Přenádherná příroda. Tajemné náboženství. Monumentální stavby na každém kroku. Všeobjímající a všeprostupující vlhkost. Teplý déšť, jehož vůně tkví ve vzduchu ještě dlouho poté, co se utiší. Nekonečně širé moře, které umí být tiché i bouřlivé, vlídné i kruté.

Kouzelné Bali. Vzdálené tak, že si mnozí z nás myslí, že se sem nikdy nepodívají. To si myslela i Lucie Tvrdoňová – instruktorka tanečních fitness lekcí a výživová poradkyně, se kterou jsme si již povídali o jet lagu a krabičkové dietě. V nedávné době navštívila v rámci sportovně-pracovní dovolené s kamarádkou a deseti klientkami Bali. Vyprávěla nám o tom, jaké v ní pobyt zde zanechal pocity.

Jaký byl první impuls k cestě na Bali?

První impuls přišel od mé skvělé kamarádky a lektorky Mary Aušové. A protože to znělo tak lákavě, okamžitě jsem se toho chytla a začalo plánování.

Proč zrovna Bali?

Protože tam žije naše společná kamarádka. Bali si natolik zamilovala, že se tam odstěhovala a dávala na instagram tak nádherné a motivační fotky, že jsem zatoužila tam vyrazit alespoň na pár dní.

Váhala jste, než jste se k cestě rozhodla – zvažovala jste rizika jako je dlouhá cesta, mezinárodní nestabilní situace související s terorismem, apod.?

Jediný důvod, kvůli kterému jsem zapochybovala, byla moje rodina. Ale mám tak úžasnou rodinu, že jsem věděla, že to beze mě 2 týdny zvládnou. Navíc jsem jela i pracovně, takže to plně respektovali.

Nestabilní situace s terorismem – cestuji poměrně často, abych věděla, že je to občas velká nafouknutá bublina. Na Bali a obzvláště v místě, kde jsem se pohybovala, převládá náboženství hinduismu, nikoli islámu. Navíc tam žijí v neskutečné harmonii a toleranci k ostatním náboženstvím.

Dlouhý let tam skutečně je. Ale není to nic, co by se nedalo zvládnout a nepokazí to ten zážitek z tak krásné a exotické dovolené.

Bylo rozhodování těžké? Čeho jste se bála nejvíce?

Samotné rozhodování těžké nebylo. Měla jsem jasno v tom, že se tam chci podívat. Nejvíce jsem se bála asi letu – stále si totiž léčím strach z létání. Ale jak už jsem řekla, touha cestovat je silnější, než tento strach. Který se mimochodem s každým dalším letem velmi zlepšuje.

O jet lagu jsme už s vámi mluvili. Přesto si neodpustím otázku, zda ovlivnil vaše zážitky z Bali?

Neovlivnil. Ani na malou chvilku. Zážitky na Bali pro mě byly tak silné a mají tak velkou cenu, že by mě nenapadlo přemýšlet o tom, že to pokazil jet lag. Ano, byl nepříjemný, ale nic nepřekoná vzpomínky na ta dobrodružství tam.

Jaké je na Bali ubytování?

Doporučuji se na ubytování poptat, i když tam není problém si jej sehnat i na místě. My jsme s kamarádkou bydlely u „místňáka“, který pronajímá pokoje ve čtvrti, kde máte možnost vidět, jak lidé skutečně žijí.

Naše klientky bydlely v nádherné vile s bazénem, na kterou už je potřeba se podívat a zamluvit ji dopředu. Doporučuji například přes Airbnb. Poptejte se také na očkování. Já se očkovat nenechala, nemám očkování příliš ráda, ale břišní tyfus a žloutenka prý nejsou na škodu.

Jak a podle čeho jste si naplánovaly program?

Program jsme plánovaly podle počasí. Když jsme viděly, že hodně prší, tak by nás ani nenapadlo lézt na sopku, nebo se brodit kaňonem. Naopak když bylo pěkné počasí, tak jsme si udělaly výlet na nějakou pláž, rýžoviště, nebo jsme šly za nějakým adrenalinovým zážitkem.

Jak dlouho jste na Bali pobývala? Bylo to pro Vás dlouho, nebo krátko?

Byla jsem tam pouhých 10 dní. Je to strašně krátká doba na to, abyste pochopili jejich zvyky, víru a ceremonie. Také je to velmi krátká doba na to, abyste si to stihli procestovat. Ale stačí to na to, aby vám to nechalo na srdci příjemnou „rýhu“, kterou ucítíte vždy, když na to pomyslíte.

