Caballeros můžete dokonce nahlédnout pod pokličku celého procesu náročné výroby. Aby tady dělník splnil předepsanou normu, musí ubalit nejméně sto kusů denně!

I manželky a přítelkyně budou spokojené

Pokud holdujete golfu, zamilujete si hřiště Playa Grande. Lepší umístění než na útesech nad pláží by si člověk snad ani nemohl přát. Nedaleko Punta Cany nebo Bayahibe zase najdete La Canu a The Teeth of the Dog, které patří mezi TOP50 golfových hřišť světa.

Při procházce malebnými uličkami narazíte na každém rohu na houpavé rytmy Merengue, typického tance téhle oblasti. Vznikl spojením důrazných afrických rytmů a temperamentních latinskoamerických tanců. Jeho základní kroky nejsou příliš složité, takže se do jeho učení můžete vrhnout po hlavě v nějakém baru nebo využít hotelových lekcí, které bývají často součástí zájezdu.

Na památku určitě každá žena ocení Larimar, přezdívaný také jako delfíní kámen. Patří mezi nejvzácnější polodrahokamy, jedná se o unikátní modrou odrůdu pektolinu čili vulkanického kamene. Najdete ho na jediném místě na světě – v dominikánské vesničce Baoruco. Traduje se, že je to kámen božské ženskosti a svým nositelkám přináší pevné nervy, léčí špatné emoce a redukuje stres. „Bohužel“ ho ale těží ručně, od čehož se odvíjí také jeho vysoká cena. Ty nejkvalitnější kameny stojí desítky dolarů, zpracované šperky až kolem stovek dolarů. Kámen se smí zpracovávat pouze v Dominikánské republice, takže je výhodnější odvézt si již hotové šperky.

Nejstarší město na americkém kontinentu

Hlavním městem Dominikánské republiky je Santo Domingo. Celá historie státu je výrazně spjata s jeho objevitelem, a výjimkou není ani centrum země. V roce 1498 jej založil bratr Kryštofa Kolumba Bartoloměj, díky čemuž může hrdě nést titul nejstaršího města na americkém kontinentu. Historická část je zapsána v UNESCO a nachází se tady nejstarší univerzita, metropolitní katedrála i soud v celé Americe. Výhodou je, že většina významných památek je soustředěna kolem starého centra Zona Colonial a prohlídka náruživým turistům nezabere příliš času.

V Zona Colonial najdete například pěší nákupní zónu Calle El Conade a hlavní náměstí Parc Colón se sochou Kryštofa Kolumba. Na náměstí se přímo naproti památníku tyčí k obloze katedrála Santa Maria de la Encarnación, která má bohatou historii. Stavět ji začali už v roce 1523 s cílem postavit první křesťanský kostel Nového světa a roku 1546 jí papež Pavel III. udělil status katedrály. Za návštěvu stojí určitě i El Alcazar. Nyní se tady nachází muzeum, ale v minulosti patřila dvoupatrová rezidence s dvaceti přepychovými sály synovi již několikrát zmíněného mořeplavce.

Plavání s delfíny

Nádherný výhled na celé město a nedaleké Karibské moře si můžete dopřát z nejstarší americké vojenské stavby, pevnosti Ozama, která kdysi sloužila jako ochrana před vpádem nepřátel do přístavu. Navštívit můžete i její původní hladomornu a vězení. V její bezprostřední blízkosti naleznete jezuitský klášter z 18. století Panteón Nacional. Jeho útroby se staly posledním místem odpočinku mnoha významných osobností Dominikánské republiky. Po krátké procházce přes řeku se dostanete na druhý břeh, kde stojí dominanta města Faro de Colón nebo také Kolombův maják. V nepřehlédnutelné sedmipatrové budově, která byla otevřena v roce 1992 k výročí objevení Ameriky, jsou uloženy ostatky muže, který ostrov propojil s okolním světem. Během noci osvětlují stavby desítky, možná i stovky reflektorů, a lehce ji tak zaznamenáte i z letadla.

