Léto je tady a vy jste i přes usilovnou snahu neshodili ani deko? Na vině mohou být špatné návyky, které shazování kil znemožňují nebo výrazně zpomalují.

Na hubnutí a shazování kil se samozřejmě podílí mnohem více faktorů, které je třeba brát v potaz. Už jen například to, že každý člověk má trochu odlišný metabolismus, může mít vliv na rychlost vašeho hubnutí. Je jasné, že muži sice před létem nepropadají takovému šílenství a depresím jako ženy, ale zbavit se pár kil po zimě a vyrýsovat dávno zapomenuté svaly se může proměnit v nekončící trápení.

Možná se ale koloběhu cvičení a nehubnutí můžete vyvarovat právě tím, že si uvědomíte následující čtyři chyby, kterých se dopouštíte, a do budoucna se jich vyvarujete. Které to tedy jsou?

1. Pijete dietní nápoje

To, že Coca Cola Zero má nula procent cukru je sice krásná věc, ale upřímně – po čem je tak sladká? To, že v ní není cukr, znamená akorát to, že je nahrazen jinými sladidly, takže do sebe to sladké a nezdravé stejně propašujete.

Umělá sladidla, která jsou obsažena v light verzích oblíbených sycených nápojů, navíc podněcují větší chuť k jídlu a na sladké. Výzkumníci z univerzity v Severní Karolině zjistili, že lidé, kteří přešli na light verze nápojů, snědli více dezertů a chleba nežli ti, kteří nahradili sladké nápoje obyčejnou vodou.

Co z toho tedy plyne? Chcete-li zhubnout, pijte vodu. Ani light cola vám štíhlé a vysportované tělo nezaručí.

drink-1012366_1920

2. Snažíte se až moc

Enthusiasmus a zápal je sice potřeba, ale je třeba dávat pozor na nárazovost a impulzivitu. Pokud si totiž v zápalu svých představ, kterak budete štíhlí, krásní a svalnatí, stanovíte příliš přísnou dietu a krutou cvičební rutinu, ocitnete se prakticky na pokraji selhání.

Rapidní a radikální změna životního stylu a stravování vám možná bude vyhovovat týden, protože se vás navíc bude držet vaše impulzivní představa. Po jejím odeznění ale začnete stále více a více hřešit, až se zpozvolna vrátíte zpět k lenošení a nezřízenému požírání nezdravých a tučných pochutin.

I když to zní jako otřepané klišé, je to pravda. Ono to hubnutí je tak trochu věda a chce to postupovat pomalu a s menšími cíli, které si budeme postupně naplňovat. Jedině tak máme šanci při dietě a cvičení setrvat.

gym-455164_1920

3. Ponocujete

Aneb čím míň spíte, tím víc jíte. Studie prokázaly, že lidé, kteří spali třeba jen pět hodin denně, měli tendenci se v nočním období „nacpat“. A pro své půlnoční svačinkování si vybírali zejména tučné pokrmy, které jsou prostě úplným zabijákem snahy o štíhlou linii.

Pokud tedy budete spát osm hodin denně, noční přežírání a veselé ukládání nočních tuků vám tolik nehrozí.

bed-linen-1149842_1920

4. Nejste realističtí

V překladu to znamená, že nedokážete realisticky vyhodnotit příjem kalorií, a také jejich výdej, který jste spálili během cvičení. A tak zatímco spálíte třeba 300 kilokalorií, máte pocit, že jste jich museli spálit i třikrát tolik – a náležitě si pak domněle spálenou energii doplníte přemírou jídla. Jsou to jednoduché počty, které se ale ani v nadšení ze cvičení a dobře odvedené práce nevyplatí podceňovat. To je prostě fakt.

slimming-1136637_1920

Foto: Pixabay