Nejste ranní ptáče a zvuk budíku vás po ránu uvrhne do hluboké deprese? Podívejte se s námi, jak se můžete z postele vyhrabat bez psychické újmy.

Vstávání s pocitem, že jste se vlastně ještě pořádně nevyspali, je pěkné peklo. A z postele se v takové situaci dostává mnohem hůře. K tomu navíc přispívá fakt, že v době, kdy vstáváme, bývá oproti letnímu období tma. A probouzet se do tmy a chladného nehostinného podzimního rána, které je navíc podpořeno mlhou, která se rozlévá po spoře osvětlených ulicích, no, vždyť to všichni známe. Jak se tedy efektivně nabudit?

1. Neodkládejte budík

Nepřipadá vám, že tím tak trochu odkládáte neodložitelné a akorát prodlužujete své trápení? S každým odložením sice získáte pár minutek v posteli navíc, ale svému tělu tím zřejmě moc neprospějete. Nebo vám připadá zdravé několikrát opětovně upadnout do lehkého spánku, ze kterého se po třech nebo pěti minutách zase nuceně proberete?

01

2. Dopřejte si sprchu

Taková ranní rychlá sprcha vlažnou nebo studenou vodou vás probere. I když se to může po ránu zdát jako sebevražda, lézt v rozespalém stavu pod studenou vodu, může se vám to vyplatit. Chladná voda vás nabudí a připraví na denní aktivity.

Nemusíte se sprchovat studenou vodou celou dobu. Stačí, když si dopřejete svůj obvyklý očistný rituál a v jeho závěru si dopřejete 30 sekund studené sprchy. Pak můžete na dalších 30 sekund vrátit baterii zpět na teplou vodu. Podpoříte tím cirkulaci krve a bude vám lépe.

3. Naplánujte si den. Jednoduše

Pokud máte už ráno pocit, že vás čeká příšerný nekonečný maraton, z něhož se vrátíte domů totálně zdecimovaní, pokuste se co nejvíce svých povinností naplánovat a synchronizovat. Napište si třeba jednoduchý a přehledný seznam všech věcí, které musíte udělat, a postupně z něj jednotlivé položky odškrtávejte. A stanovte si třeba nějakou odměnu na večer, ať se máte na co těšit!

02

4. Rozcvičte se

Pár svižných pohybů po ránu udělá divy. Zkuste si třeba při čištění zubů udělat pár dřepů nebo se pořádně protáhněte. Když se rozhýbete, rozproudíte si krev a budete se cítit energičtěji.

5. Nesnídejte donuty a nepřežeňte to s kávou

Vyvarujte se snídání těžkých sladkých donutů či koblih. Zalepí vám žaludek a veškerá vaše energie bude spotřebována na trávicí procesy. Dejte raději přednost výživnější snídani, jakou je jogurt, cereálie nebo celozrnné pečivo s šunkou nebo sýrem.

A dejte si pozor na konzumaci kávy, po čtyřech šálcích se nebudete cítit nabuzeně. Optimum pro nabuzení organismu jsou dva šálky kávy, poté je dobré přejít na pití vody. Více než dva šálky kávy budou mít na vaše tělo úplně opačný účinek.

03

6. Pusťte si hudbu

Pokud máte ráno možnost, pusťte si ke svým přípravám svou oblíbenou písničku. Nebo si ji poslechněte po cestě do práce nebo do školy ve sluchátkách. Oblíbená hudba vám zvedne náladu a příjemně vás naladí do celého dne. A to je přece výhra, ne?

Foto: Unsplash/Mpho Mojapelo, Dariusz Sankowski, Vicky Gu