V Santo Domingo naleznete i přírodní skvosty. Příkladem jsou třeba posvátné indiánské krápníkové jeskyně Los Tres Ojos (Tři oči) na okraji města a nedaleký Maniti Park, který nabízí možnost zaplavat si s delfíny. O vaši bezpečnost se přitom samozřejmě starají zajištění ošetřovatelé i instruktoři. Jediným škraloupem, který ale není zas až tak překvapivý, je vysoká cena na hranici sta dolarů. Každopádně zážitek to je na celý život a takové za ty peníze stojí.

Království všeho živého

Delfíni nejsou ta jediná zvířata, se kterými se tady můžete dostat do kontaktu. Celá Dominikána doslova dýchá životem. Poloostrov Samaná skrývá tři malebná městečka – Samaná, Las Terrenas a Las Galeras. Nejznámější z nich je právě to první. Každoročně tady od půlky ledna do půlky března připlavou k pobřeží tisíce velryb a vystavují se dychtivým turistům. V Las Galeras si zase užijete poklidného relaxu, ruchu tady uniknete o něco úspěšněji, jeho pláže jsou totiž dostupné jen lodí. Zvířata si užijete také v Barahoně na poloostrově Padernales. Kromě tří národních parků se tady rozprostírají nádherné pláže z bílého kamene, po kterých se promenádují plameňáci, a jezero Enriquilo s krokodýli a leguány.

Adrenalinu uvolníte uzdu několika hodinami populárního windsurfingu nebo kitesurfingu v centru adrenalinových sportů v Cabarette na severním pobřeží. Něco o místní historii zase objevíte v jedné z pěti jeskyní s prehistorickými malbami kousek od městečka San Cristóbal. Posledním místem, které byste na návštěvě neměli vynechat je Bacardi Island. Ostrov, který je známý reklamou na karibský rum se ve skutečnosti jmenuje Cayo Levantedo, a dokonce se o něm šíří legendy, že by tady měl být ukryt poklad. Tak na co čekáte, piráti?

Informace pro cestovatele

Úřední jazyk: španělština

Měna: dominikánské peso (DOP)

Za 1 Kč dostanete cca 1,8 DOP.

Časový rozdíl: -5 hodin oproti standardnímu středoevropskému času. V době letního času je časový rozdíl -6 hodin.

Let: Trvá něco přes deset hodin. Bezcelně můžete dovézt 200 cigaret nebo 50 doutníků, 1 litr alkoholického nápoje nad 22 % alkoholu nebo dva litry pod tuto hranici, 500 gramů kávy, 200 gramů rozpustné kávy, 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody, dárky do hodnoty 1000 USD.

Napětí: 110V, je nutný adaptér amerického typu.

Vízum: Pokud doba pobytu nepřesáhne 90 dnů, není vízum nutné. Na letišti je třeba zakoupit a vyplnit turistickou kartu za 10 USD, někdy poplatek chtějí i při odletu.

Bezpečnost: Resorty jsou 24h denně hlídané ostrahou, aby do nich neměli přístup místní obyvatelé.

Ceny: Ubytování zde najdete s velkým cenovým rozptylem. Většina resortů je formou All Inclusive s velkým balíčkem různých služeb, čemuž pak také odpovídá vysoká cena.

Teplota: Pohybuje se celoročně okolo 30ºC, v centrálních horách teplota okolo 24ºC. Je tady vysoká vlhkost vzduchu. Období dešťů je od května do října. Období hurikánů od srpna do září.  Nejideálnější doba je od prosince do února, během období Velikonoc a květen, červen.

Zájezdy:

Invia:  od 25 194 Kč 

Fischer: od 25 690 Kč

Exim Tours: od 32 690 Kč

Foto: Fischer, stacirna.cz, 1golf.eu, svetmineralu.cz, planetware.com, firstchoice.co.uk, godominicanrepublic.com, Pinterest, skyscrapercity.com