Patrně všichni znáte tanec haka, který předvádí novozélandský tým před zahájením mezinárodního utkání rugby i jiných sportovních událostí. Věděli jste ale, že se tento původně bitevní tanec používá také při zvláštních příležitostech nebo novodobě také při svadbách? Vše je přitom myšleno naprosto vážně, i když vám můžou posunky připadat srandovní. Pro aktéry i diváky je toto vystoupení velmi emotivní a Maoři jsou na tuto svou tradici velmi hrdí. Podívejte se níže nejdříve na nejlepší Haka tance z různých utkání, při návštěvě čínského prezidenta na Novém Zélandu a potom právě i jedno svatební.

Haka je původně hromadný maorský tanec. Bývá také označován jako bojový tanec, protože býval tančen bojovníky před bitvou. Je doprovázen akustickými projevy tanečníků; pokřikem doprovázeným gestikulací rukou, podupáváním, křikem, grimasami, vyplazováním jazyku a podobně. Významem tance bylo dodání odvahy tanečníkům a zastrašení nepřítele.

Existují různé druhy bojové Haky – předváděné beze zbraní (známé jako haka taparahi) nebo se zbraněmi (peruperu). V dnešní době se však jedná spíše o druh zábavy pro diváky – tento tanec je stále populární díky pravidelnému předvádění národním ragbyovým týmem Nového Zélandu(přezdívaným All Blacks) před začátkem každého mezinárodního zápasu.

Pravděpodobně poprvé byl tento tanec předveden novozélandskou reprezentací All Blacks v roce 1905. Do roku 2005 tým All Blacks vždy předváděl Haka s názvem Ka Mate, V září 2005 při zápase proti Jihoafrické republice novozélandský tým předvedl nový tanec Haka: Kapa O Pango.

Zdroj: wikipedia.org