waverlyhills

Už jste někdy navštívili místo, kde vám bylo silně nepříjemně, kde se vám stavěly i chloupky na rukou, kde byla tak podivná atmosféra, že jste chtěli co nejrychleji odejít a už se na dané místo nikdy nevrátit a doufat, že se vám o něm ani nebude zdát? Jestli ne, tak to možná právě teď přijde… Vybrali jsme pro vás 5 nejstrašidelnějších míst světa.

Sanatorium Waverly Hills – Kentucky, USA

waverlyhills

Už při pohledu na fotografie se člověku zježí pomalu i vlasy na hlavě. Obrovská budova byla původně určena pacientům s tuberkulózou a prvně byla otevřena v roce 1910 v Kentucky, které bylo tehdy nejvíce postiženou částí USA. A až do roku 1961 se využívala pro účely léčby a karantény nemocných, s objevem streptomycinu se léčba ukončila a budova přijala novou funkci v podobě sanatoria, a to až do roku 1982. Od té doby budova rychle chátrá a možná i to jsou důvody, proč se k tomuto zvláštnímu místu vztahuje řada podivných či strašidelných historek.

Jedna mluví o pokusech na pacientech, které nikdy nevyšly na povrch – protože kdo by dobrovolně chodil mezi nakažené tuberkulózou? Údajně na nich bylo zkoušeno UV záření nebo jejich plíce musely zvládat obrovský tlak, což představovalo další experiment. A tak – možná kvůli nemoci, možná kvůli pokusům – tam zemřelo více než 60 tisíc lidí. Se všemi těmito příběhy se pojí také historky z dneška. Lidé vyhledávající záhady viděli stínové postavy nebo slyšeli hlasy. V neposlední řadě patří na seznam podivných součástí tohoto sanatoria také tunel, který kdysi sloužil pro skladování mrtvol zemřelých.

V roce 2005 se na tomto strašidelném místě dokonce natočil film s názvem Tunel smrti. Ten byl zobrazením domněnky, že tento tunel byl využíván především pro zakrytí skutečné míry úmrtnosti v léčebně.

Místo duchů: ostrov panenek – Xochimilco, Mexiko

dolls

Panenky. Častokrát používané jako předmět natočení hororového filmu. A není divu. Ostrov panenek v Mexiku patří dokonce dle CNN vytvořeného seznamu mezi nejděsivější místa na světě!

A s jakým příběhem se váže toto děsivé místo? S člověkem jménem Julian Santana Barrera, jenž na ostrově dlouhou dobu žil, a také s panenkami, které visí různě po stromech a jsou rozmístěny všude po ostrově, ty má na svědomí také on. Proč? Z jakého důvodu?

Jednoho dne našel Julian ve vodě tělo děvčátka, kterému nedokázal zachránit život. Údajně dospěl k tomu, že její duši uleví, když pověsí panenku, která plavala na hladině, poblíž na strom. A protože vlastně může ulevit každému zesnulému děvčátku, věšel nalezené panenky po celém ostrově. A protože to nebyly panenky nové, zrovna koupené v originálním balení, vytvořil místo, které nahání strach už z dálky, ačkoli jeho myšlenka – ulevit duši zesnulého děvčátka – je naopak velmi krásná.

Stará nemocnice Changi – Changi, Singapur

changi

Ať už si to přiznáme či nikoli, nemocnice patří mezi nejstrašidelnější místa na světě velmi často. Možná je to tím, že často chátrají vlivem nedostatku péče a financí majitele, nebo také proto, že jsou s nimi spojeny různé příběhy, při kterých vám běhá mráz po zádech. Jak je to u vás?

Mnohé budovy byly stavěny s vizí modernosti a inovativnosti, ovšem záhy se z nich staly vojenské základny, zajatecké tábory i mučírny, a to je i případ staré nemocnice v Singapuru. Její minulost není procházkou růžovou zahradou ani příběhem s pohádkovým koncem. V prostorách nemocnice brutálně zemřelo velké množství vojáků, i to je důvod, proč se nemocnice stala místem dějících se paranormálních dějů. A tak se při změně vojenské základny na nemocnici nejásalo, nýbrž naopak – zdejší obyvatelé označili nemocnici za prokletou. Nemocní totiž při léčbě vídali mrtvé vojáky a bezhlavé bytosti v uniformách. Lékaři navíc potvrdili také strašlivé zvuky, zejména pak v nočních hodinách. Sami přeci víte, jaké to je i na staré chalupě, kde vrže půda vlivem tepla či kočky, která se tam promenáduje. Natož na tak děsivém místě, jako je Changi nemocnice plná paranormálních jevů.

Ani toto místo nenechalo filmařskou scénu chladnou a vznikl amatérský horor s názvem Haunted Changi. Myslíte, že tento film atmosféru singapurské nemocnice přenese i k vám domů?

Dům The Sallie – Kansas, USA

thesalliehouse

Dům je zpodobněním místa, kde byste rozhodně bydlet nechtěli. Pojmenován je nejspíše podle malé holčičky, která zde zemřela, ale dosvědčeno to není. Ačkoli je pravdou, že v tomto stavení zemřelo mnoho osob. Údajně bylo v tomto domě slyšet nenávistný ženský hlas, který jednoho dne donutil majitele domu odejít spolu s jeho rodinou.

Ať už vám tento příběh nepřipadá až tolik děsivý jako ty ostatní, jeho vzezření i podobnost těm domům, které nacházíme jako archetyp budov používaných pro předmět natáčení ve filmech, je až natolik přílišná, že se budete bát prostě jen tak.

Pripyat – Ukrajina

cernobyl

Nedávno jsme vám psali o černobylské krajině, která po jaderné katastrofě vynikla barvami s pomocí přírody. Ale některá místa příroda zkrášlit nedokázala. Staré kolotoče, autodrony, opuštěné budovy, místnosti plné knih, panenek apod. To vše ještě více navyšuje strach z tohoto místa. Jako by Černobyl říkal – takto vypadá opuštěné místo, skutečně opuštěné a zničené.

Místo samotné, atmosféra fotografií a v neposlední řadě silný příběh – to jsou aspekty, jenž dělají z Černobylu nepopsatelně strašidelné místo budící v člověku respekt.

Míst, která zejí prázdnotou, je z nich cítit smrt, bolest a násilí, nebo také to, co v nás vytváří respekt a strach, je celá řada. Jsou rozeseta po celém světě, výjimkou není ani Česká republika, na jejímž území by se našlo také pár adeptů. Třeba židovské hřbitovy, nemocnice či stará sanatoria. A čeho se děsíte vy? Jaké místo by vás opravdu vystrašilo?

Zdroj perexové fotografie: http://home.bt.com/