Co všechno jste v Bali navštívily a podle čeho jste si vybraly zrovna to, co jste navštívily?

Na instagramu sleduji různé stránky z Bali, kam uživatelé dávají fotky z krásných míst. Hledala jsem podle adrenalinu, dobrodružství a podle toho, co je pro Bali typické. Už v Čechách jsem věděla, že musím projít jejich největší rýžoviště, že se musím zhoupnout nad útesem, že si musím vyšlápnout sopku, nebo přebrodit kaňon. Další akce jsme plánovaly na místě.

Co byste mohla říci o kultuře na Bali?

Vím toho opravdu málo za tu dobu, co jsem tam byla. Tak mi asi nepřísluší o tom mluvit jako nějaký znalec. Co jsem pochytila od lidí, kteří tam žijí, tak vím, že mají na Bali 5 náboženství: hinduismus, protestanství, buddhismus, křesťanství a islám. Vyfotila jsem každou budovu daného náboženství.

Nejrozšířenějším náboženstvím na Bali je hinduismus, od místních vím, že až 90 % populace žije tímto náboženstvím. Neustále slaví nějaké ceremonie, které jim zcela řídí životy a denní rytmus. Lidé obývající Bali jsou více v pohodě, nejsou tolik vystresovaní a mají na všechno svůj čas. Musím říci, že jsem se setkala jen s pozitivní energií. Ale vždy je to o energii, kterou jim jste schopni dát vy. Věnujte jim úsměv a oni vám ho oplatí.

Co byste tedy mohla říci o mentalitě lidí žijících na Bali?

Lidé na Bali nepotřebují mnoho. Milují své rodiny a žijí svým náboženstvím. Vydělávají si na trzích, někteří žijí z turismu. Děti si tam vystačí s obyčejnými klacíky na hraní a jsou vděční za kousek ovoce. Jsou natolik pokorní, že to Evropané kolikrát nejsou schopni ani pochopit. Všechno se děje z nějakého důvodu, na všechno je dost času. Proč se stresovat něčím, co prostě musí plynout. Tohle pokud pochopíte a jste schopni přijmout, pak žijete v klidu a harmonii.

Čím si vás Bali získalo nejvíce? Pro co jste si jej zamilovala?

Určitě přírodou. Tolik nádherné zeleně u nás prostě jen tak nepotkáme. Také miluji tu vlhkost tam, moře, kulturu…

Co vás naopak zarazilo, nebo zklamalo, nebo překvapilo – nepříjemně?

U téhle odpovědi musím nejvíc přemýšlet. A nepřišla jsem asi na nic. Já jsem si tam užila každičkou chvilku, každý zážitek. Tam i ta dopravní situace vás spíše pobaví. Jednou jsem položila motorku, protože tam jezdíte v neuvěřitelném chaosu a musela jsem se tak smát, že mi museli pomáhat ji sbírat. Přišla jsem u toho o botu a prostě jsem jezdila bosa.

Zanechal ve vás pobyt na Bali něco? Kromě hezkých vzpomínek samozřejmě.

Určitě se snažím nebrat si starosti tak moc osobně. Snažím se myslet stále pozitivně. Letos mě ani moc nerozházelo daňové přiznání. Dobře, trochu možná ano, ale pracuji na tom (smích). Také mám díky této cestě nové přátele.

Čím je Bali výjimečné?

Řeknu svůj první pocit, když jsem na Bali přiletěla. Dostala jsem neuvěřitelnou pecku energie. Neumím to vysvětlit, ale je tam něco nezhmotněného, co prostě cítíte. Pokud nejste totálně negativní protiva. U mě byl tento pocit tak silný, že mi tekly slzy. V žádné jiné zemi jsem to nezažila, tak nevím, zda už blázním, nebo tam opravdu něco je.

Otázka na závěr: Mohla byste na Bali žít? 

Pokud bych byla sama, tak bych tam žít určitě mohla. Proč ano? Protože jsem tak pozitivní člověk, že si někdy říkám, že nepatřím do tohoto světa. Ale mám zde rodinu, firmu a to bych určitě neopustila. A tak budu rozdávat úsměvy tady (smích).

Lucii děkujeme za rozhovor a poskytnutí autentických fotografií.