Do Indie směřuje stále více turistů, kteří touží po změně pohlaví. Lákadlem je mimo jiné i nízká cena za tento zákrok.

Včera jsme vás informovali o kuriózním trendu indických operací nohou, díky nimž mohou být lidé o několik centimetrů vyšší. A zdá se, že trend fascinace indickým lékařstvím pokračuje.

Po dlouhém boji s pocitem méněcennosti a depresí se vydala bývalá vojačka Betty Ann Archerová do indického Dillí, aby si nechala předělat pohlaví. Čtyřiašedesátiletá Američanka, která se narodila jako Dale Archer, říká, že se od svého útlého věku cítila jako zajatkyně ve vlastním těle, které neodpovídalo její povaze.

gender d

Své tvrzení doplnila vzpomínkou, kterak si v dětství jako chlapec zkoušela šaty své matky, čímž vzbuzovala nelibost v očích svého otce, který byl profesionálním vojákem. „Dvakrát jsem se pokusila o sebevraždu, neměla jsem se ráda. Neměla jsem ráda své tělo. Nemohla jsem být sama sebou,“ svěřila se Betty Ann Archerová.

V roce 2011 jsem těžce onemocněla a málem jsem umřela,“ říká žena oděná do třpytivého modrého sárí. Na sobě má šperky zakoupené po operaci v Dillí. „Při rekonvalescenci jsem dospěla k závěru, že buď změním pohlaví, nebo zemřu,“ dodává.

Do Indie odjíždí stále rostoucí, byť omezený počet transgenderových jedinců, kteří touží po změně pohlaví. K zákroku si vybírají paradoxně Indii, která je k vlastní transgenderové komunitě jen velmi málo tolerantní. Zásadním kritériem je ale nízká cena operace, ve svých domovských státech by tito lidé za tentýž zákrok zaplatili výrazně víc.

gender

Skrze finance tak dávají trasngenderoví klienti přednost Indii i před Thajskem, které je hlavní destinací pro osoby toužící změnit své pohlaví, a které je navíc považováno za transgenderově otevřenější.

Archerová se loni v listopadu vypravila na kliniku Olmec Centre na severu Dillí, které dala přednost před thajskými zařízeními, o nichž soudí, že jsou poněkud drahá. „Zde jsou ceny přístupné. Takovou možnost transgenderové osoby dříve neměly,“ uvádí. Za operaci zaplatila v přepočtu asi 150 tisíc korun, což je zhruba pětina toho, co by musela dát ve Spojených státech.

Olmec nabízí za maximálně v přepočtu 550 tisíc Kč léčbu, ale také ubytování, dopravu z letiště a pooperační péči. Zakladatel kliniky plastický chirurg Naréndra Kaušik vysvětluje, že ročně operuje kolem 200 osob, především Indů. Přichází k němu ale rostoucí počet turistů ze západních zemí, ze Spojených států, Británie či Austrálie, kteří vyhledávají výhodnější ceny, ale také cizinci z rozvojových zemí, kteří hledají kvalitnější péči.

gender s

Nyní operuje každý rok asi dvacítku cizinců, zatímco před několika lety jich bývalo pět až deset. „Tato transgenderová komunita je ve světě dobře propojená. Když jsou spokojeni se službami v Indii, navzájem se o tom informují,“ cituje lékaře agentura AFP.

Vláda zdravotnickou turistiku aktivně podporuje, mimo jiné rychle uděluje zvláštní víza, která mají roční platnost.

Sektor, který vykazuje roční příjem ve výši tří miliard dolarů (zhruba 71 miliard Kč), má podle indických zdrojů vykázat do roku 2020 růst na dvojnásobek.

Podle amerického průvodce pro turisty za lékařskou péčí Patients Beyond Borders přijíždí ročně do Indie více než 250 tisíc zahraničních pacientů. Ve srovnání s Thajskem, kam ročně přijedou dva miliony pacientů, je to málo, nicméně šéf Patients Beyond Borders Josef Woodman soudí, že se Indie stane destinací především pokud jde o transgenderové operace.

Uvedený nárůst se očekává bez ohledu na to, jaké diskriminaci jsou v Indii vystaveny miliony transgenderových osob. Ty často žijí na okraji společnosti a jsou nuceny žebrat nebo se živit prostitucí.

Zdroj: ČTK