Není to jen o ženění. Ostatně ani tento článek o něm nebude. Jde o to, jak si vybrat tu nejlepší partnerku, se kterou strávíte celý život.

To, do koho se šíleně a bláznivě zamilujete, zřejmě jen tak neovlivníte. Jak je známo, srdci se nedá poručit. Ale pro dlouholeté zamilování do idealizované a nedostupné ženy můžete přehlédnout tu pravou na celý život, kterou díky své slepotě navždy ztratíte. A tu pravou už pak třeba nikdy nenajdete.

Jak tedy najít tu správnou ženu, kterou si budete jednoho dne chtít vzít a strávit s ní zbytek života? Ženu, s níž vám bez ohledu na situace bude vždycky dobře a budete se o ni moct opřít? Zdá se to být skoro jako věda, i když paradoxně vědecký přístup v tomhle příliš nefunguje.

Stanovte si kritéria, ale reálná

Všichni bychom chtěli doma Laru Croft a princeznu Leiu. Ale je to reálné? Ta správná volba spočívá v kritickém vyhodnocení našich možností. Pokud měříte 162 centimetrů a nejste Tom Cruise ani miliardář, je jen velmi malá pravděpodobnost, že ulovíte dlouhonohou o dvě hlavy vyšší nádhernou gazelí modelku, pro níž bude život s vámi vším. Tím byste mohli začít. Tím kritickým myšlením.

12

Samozřejmě vás nechceme deptat. Ale vaše hledání té pravé nevěsty se může o několik desítek let prodloužit. Stanovte si proto jen ty úplně nejzákladnější požadavky, protože tím si svůj výběr neochudíte o kombinace možností. Chcete hodnou a zároveň dobrodružnou ženu? Proč ne? Chcete dívku, která bude rodinný typ a postará se o vás i vaši případnou rodinu. Jako kritérium je to správné.

Není barva očí tak trochu jedno?

Mnoho lidí, mužů i žen, se při svém výběru nechá dobrovolně omezit typovým škatulkováním. Jednoho dne si prostě stanovíte, že se vám líbí modrooké brunety s velkými ňadry, a od té doby se na dlouhonohé blondýny nebo pihovaté zrzky jako na své potenciální partnerky prostě nepodíváte. A to je škoda. Co když po světě chodí princezna s ideální kombinací vlastností, po nichž toužíte, ale vy to nezjistíte, protože je to třeba blondýnka, zatímco vy svou pozornost zaměřujete výhradně na brunety?

14

Proto ponechte vzhled stranou. Ne, že by nebyl důležitý, i když charakterové vlastnosti samozřejmě vedou, ale není dobré si idealisticky škatulkovat představu, že si jednoho dne vezmete Sněhurku a budete s ní mít třeba i sedm černovlasých modrookých trpaslíků.

Protiklady se vždycky nemusí přitahovat

Stejně jako nemusí znamenat, že máte-li spolu společného až příliš moc, bude vám tak spolu dobře. Ideální je v tomto případě zlatý střed. Proč? Protože přílišná odlišnost je už celkem na škodu. Jako vášnivý dobrodružný cestovatel, který rád poznává nejrůznější kouty světa a nejčastěji vyrážíte jen s batohem na zádech se u krásné slečny z města, jejímž středobodem vesmíru je kulturní život, divadla a vysedávání u kávy či vína s přáteli, asi s pochopením příliš nesetkáte.

A stejně tomu bude i opačně. Jen těžko jako byznysmen a člověk milující společnost propadnete a pochopíte životní sny dobrodružky s dredy, která díky svému bohémství nepostojí dlouho na jednom místě. A už vůbec ne v lodičkách.

13

Vždycky je totiž potřeba mít alespoň něco společného. Alespoň nějakou maličkou výseč ve dvou pomyslných kružnicích vašich životů, která vás spojuje. Jinak bude váš společný život vždycky boj o to, k čímu zájmu se přikloníte a kdo tentokrát ustoupí.

Online seznamování je ošemetné

Právě kvůli společným zájmům a aktivitám je online randění tak trošku zavádějící. Dokud se nepotkáte, můžete si daného člověka idealizovat. A můžete také o lecčems lhát, což zjistíte až posléze. Mnohem lepší je se seznamovat naživo. Vykašlete se na facebookové šťouchání a flirtování a zkuste to naostro. Možná to bude trošku složitější, ale přinese to své ovoce, uvidíte.

A hlavně budete mít od začátku jasno v tom, co vám Facebook bohužel neukáže. Na vlastní oči uvidíte, jakým způsobem se vaše potenciální partnerka chová, jak vystupuje, jak jedná s lidmi a na vlastní rozum se můžete rozhodnout, jestli je to pro vás dobré nebo radši půjdete hledat jinam.

16

Při osobním kontaktu navíc tak nějak přirozeněji odhalíte své společné zájmy, ale také své odlišnosti. Jedna věc je totiž napsat, že milujete adrenalinové sporty a nevadí vám obrovští pavouci v touze se zalíbit, druhá věc ale může být v reálných situacích diametrálně odlišná.

A proto se vykašlete na své předsudky, stejně jako na idealistické představy o superženě, kterou jste si vštípili sledováním hollywoodských trháků, a hledejte takovou, se kterou vám bude dobře. Jen tak, bez žádných přidaných hodnot. Nehledejte ženu, se kterou vám bude dobře, protože … tisíc důvodů proč. Hledejte takovou, s níž vám bude pohádkově jenom tak, bez žádných důvodů. To je totiž ta pravá.

Foto: Usplash/Atikh Bana, Amy Treasure, Neill Kumar, Konstatin Kopachinsky, Bench Accounting